Česká filharmonie, Ančerl Karel: Ančerl Gold Edition 10 Prokofjev
Česká filharmonie, Ančerl Karel: Ančerl Gold Edition 10 Prokofjev
Popis
Žánr: klasická
Nosič: CD
Interpret: Česká filharmonie, Ančerl Karel
Autor: Prokofiev S. S.
Karel Ančerl (1908–1973) byl vedle Václava Talicha největším českým dirigentem 20. století. Drtivou většinu svých nahrávek realizoval u firmy Supraphon a protože se blíží 30. výročí jeho úmrtí, rozhodla se firma uctít jeho památku velkou řadou reedic jeho snímků nazvanou Ančerl Gold Series. Titulů bude celkem 42, všechny projdou náročnou úpravou ve zvukovém studiu a budou vybveny profesionální hudební dokumentací, zasvěcenými historickými a estetickými studiemi a bohatou fotodokumentací.
Ančerlova kariéra je spojena s orchestrem České filharmonie, s níž spolupracoval od roku 1950 osmnáct let. Aniž bychom sebeméně podcenili obrovské umělecké zásluhy Václava Talicha a Rafaela Kubelíka o vytvoření interpretačního slohu České filharmonie, můžeme říci, že Karel Ančerl byl prvním českým dirigentem světové pověsti a že svůj orchestr přivedl k suverénní virtuozitě a světové proslulosti. Jeho umělecké výkony byly syntézou uvážené koncepce a minuciézní práce s detaily, byly založeny na dokonalé znalosti partitury a schopnosti vystihnout její architekturu, na vytříbeném slohovém cítění, velké zvukové představivosti a v neposlední řadě i na dokonale srozumitelném dirigentském gestu. Ančerl dovedl svůj orchestr přesvědčit o správnosti své koncepce, což je snad nejdůležitější podmínka uměleckého úspěchu v tomto oboru.
Za Ančerlova působení kariéry došlo také k převratnému technickému zdokonalení techniky hudebního záznamu vynálezem dlouhohrající desky a s tím souvisejícímu ohromnému rozšíření nahrávací činnosti orchestru. Ančerlovy muzikantsky inspirované nahrávky se záhy dočkaly i ocenění prestižními mezinárodními gramofonovými cenami a v moderních reedicích na CD oslňují stále svou technickou dokonalostí a nádhernou zvukovostí.
Druhá šestice řady Ančerl-Gold představuje zejména většinově zastoupenou českou hudbu. Od nezaměnitelně originální poetiky Leoše Janáčka se přes melodické giganty Dvořáka a Suka dostaneme až k úchvatné životní i hudební moudrosti Kabeláčově a Hanušově a optimistické hravosti mistrovských skladeb Bohuslava Martinů. Ze světového repertoáru si můžeme vychutnat Ančerlův názor na symfonické prvotiny Beethovena a Brahmse a potěšit se skvělou invencí mladistvých děl sršatého neoklasika Sergeje Prokofjeva za účasti špičkových sólistů – například Svjatoslava Richtera.
Skladby
Symfonie č. 1 D dur, Klasická, op. 25 |
Allegro |
Larghetto |
Gavotta. Non troppo allegro |
Finale. Molto vivace |
Koncert pro klavír a orchestr č. 1 Des dur (Jednovětý), op. 10 |
Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll, op. 16 |
Andantino. Allegretto |
Scherzo. Vivace |
Intermezzo. Allegro moderato |
Finale. Allegro tempestoso |