Jak vyčistit chodník a další betonové povrchy krok za krokem
Zašlý betonový chodník, zámková dlažba či schodiště dokážou potrápit nejednoho z nás. I když se sebevíc snažíme udržovat zahradu a její okolí v čistotě, nedá se v podstatě zabránit tomu, aby zahradní cesty a plochy nezačaly vlivem počasí ztrácet na své kráse. Minimálně jednou za rok bychom jim proto měli zajistit důkladnou údržbu, která je zbaví veškerých nečistot. Pojďme se podívat, jak vyčistit chodník a další betonové pochozí prvky na vaší zahradě.
Betonové povrchy patří na zahradách, dvorcích, ale i pergolách k těm nejvyužívanějším. Ať už v podobě zámkové dlažby, která je vyráběna ze zhutněného betonu, tak betonových podlah, dlažeb či schodišť. Už dávno totiž neplatí, že beton je unylým šedým materiálem – dnes seženete na trhu celou řadu jeho barevných a dekorativních variant, a proto se stále těší velké oblibě nejen ve venkovních prostorách. Navíc je téměř bezúdržbový, stačí ho pouze jednou za čas důkladně vyčistit.
Důkladná jarní očista
Nejvhodnějším obdobím pro čištění chodníků, betonových cest, teras či zpevněných prostor kolem bazénů je jaro. Po zimě jsou totiž tyto povrchy nejvíce znečištěné, a proto si zaslouží důkladnou péči, ať si můžete užívat teplé počasí v čistém prostředí. Pokud jste však údržbu venkovních prostor nestihli na jaře, ničemu to nevadí – pustit se do ní můžete kdykoliv od jara až do podzimu.
Začněte hrubými nečistotami
Jakmile se rozhodnete pro očistu zahradních cestiček, betonových ploch kolem skleníků, či podlah na terase, je potřeba nejprve důkladně očistit veškeré nánosy hrubých nečistot. Proto vezměte koště, lopatku a kbelík a důkladně zameťte veškeré spadané listí (to zužitkujte do kompostéru jako budoucí hnojivo vaší zahrádky), odstraňte nánosy bahna, štěrk a další hrubé nečistoty.
Jak odstranit plevel
Obzvláště u zámkové dlažby je nevítaným návštěvníkem plevel prorůstající spáry. Než tedy budete daný povrch umývat, je třeba veškerý plevel odstranit. Pokud plevel prorůstá pouze na několika místech, můžete tuto nevítanou vegetaci odstranit ručně, a to tak, že ji vypícháte pomocí nože, zahradní vidličky či škrabky. Pokud se však plevel rozrostl natolik, že jej nezvládnete odstranit pomocí vypichování, budete muset zvolit jiný způsob:
- Velmi účinným přírodním pomocníkem v boji s plevelem je vroucí voda. Nalijte vodu do hrnce, přiveďte ji k varu a následně ji horkou nalijte na místa, kde se potřebujete zbavit plevelu – horká voda účinně zničí nadzemní část rostlin a poškodí i kořenový systém.
- Není-li horká voda tím prostředkem, který by vám pomohl, máte k dispozici ještě chemické prostředky, a to herbicidy. Je ale třeba vybírat takové, které jsou co nejvíce šetrné k životnímu prostředí a zároveň jsou určeny pro použití na betonové povrchy – v opačném případě by totiž mohlo dojít k poškození dlažby nebo k jejímu zbarvení. Herbicidy vždy aplikujte přesně podle návodu uvedeného na výrobku, používejte je pouze ve dnech, kdy neprší (jinak by je voda spláchla i na nechtěná místa a mohla zničit i ostatní rostliny) a buďte obzvláště opatrní, pokud máte malé děti či domácí zvířata.
→ Na závěr pak můžete spáry dočistit pomocí čističe spár, který nejen odstraní povrchové nečistoty, ale zvládne je odstranit i v hůře přístupných zákoutích.
Pozor na mechanické poškození
Mnoho lidí má utkvělou představu, že nejlépe se zbaví zažraných nečistot ocelovým či drátěným kartáčem. U betonových povrchů na ně však rychle zapomeňte. Venkovní schody, chodníky, terasy, dlažby ani jiné zahradní cestičky rozhodně kartáčem nedrhněte – beton je porézní materiál a takto hrubým kartáčem byste ho pouze poškrábali a poškodili jeho strukturu (zejména, pokud máte barevnou dlažbu).
Čištění dlažby vapkou
Pokud nejsou betonové povrchy nijak extra znečištěné, plně si při jejich údržbě vystačíte s běžným měkkým kartáčem a vodou s čisticím prostředkem na bázi mýdla (nepoužívejte prostředky na mytí nádobí ani přípravky obsahující kyseliny!).
Pro důkladné čištění od usazených nečistot je však nejlepším pomocníkem tlaková myčka, kterou zvládnete poměrně rychle vyčistit i velkou plochu s minimem námahy.
Správný postup vapkování dlažby a schodů
Pro čištění betonových povrchů používejte tlakovou myčku s rotační tryskou – ta zajistí propojení bodového a plochého paprsku vody, takže čištění bude efektivnější, protože zvládnete vyčistit větší plochu najednou.
- Při vapkování držte trysku minimálně 30 centimetrů od čištěného povrchu. Pokud jsou plochy znečištěny jen drobně, můžete tuto vzdálenost ještě zvětšit.
- Trysku tlakové myčky držte při čištění pod úhlem 45 stupňů, nikdy nemiřte kolmo!
- Při čištění schodů postupujte vždy odshora dolů, abyste postupně splavovali veškeré nečistoty.
Odstranění skvrn od potravin
V průběhu sezóny se občas stane, že na venkovních površích něco rozlijete nebo zamastíte a je tedy potřeba vyčistit pouze danou skvrnu.
- Rozlitá káva na stole proteče a vytvoří na dlažbě nevzhledné hnědé skvrny. K jejich odstranění smíchejte vodu s glycerinem (4 díly vody a 1 díl glycerinu), v tomto roztoku namočte houbičku na nádobí a skvrnu vyčistěte. Stejně vyčistíte i skvrny od vína a ovoce.
- Pokud dojde k zašpinění betonového povrchu během grilování a zůstane po něm mastná skvrna, pomůže vám klasický prací prášek. Smíchejte jeho malé množství s vodou tak, abyste vytvořili konzistenci pasty. Tu naneste na skvrnu, přikryjte kouskem igelitu a nechte působit do druhého dne. Poté setřete a dočistěte houbičkou namočenou ve vodě. Pokud by se vám tento způsob neosvědčil, můžete vyzkoušet i speciální čisticí prostředky na trouby.
- Pokud na chodníčky, cestičky či terasu umisťujete na léto květináče či truhlíky, zůstane po nich s největší pravděpodobností nevzhledný flek. Ten snadno odstraníte pomocí mýdlové vody, nebo můžete vyzkoušet posypat dané místo práškem na praní. Ten nechte působit přibližně čtvrt hodiny, poté na něj nalijte horkou vodu a vyčistěte jemným kartáčem.
Rada na závěr
Pravidelná údržba betonových povrchů vám zajistí, že budou i po letech vypadat jako nové. Pokud se vám při čištění zámkové dlažby vyplaví ze spár větší množství písku, nezapomeňte jej doplnit – použijte jemný křemičitý písek, který nasypte na povrch a koštětem jej nameťte do spár. Vhodné je také na závěr čištění použít speciální impregnaci na beton, která jej ochrání před usazováním špíny a zároveň zabraňuje porůstání mechem.
Další zajímavé články
Jak vybrat tlakovou myčku
Tlakovou myčku oceníte při mnoha činnostech kolem domu a zahrady. S její pomocí snadno umyjete auto, zablácené kolo nebo špinavou sekačku...celý článek
Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.
Pracné vytírání, vysávání, utírání prachu nebo kompletní úklid koupelny nejsou oblíbené činnosti...celý článek
Chytré nářadí, které by nemělo chybět žádnému kutil
Šroubovák, vrtačku, kladivo a kombinačky najdete dnes v každé dílně. Co kdybyste ale svoji výbavu obohatili...celý článek