Jak vybrat tyčový vysavač
Tyčové vysavače se těší velké oblibě – jsou skladné, variabilní a uklidíte s nimi malý byt i velký dům! Navíc na trhu přibývají stále další modely s novými funkcemi, které úklid zdokonalí, urychlí a zpříjemní. V následujícím článku se dozvíte, jaké typy tyčových vysavačů existují, jaký druh nabíjení zvolit, proč se zaměřit na výběr kvalitního filtru a jaké schopnosti vysavače vám vysávání značně usnadní.
Přednosti tyčového vysavače
Zde je několik důvodů, proč je koupě tyčového vysavače ta správná volba:
- Díky štíhlému tvaru těla je nenáročný na skladovací prostor.
- Je obratný – dostanete se s ním i na těžko dostupná místa.
- Nabíjet jej můžete klasicky ze sítě nebo akumulátoru.
- Je vhodný pro vysávání tvrdých podlah i koberců.
- Oproti klasickým vysavačům má obvykle tišší chod.
- K dostání je řada modelů s nadstandardními funkcemi pro perfektní výsledek.
Zásadní je druh napájení – dáte přednost akumulátoru nebo klasickému kabelu?
Tyčové vysavače můžeme v úvodu rozdělit do dvou základních kategorií – a to dle způsobu napájení. Ten byste měli před nákupem zvážit jako první. Jak už to tak bývá, každý typ má své výhody i nevýhody a na ty se nyní zaměříme!
Síťový tyčový vysavač se hodí pro velké plochy
Tyčové vysavače napájené ze sítě patří mezi klasiku, protože nejsou limitovány omezeným zdrojem energie, jsou proto vhodné na důkladné a delší vysávání. Zapojují se do běžné zásuvky, a proto je třeba zvážit, jak velký prostor plánujete vysávat, jelikož mají kvůli kabelu omezený dosah. V případě, že máte v plánu pořídit si síťový vysavač, zkontrolujte akční rádius a délku kabelu – ta by měla v ideálním případě dosahovat alespoň 8 metrů.
- neomezená doba provozu, není třeba jej dobíjet
- obvykle disponuje vyšším výkonem
- při práci může překážet el. kabel
- omezený dosah v okolí zásuvky
Tyčový aku vysavač je maximálně pohodlný
Většina moderních tyčových vysavačů nabízí akumulátorový, případně kombinovaný pohon. Akumulátor je třeba pravidelně dobíjet, proto si před koupí ověřte, jak dlouho vydrží daný model nepřetržitě pracovat (alespoň 30 minut) a zohledněte také dobu nabíjení akumulátoru s ohledem na četnost využití ve vaší domácnosti. Vždy je lepší volit vyšší kapacitu baterie.
Co se týče samotných akumulátorů, doporučujeme vybírat modely s moderními Li-ion akumulátory, které mají oproti starším Ni-MH akumulátorům výrazně delší životnost.
- neomezený dosah, nemusíte se řídit umístěním zásuvek
- při práci nepřekáží přívodní kabel
- může mít nižší výkon
Tyčový vysavač vybírejte dle sacího výkonu, typu sběrné nádoby a filtru
Pokud máte jasno v tom, zda sáhnete po aku nebo klasickém tyčovém vysavači, přichází čas zaměřit se na jeho technické parametry a vybavení, které mimo jiné prozradí, jak výkonný vysavač je, a do jaké míry bude během vysávání pohodlný a praktický!
Sací výkon tyčového vysavače
Sací výkon je často zmiňován spolu s příkonem vysavače. Je však třeba říci, že příkon není v tomto případě důležitý – značí, kolik el. energie přístroj ke své práci potřebuje a ta je poměrně zanedbatelná.
Sací výkon má velký vliv na výkonnost, a tedy účinnost vysavače. Bohužel není jediným měřítkem, které ovlivňuje výkon stroje – jsou jím také například kvalita motoru a těsnění, nebo druh použitého filtru. Proto nelze jednoznačně říci, jaký sací výkon je dostačující a který nikoliv. Obecně ale platí, že čím vyšší je sací výkon, tím lépe. Určitě doporučujeme vybírat stroje s výkonem nad 300 Wattů.
Sáčkový nebo bezsáčkový tyčový vysavač?
Tyčové vysavače jsou k dostání v sáčkovém nebo bezsáčkovém provedení. Zatímco do prvně jmenovaných je třeba pravidelně dokupovat sáčky na sběr nečistot, bezsáčkové modely jsou vybaveny sběrnou nádobou, kterou stačí po vysávání vyklepat, omýt a vložit zpět do vysavače.
V případě, že zvolíte bezsáčkové provedení, zohledněte objem sběrné nádoby a vyberte model s dostatečně velkou nádobou, abyste ji během úklidu nemuseli vyprazdňovat.
→ Pro představu – objem sběrné nádoby může být 0,2 – 5 litru. Pro běžnou domácnost o rozloze cca 100 metrů čtverečních pohodlně vystačí nádoba o objemu cca 2,5 litry.
Jaký filtr tyčového vysavače zvolit?
Zpozornit byste měli také při výběru filtrů – ty mají totiž velký vliv na celkový výsledek vysávání. Zatímco sáčkové vysavače jsou vybaveny třístupňovým filtračním systémem (jedním z nich je totiž samotný sáček), bezsáčkové vysavače disponují obvykle dvoustupňovým systémem filtrování.
Při výběru vysavače je zásadní výstupní filtr, který má za úkol vypouštět zpět do místnosti co nejčistší vzduch! V následující tabulce uvádíme nejpoužívanější druhy filtrů a jejich účinnost:
Typ filtru | Min. účinnost |
---|---|
HEPA 14 | 99,995 % |
HEPA 13 | 99, 95 % |
EPA 12 | 99,5 % |
EPA 11 | 95 % |
EPA 10 | 85 % |
V případě, že chcete zajistit co nejčistší prostředí v domácnosti, sáhněte po modelech s vodním filtrem. Ty na rozdíl od běžných filtrů zachycují nečistoty do nádoby s vodou – díky tomu nedochází k víření prachu. Po skončení vysávání obsah nádoby jednoduše vylijete.
Příslušenství a funkce tyčových vysavačů, které oceníte!
Tyčové vysavače jsou často vybaveny řadou nástavců a užitečných funkcí, které práci výrazně ulehčí. Které z nich by u vašeho modelu neměly chybět?
Regulace sacího výkonu
By měla být naprostým základem, sílu sání můžete regulovat dle typu podlahy nebo intenzity znečištění povrchu.
Sklápěcí rukojeť a flexibilní kloub
Výrazně usnadňují přístup do těžko dostupných míst.
Indikátor stavu nabití a obsahu sběrné nádoby
Informují o tom, jak dlouho ještě můžete vysávat bez nutnosti dobití akumulátoru a kdy je třeba vysypat sběrnou nádobu.
LED osvětlení
Osvětluje vysávanou plochu, díky tomu dosáhnete lepších výsledků.
Speciální výměnné nástavce
Řada modelů je vybavena skupinou nástavců, které využijete při čištění různých druhů podlah, koberců, autosedaček nebo čalouněného nábytku, případně k efektivnímu odstranění zvířecích chlupů.
Speciální tyčové vysavače překvapí dalšími možnostmi využití
Díky oblibě tyčových vysavačů na trh přichází stále další modely, z nichž řada z nich nabízí nadstandardní funkce, které uvítáte.
Tyčový vysavač 2v1 je vybaven i mopem nebo ručním vysavačem
Chcete si pořídit tyčový vysavač pro běžnou údržbu podlah a ruční vysavač pro úklid pohovky nebo auta? Pořiďte si tyčový vysavač 2v1 – jeho součástí je odnímatelný ruční vysavač, který můžete používat samostatně! Oceníte jej především, pokud žijete v domácnosti s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky.
→ K dostání jsou také tyčové vysavače 2v1 s mopem – jedno zařízení tak zvládne dokonale vysát, a následně i vytřít podlahu.
Tyčový vysavač 3v1 aneb all-in-one
Pokud hledáte maximálně všestranného pomocníka, pořiďte si tyčový vysavač 3v1, který vysává, vytírá a můžete z něj pohodlně odejmout také malý ruční vysavač pro úklid menších ploch. V jednom zařízení tak získáte tři neocenitelné pomocníky při úklidu domácnosti – a navíc ušetříte peníze i skladovací prostor.
Nejčastěji kladené otázky při výběru tyčového vysavače
Jak se liší tyčový vysavač 2v1 a 3v1?
Zatímco tyčový vysavač 2v1 nabízí 2 hlavní funkce – vysávání a mopování nebo funkci ručního vysavače, tyčové vysavače 3v1 mají všechny tři schopnosti v jednom přístroji.
Jaká je ideální hmotnost tyčového vysavače?
Optimální hmotnost pro pohodlnou práci (i v případě, že vysáváte větší prostor v rodinném domě) je cca 3,5 kilogramu. Nejlehčí modely dosahují pouhého jednoho kilogramu, obvykle se však jedná o jednoduchá zařízení se základními funkcemi.
Je lepší klasický nebo aku tyčový vysavač?
Větší oblibě se obecně těší akumulátorové vysavače, které jsou na trhu také ve větším zastoupení. Hlavními důvody jsou absence el. kabelu, pohodlné ovládání a neomezený dosah.
Další zajímavé články
Jak správně uklízet? Nedopouštějte se těchto chyb!
Usazeniny a prach na policích a podlaze obsahují pyl, šupinky lidské kůže, zvířecí srst, bakterie, plísně a roztoče... celý článek
Jak vybrat robotický vysavač
Robotické vysavače přináší revoluci v uklízení. Podlahy celého bytu vysají a vyčist za vás. Už nebudete muset ztrácet čas... celý článek
Jak vyčistit koberec
Koberce vytvoří v každém interiéru útulnou atmosféru a navíc skvěle izolují od podlahy, i proto je najdete ... celý článek