Jak vyrobit drtič ovoce
Máte přebytky ovoce ze zahrady a nevíte, jak je zpracovat? Rádi byste ovoce nadrtili, abyste si mohli vyrobit lahodný mošt nebo pálenku, ale pořízení drtiče na ovoce se vám zdá příliš nákladné? Máme řešení – vyrobte si drtič ovoce svépomocí! Potřebovat budete jen základní součástky a materiál, nářadí na výrobu drtiče a trochu šikovnosti. Drtič ovoce výrazně ušetří váš čas – už nebudete muset zdlouhavě krájet a strouhat ovoce ručně. Jednoduše jej nasypete do drtící nádoby a necháte podrtit.
Jak funguje drtič na ovoce?
Než začneme se samotnou výrobou drtiče ovoce, je třeba si ujasnit, jak takový drtič na ovoce funguje. Nejedná se o nikterak složité zařízení.
V podstatě se jedná o nádobu, která je stabilně uchycena na nosné lavici. Tato nádoba může být vyrobena ze dřeva, plechu nebo kovu (kupované drtiče jsou obvykle vyrobeny z nerezu). Nádoba se směrem dolů zužuje a na jejím dně jsou obvykle umístěny jeden nebo dva válce s hřeby, které rotují proti sobě a drtí ovoce, které do nádoby sypeme. Válce se mohou otáčet za pomoci ručního pohonu (pomocí kliky) nebo elektrického pohonu v podobě motoru nebo vrtačky. Pod lavici je třeba umístit nádobu, do které bude připravená drť padat. Tímto způsobem lze drtit jablka, hrušky, brambory, krmnou řepu a další ovoce i zeleninu.
Jak vyrobit drtič ovoce
Drtiče ovoce mohou mít mnoho podob. Mohou být vyrobeny z různých materiálů a být poháněny strojově nebo ručně, v základu se však jedná o stejný postup při výrobě, který se vám nyní pokusíme přiblížit. Představíme si výrobu drtiče krok za krokem, zmíníme základní vybavení a materiál, bez kterého se u výroby drtiče neobjedete, a nakonec se zaměříme na konkrétní zpracování dle typu zvoleného drtiče ovoce.
Co budete na výrobu drtiče ovoce potřebovat?
Materiál potřebný pro výrobu drtiče:- Dřevěné latě nebo ocelové jekly pro výrobu nosné konstrukce (lavice) drtiče
- Materiál (smrkové dřevo, lamino desky, plech apod.) pro výrobu koše (sypací nádoby) drtiče
- Dřevěné nebo silikonové válce na drcení ovoce
- Spojovací materiál (vruty, nýty, šrouby, matice, závitové tyče aj.)
- Pohon (přírubový motor s řemenovým převodem, vrtačku nebo kliku s ozubenými koly)
- Vrtačka, případně akuvrtačka a vrtáky
- Přímočará kmitací pila, okružní pila (při výrobě drtiče ze dřeva nebo lamina)
- Svářečka a úhlová bruska (pro výrobu ocelové konstrukce)
- Šroubováky, kladivo, kleště, klíče a další vybavení pro kompletaci drtiče
Postup výroby drtiče ovoce:
Nejdříve je třeba si připravit nosnou lavici, na které bude uchycena nádoba na drcení ovoce. Lavici můžete svařit z ocelových jeklů, vyrobit ze staré konstrukce stolu nebo zkompletovat z dřevěných hranolů. Počítejte s dostatkem místa pod lavicí, kam umístíte nádobu na hotovou drť. Můžete se jednat o kýbl, lavor nebo přímo samotný lis na ovoce (pokud máte v plánu ovoce po nadrcení lisovat na mošt). Nosná lavice musí být dokonale stabilní.
Nyní je třeba vyrobit nádobu (koš) do které se bude ovoce sypat. Ta musí mít kónický tvar, tedy se směrem dolů zužovat. Nádobu můžete vyrobit ze smrkového dřeva nebo lamina tak, že si nejdříve uříznete 4 bočnice (2 rovné a 2 zešikmené), které poté pomocí vrutů zkompletujete. Pokud vyrábíte koš ze dřeva, doporučujeme jej ošetřit lazurou, která může přijít do styku s potravinami. Pokud chcete, můžete nádobu vyrobit také z ohýbaného (nejlépe pozinkovaného) plechu a spojit pomocí nýtů.
Nyní si připravíme válec, případně válce, které se budou starat o samotné drcení ovoce. K výrobě můžete použít již hotové silikonové válce, případně dřevěné válečky na pečení, ze kterých odstraníte boční držáky. Pokud chcete a máte vhodné vybavení, můžete si válce sami vysoustružit. Válcem musí procházet ocelová tyč, která bude později napojena na pohon drtiče. Povrch válce je třeba po celém povrchu osázet vruty (zhurba po 1,5 – 2 cm), případně nýty - ty budou sloužit jako struhadlo.
V tuto chvíli je třeba do nádoby na drcení připravený váleček usadit. U jednoduchých modelů stačí provrtat dvě bočnice nádoby vrtákem stejného průměru, jako má ocelová tyč ve válečku a připravený váleček vsadit mezi ně.
Pokud je nádoba s válcem pro drcení připravena, je třeba ji pomocí nýtů nebo vrutů ukotvit k připravené základně.
Nakonec přichází čas na připojení hotového drtiče ovoce k pohonu. Tím může být motor, vrtačka nebo klika na ruční pohon.
Jak vyrobit ruční drtič ovoce?
Ruční drtič na ovoce je ideální v případě, že nepotřebujete drtit velké množství ovoce, a nevadí vám fyzická námaha při práci. Tyto drtiče ovoce jsou totiž poháněny ručně za pomoci otočné kliky, která skrze ozubená kola roztáčí válce uvnitř drtiče. Jak na výrobu takového drtiče?
Základní postup je stejný, připravený válec je však třeba propojit pomocí spojovacích materiálů a ozubených kol k samotné klice. Při správném zapojení se při otáčení klikou začne válec pohybovat a drtit nasypané ovoce.
Jak vyrobit drtič ovoce na vrtačku?
V případě, že skrze sezónu zpracováváte velké množství ovoce, doporučujeme vyrobit si elektrický drtič ovoce, který je poháněný elektromotorem. Ve chvíli kdy máte připraveny všechny části drtiče dle předchozího návodu, je třeba napojit drtící válce na samotný pohon. Nejčastěji se motor propojí s válcem skrze řemenový převod. Výkon motoru by měl být alespoň 450 Wattů. Využít můžete například motor ze staré pračky.
Jak vyrobit elektrický drtič ovoce?
Pokud se chystáte drtit menší množství ovoce a rádi byste si práci usnadnili, můžete vzít na pomoc vrtačku, která bude sloužit jako pohon celého drtiče.
Postup výroby drtiče je opět stejný jako v předchozích případech, avšak vyčnívající konec ocelové tyče u připraveného válce upevníte do sklíčidla vrtačky, případně obě součástky propojíte skrze řemenový převod (tato varianta je bezpečnější, protože v případě zaseknutí ovoce v drtičce nehrozí riziko spálení motoru vrtačky). Samotnou vrtačku je poté třeba také bezpečně ukotvit tak, aby byla během provozu spolehlivě fixována. Výkon vrtačky by měl být alespoň 350 Wattů.
Svépomocí vyrobené drtičky ovoce a bezpečnost při práci
Nezapomínejte, že při práci s drtičem ovoce je třeba dodržovat bezpečnostní zásady, aby nedošlo ke zranění.
V případě, že máte motorový drtič ovoce, je nezbytné, aby byl motor opatřen bezpečnostní pojistkou proti přehřátí a dobře přístupným tlačítkem, kterým lze motor kdykoliv v případě potřeby jednoduše a rychle vypnout.
Do nádoby drtiče, především pokud je připojen do elektřiny, nikdy nestrkejte ruce, drtící válce by se mohly v případě nechtěného zapnutí stát velmi nebezpečnými. Pokud dojde k zaseknutí ovoce v drtiči, před jakýmkoliv zásahem jej nejdříve odpojte z elektřiny.
Pokud je součástí drtiče řemenový převod, měl by být opatřen krytkou.
Drtič musí být před zapojením instalován na rovné, stabilní místo, kde nehrozí jeho převržení.
Pro výrobu ovocného moštu budete potřebovat také lis na ovoce!
Pokud chcete z nadrceného ovoce vyrobit lahodný mošt, budete kromě drtiče potřebovat také lis na ovoce. Do něj jednoduše vložíte připravenou drť a pomocí tlakového mechanismu vylisujete chutnou ovocnou šťávu plnou vitamínů. Stejně jako drtiče ovoce i lisy na ovoce mohou pracovat na ruční nebo elektrický pohon, záleží na množství ovoce, které se chystáte zpracovat.
Nejčastěji kladené otázky při výrobě drtiče na ovoce svépomocí
Z čeho vyrobit nádobu drtiče ovoce?
Obvykle je nejjednodušší a nejlevnější vyrobit nádobu ze dřeva, nebo lamino desek. Často lze zakoupit zbytkové přířezy za nižší ceny, které na výrobu drtiče postačí. Nádobu lze vyrobit také z plechu nebo dražšího nerezu.
Jaký výkon by měl mít motor pro výrobu drtiče ovoce?
Pokud vyrábíte drtiče pro domácí využití, kdy budete zpracovávat desítky kil ovoce, měli byste volit motor s výkonem alespoň 450 Wattů, aby šla práce pěkně od ruky. Optimální počet otáček je cca 1400 ot./min.
Jak pracovat s drtičem na ovoce?
Do nádoby drtiče nasypete přiměřené množství ovoce (s ohledem na velikost a výkon drtiče), pod drtič umístíte nádobu na padající drť a spustíte motor, případně roztočíte kliku drtiče. Otáčející se ozubené válce začnou ovoce postupně zachycovat a drtit.
Mohlo by vás dále zajímat:
Organizace a úklid dílny je hračka
Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek
Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák
Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek
Jak naštípat dřevo rychle a bez námahy?
Pokud chcete mít štípání dřeva co nejrychleji za sebou, jistě zvolíte hydraulické štípačky. Investice do takových štípaček je však nemalá...celý článek