Kávový speciál: káva není jen jedna aneb jaké druhy existují
Káva se stala součástí každodenního života většiny z nás – ať už ji využíváme jako vzpruhu pro dodání energie, nebo si šálek vychutnáváme během dne jako malý odpočinkový rituál. Vybrat však kávu, která bude mít lahodnou chuť a příjemné aroma může být někdy trochu oříšek. V dnešním díle našeho kávového speciálu se proto zaměříme na to, jak se v této oblasti zorientovat, a představíme si, jaké druhy káv existují.
Káva, respektive kávová zrna, jsou plodem ovocné dřeviny – kávovníku. Jelikož je poptávka po kávových zrnech opravdu veliká, pěstují se kávovníky na plantážích po celém světě. Začínají plodit kolem třetího roku života, ale nejvyšší výnosy poskytují kolem pátého a šestého roku. Kvetou výrazně vonícími drobnými květy, které se postupně mění v plod – peckovici. Svým vzhledem připomínají třešni, proto se plody mnohdy označují jako „kávové třešně“. Ukrývají v sobě dvě tvrdá semena – zrna. Třešně jsou prvně zbarveny do žluta a postupně se jejich barva mění do červena až fialova – v této fázi jsou připravené na sběr, vyjmutí zelených zrn, a následné pražení pro přípravu zrnkové či mleté kávy.
Arabica a Robusta, dva základní druhy, které dobývají svět
I když bychom mohli zkoumat několik desítek druhů kávovníků, většinu produkce (údajně až 99 %) pokrývají pouze dva z nich:
- Arabský kávovník Coffea Arabice alias námi známá káva arabica.
- Kávovník Coffea Canephora nesoucí zkrácené označení robusta.
Tyto dva druhy se mezi sebou liší nejen pěstováním, ale i tvarem zrn, obsahem kofeinu a výslednou chutí.
Věděli jste, že denně se na celém světě vypijí dvě miliardy šálků kávy? I když jsou připravovány nejrůznějšími způsoby, jedno budou mít společně – ve většině případů budou vyrobeny z arabiky či robusty (nebo z jejich kombinace), kterých se ročně vypěstuje přes 10 milionů tun.
Arabica vs. robusta – která vítězí?
Pokud bychom umístili tyto dvě odrůdy na pomyslné těžítko vah, pak by s přehledem zvítězila arabica – ta totiž tvoří přibližně 70 % celosvětové produkce a těší se mezi milovníky kávy značně větší oblibě, než její konkurent robusta. Čím každá z nich vyniká a čím se naopak liší? Napoví následující přehled:
Arabica | Robusta | |
---|---|---|
Jak chutná? |
|
|
K přípravě jaké kávy je vhodná? |
|
|
Jak vypadá kávové zrno? |
|
|
Kde se pěstuje? |
|
|
Jak voní? |
|
|
Jak se sklízí? |
|
|
Kolik obsahuje kofeinu? |
|
|
Z čeho se skládá? |
|
|
Směsi kávy jsou nejčastější
Pokud si chcete koupit 100% arabicu či robustu, budete muset obvykle navštívit specializované obchody s kávou – ať už osobně, či online. Čisté druhy káv jsou totiž poměrně drahé, a proto v běžných obchodech s potravinami nalezneme většinou kávové směsi. Ty obsahují nejen směs arabiky a robusty v určitém poměru, ale také zrna z nejrůznějších koutů světa, což kromě ceny ovlivní i výslednou chuť.
Mezi nejběžnější směsi, s kterými se můžeme v našich podmínkách setkat, patří:
- Kolumbijská káva, která mívá čisté aroma s jemnou, lehce oříškovou chutí. Nebývá hořká ani kyselá.
- Kubánská káva pro milovníky lahodné sladké chuti, kterou doplňuje jemně kouřové aroma.
- Kostarická káva zaujme jemnou chutí s nádechem oříšků.
- Honduras či Madagaskar oblíbené pro vysoký obsah kofeinu a výraznou chuť.
- Guatemala s plnou chutí, výrazným aroma a silně povzbuzujícím účinkem.
- Sumatra s velmi výraznou chutí, ale jen minimální kyselostí.
- Brazilská Santos, která má plnou, ucelenou chuť a není nakyslá.
Káva bez obsahu kofeinu
Velmi populárním druhem je bezkofeinová káva, kterou si oblíbili především lidé se zdravotními komplikacemi, nesnášenlivostí kofeinu či těhotné ženy. O její oblibě hovoří i fakt, že tvoří 10 % celosvětové spotřeby kávy.
- Způsob odstraňování kofeinu ze zelených kávových zrn je starý už více než 100 let – patentoval si jej v roce 1905 Ludwig Roselius, německý obchodník s kávou a zakladatel společnosti Kaffee HAG.
- Kofein je možné odstranit dvěma způsoby:
- Chemicky pomocí organických rozpouštědel, kdy se zelená zrna napařují a následně máčí v rozpouštědlech, která z nich vyluhují kofein.
- Šetrněji vymýváním vodou, kdy se kofein vylučuje ve filtru z aktivního uhlí (tento způsob zachovává přirozenější chuť kávy než chemický).
- Ať už se použije chemická či přírodní cesta, podaří se tímto procesem odstranit z kávových zrn až 97 % kofeinu. Výsledný šálek kávy pak obsahuje pouze 2 až 12 mg kofeinu (klasické espresso má více než 100 mg). Pokud si dáte bezkofeinovou kávu, je to z hlediska povzbudivého účinku, jako byste vypili šálek horké čokolády.
Cibetková káva (Kopi Luwak) a Black Ivory káva
Speciálním, a zároveň také velmi drahým typem kávy jsou kávy zpracované zvířaty. Kávová třešeň se nechává ožvýkat nebo projít trávicím traktem zvířete. Díky tomu se naruší dužina a zelené zrno se může dále zpracovávat. Nejběžnějšími živočichy, kteří se k tomuto účelu využívají, jsou cibetky, sloni či opice, přičemž nejznámější jsou následující dva druhy káv:
- Cibetková káva neboli Kopi Luwak – vyhledávají ji opravdoví milovníci kávy a fajnšmekři, kteří si zamilovali její kořeněnou chuť s jemnou příchutí čokolády a karamelu. Kávové třešně procházejí trávicím traktem ovíječe skvrnitého alias cibetky a z jejího trusu jsou pak vybírána zrna s neporušeným obalem – tedy ta, která nepřišla do styku s trusem samotným. Vzhledem k tomu, že se cibetky živí kávovými třešněmi pouze ve volné přírodě, je produkce cibetkové kávy velmi malá a její cena vysoká.
- Káva Black Ivory – tento druh kávy předčil, alespoň co se ceny týká, kávu cibetkovou, a to z toho důvodu, že se dá ochutnat pouze na čtyřech místech na světě. Za její výrobu je zodpovědný slon, který denně sežere 32 kilogramů kávových třešní, aby z nich vyprodukoval asi jeden kilogram kávových zrn, která je možné použít k výrobě kávy. Počátek kávy Black Ivory se datuje do roku 2000, produkuje se v Thajsku a ti, kteří měli šanci ji ochutnat, ji označují za jedinečnou, jemnou, čokoládové chuti, okořeněnou muškátovým oříškem.
Instantní káva pro rychlou přípravu
I když se chuť instantní kávy rozhodně nedá přirovnat k plné chuti kávy zrnkové, přesto instantní varianta dobývá svět, a to díky své jednoduché a rychlé přípravě. K její výrobě se používají sušená vyextrahovaná mletá pražená kávová zrna, která se dále zpracovávají do podoby prášku nebo granulí. I přes své zpracování stále obsahuje kofein.
Obilná káva a kávové alternativy
Každý z nás si určitě pamatuje na doby, kdy v kuchyni babiček voněla při každé snídani melta. I dnes jsou tyto kávovinové náhražky, které neobsahují kofein a mnohdy mají i celou řadu zdravotních benefitů, velmi oblíbené. Nejčastěji se můžeme setkat s následujícími kávovinami:
- Cikorkové kávoviny, kam spadá čekanková káva vyráběná z praženého kořene čekanky.
- Obilné kávoviny zahrnující kávu z ječmene, pšeničnou, žitnou či špaldovou kávu.
- Fíkové kávoviny připravované z fíkových plodů.
Zdravé kávy
Velmi oblíbeným trendem posledních let jsou také takzvané zdravé kávy, kam spadají nejrůznější kávy na hubnutí či bylinné kávy podporující pročištění těla.
- Speciální kategorii této skupiny představují ajurvédské kávy pocházející z Indie, které jsou obohaceny o různé ajurvédské byliny a jsou určeny jako podpora při nejrůznějších zdravotních problémech.
- Opomenout pak nesmíme ani zelenou kávu, která je vyrobena z kávových zrn, jež neprošly pražením. Pro někoho může být příliš kyselá, ale je ceněná především pro své antioxidační a antibakteriální účinky, takže ji do svého jídelníčku zahrnují především vyznavači zdravého životního stylu.
Pozor na chuť
Ať už si vyberete jakýkoliv druh kávy, pamatujte na to, že její chuť není nikdy jasně daná, i když se jedná o 100% robustu nebo 100% arabicu. Výslednou chuť totiž ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, mimo jiné to:
- jak byla káva upražena,
- jak je čerstvá,
- zda kávu připravujete z již mleté kávy, nebo si ji melete těsně před přípravou v kávomlýnku (zde hraje velkou roli také správně zvolená hrubost mletí),
- kde kávu připravujete – rozdílného výsledku chuti dosáhnete při přípravě v kávovaru, ve french pressu, v moka konvičce či v překapávači.
Abyste dosáhli co nejlepší chuti i vůně kávy, doporučujeme vám používat zrnkovou kávu, kterou si namelete těsně před přípravou.
Další zajímavé články
Kávový speciál: víte, co si objednat v kavárně aneb jaké typy přípravy kávy existují?
Při návštěvě kavárny mnohdy dostaneme nápojový lístek, na kterém se skví řada různých druhů káv..... celý článek
Káva: zázračná přísada, se kterou vytvoříte skvělé dorty, koktejly a využijete ji i v péči o tělo!
Lahodný šálek kávy voní na několik metrů daleko... celý článek
Kávové trendy pro rok 2022
Módní trendy se nevyhýbají ani kávě. A tak co se pilo loni, nemusí se pít letos... celý článek