10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak zateplit dům, aby byl energeticky úsporný?

Zateplení domu má plnit dva hlavní cíle – uspořit energii a zajistit kvalitnější bydlení. Jedná se o finančně náročnou úpravu, kterou je třeba dobře promyslet a zvolit kvalitní materiály a správné postupy. Jak zateplit dům a co vše zateplovat, aby byl výsledek co nejefektivnější? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Než se pustíte do zateplování domu, je třeba vše důkladně promyslet a naplánovat. Měli byste stanovit, zda budete provádět rozsáhlou rekonstrukci nebo začnete pozvolna, zda bude zateplování probíhat v jedné fázi, nebo jej rozčleníte do několika let, či zda během zateplování budete dům nadále obývat, a bude tak třeba provést ji rychle.

Jak zateplit dům, aby byl energeticky úsporný?

Zároveň je třeba stanovit si finanční rozpočet, rozhodnout se, zda si budete provádět zateplení domu sami, nebo si najmete firmu. Vždy myslete na to, že pokud se potýkáte s nedostatkem financí, je lepší rozdělit zateplení do několika fází, než volit levnější a tím i nekvalitnější materiály – zvolíte-li například slabší izolaci, nejenže nedosáhnete požadovaného efektu, ale v podstatě investujete peníze zcela zbytečně.

Co vše je třeba promyslet?

Jak už jsme shrnuli výše, základní otázky, tedy zejména ty ohledně financí a rozsahu, si musíte ujasnit ještě před tím, než se pustíte do samotného plánování. Jakmile máte jasno, můžete si nechat vypracovat projekt. Doporučujeme vám investovat peníze do opravdu kvalitního projektu, ve kterém bude důkladně zpracován kompletní postup zateplení domu.

POZOR! Projekt není možné provést bez posouzení technického stavu nemovitosti. Zásadní roli zde hraje především vlhkost, proto je třeba prvotně vyřešit problémy s vlhkostí stěn, provést hydroizolaci a danému stavu také přizpůsobit vhodné tepelné izolanty.

Co by mělo být v projektu o zateplení domu?

  • Kompletní návrh zateplení domu.
  • Návrh na odvlhčení domu.
  • Návrh izolantů včetně jejich tlouštěk; výběr exteriérových dveří, oken atd.
  • Způsob napojení tepelných izolací.
  • Návrh řešení vzduchotěsnosti (nutné pro dosažení pasivního standardu).
  • Rozvržení jednotlivých etap.
  • Způsob zpracování s časovým odhadem realizace.
  • Odhad finanční náročnosti.
  • V rámci projektu si můžete nechat spočítat také návratnost investic z hlediska úspor energií.
CHYTRÁ RADA

Nemáte-li v oblasti zateplování domů žádné, nebo jen malé zkušenosti, doporučujeme vám obrátit se na odborníky. Stejně tak dejte raději přednost firmě, která se touto problematikou zabývá, než se obracet na řadu kamarádů či různých řemeslníků. Zateplení domu je komplexní proces, a pokud nebude proveden kvalitně, nedosáhnete požadovaného efektu a můžete v konečné fázi domu spíše uškodit, než prospět.

Co zateplovat?

Zateplování domu není jen o fasádách, byť zateplení fasády vede k více než 30% úspoře energií. Celkové zateplení domu však spočívá i v následujících úpravách:

Úprava Procentuální úspora energie na vytápění
Výměna oken Přibližně 7 %
Výměna dveří
Zateplení stropu Přibližně 30 %
Zateplení podlahy půdy
Zateplení podlahy v přízemí Přibližně 10 %
Rekuperace (= větrání se zpětným získáváním tepla) Přibližně 15 %

Veškeré rekonstrukce spojené se zateplováním domu byste měli provádět alespoň v souladu s normou ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov. Při komplexním zateplení domu, které bude provedeno dle požadavků stanovených v této normě, můžete ušetřit přibližně 75 % energie na vytápění.

Pokud zvolíte možnost kvalitnějšího, takzvaného nízkoenergetického či pasivního standardu, může se tato úspora přiblížit až k 90 % (je však třeba myslet na to, že ne vždy je takovéto zateplení vhodné – například u starých domů není tato varianta žádoucí a plně postačí standardní verze zateplení).

Jak zateplovat?

Pokud se rozhodnete pro komplexní zateplení domu, můžete se do něj pustit po odvlhčení a provedení tepelné izolace podzemní části zdiva a soklu. Je však třeba dodržovat určité zásady a postupy:

    Krok číslo 1: výměna oken a dveří

Prvním, čím se při zateplování domu začíná, je výměna oken, vchodových a balkonových dveří. Je třeba volit zasklení s izolačními dvojskly nebo trojskly, zohledněna musí být také stavební hloubka okenních profilů, a následné osazení oken.

  • Při osazování oken na líc fasády, kdy se osazovací spára opatřuje jak z vnější, tak z vnitřní strany okenními páskami, nevzniká ostění okna, a není tedy třeba okno následně zateplovat.
  • Při standardním osazování okna do osy zdiva je třeba počítat s tím, že na ostění musí být umístěna dostatečně silná izolace.

    Krok číslo 2: fasáda

Jakmile vyměníte okna a dveře, můžete se pustit do zateplení takzvané obálky domu a fasády. Nejčastěji se pro tyto účely používají polystyrenové desky, desky z konopí či minerální vlna. U vlhkých fasád je pak třeba zvolit systém takzvané provětrávané fasády, kdy se izolace využívá bezkontaktně a mezi stěnou a izolací je vzduchová mezera, která umožňuje odvětrávání přebytečné vlhkosti.

    Krok číslo 3: střecha

Po zateplení obálky domu následuje další fáze, při které se provádí zateplení podlahy půdy (pokud nemáte v podkroví zamýšleny obytné prostory) a střechy. Nejčastěji se používá zateplení mezi krokve a pod krokve – v takovém případě se ukládá hydroizolace pod latě. Budete-li se pouštět do kompletní rekonstrukce střechy, můžete provést izolaci nadkrokevní, u které jsou chráněny i samotné krokve.

CHYTRÁ RADA

Střecha bývá často rekonstruována a zateplována nezávisle na fasádě. Vždy je ale třeba myslet na to, že tepelná izolace střechy a fasády na sebe musí v konečné fázi dokonale navazovat. Nezapomeňte také překontrolovat neporušenost střešní krytiny.

Při zateplování střechy je třeba také myslet na použití parozábran nebo parobrzd, které se instalují na vnitřní stranu izolace a zajišťují, že kondenzáty vodní páry nepronikají do střešní konstrukce. Navíc fungují také jako vzduchotěsná vrstva.

Při instalaci parozábran a parobrzd je třeba dodržovat zásady správného přichycení – pokud je uchycujete ke krokvím pomocí nastřelovacích sponek, nezapomeňte místa nástřelu přelepit speciální lepicí páskou či tmelem.

    Krok číslo 4: podlahy

Posledním krokem, který vás při zateplení domu čeká, je zateplení podlah.

  • U podsklepeného domu pomůže zateplení stropu sklepa.
  • U domu bez podsklepení odstraňte stávající podlahy v přízemí a vytvořte novou vrstvu, která bude zahrnovat i hydroizolaci, na níž umístíte tepelnou izolaci a následně podlahovou krytinu.
  • U vlhkých domů volte stejně jako u fasády izolaci s provětrávanou vzduchovou dutinou.



RADA NA ZÁVĚR:

Při plánování a provádění zateplení domu myslete také na možnost větrání. Zásadní je, aby se ve vnitřních prostorách nehromadil nejen vydýchaný vzduch, ale zejména vodní páry. K větrání můžete použít různé možnosti:

  • decentrální rekuperační jednotky vynikající jednoduchostí instalace bez potřeby složitých rozvodů
  • tepelná čerpadla vzduch-vzduch sloužící zároveň jako klimatizace
  • rekuperaci, která ale vyžaduje rozsáhlé stavební zásahy pro vytvoření rozvodů
  • ventilační turbíny, díky nimž snížíte potřebu větrat prostřednictvím oken.

Pamatujte na to, že je důkladně a správně provedená hydroizolace, zateplení a odvětrávání jsou zárukou energetické úspornosti a komfortního bydlení bez vzniku vlhkosti a plísní.


Mohlo by vás dále zajímat:

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak správně lakovat dřevo? Trik je v důkladné přípravě!

Potřebujete ošetřit přírodní povrch dřeva, nebo obnovit starý nátěr? Zásadní je důkladná příprava povrchu, která zaručí dlouhodobě pěkný... celý článek

Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek