Jak vybrat trezor? Doba prolomení a odolnost vůči ohni i vodě jsou klíčové
Trezor ochrání cennosti, dokumenty i věci osobní hodnoty, a to nejen před krádeží, ale i před živelnou pohromou. Rodinný poklad neschovávejte ve skříni, pořiďte si bezpečný trezor a klidnému spánku nebude nic bránit. Poradíme vám, jak vybrat trezor pro domácnosti i jaké zabezpečení trezoru je vhodné pro ukládání firemních dokumentů.
Trezor a sejf nejsou to samé!
Domácí trezory uchovávají cennosti, jsou bezpečným místem kam uložíte šperky, datové disky a dokumenty. Ve firmách nacházejí uplatnění velké trezory a trezory na dokumenty. Pojem trezor a sejf se běžném hovoru příliš nerozlišuje, přesto se jedná o rozdílné schránky.
- Sejf je místo, kde jsou uložené předměty chráněny před živelnou katastrofou. Věci jsou v sejfu ochráněny před požárem nebo povodní.
- Trezor je tvrdá schránka, která chrání předměty před krádeží, zámek odolává násilnému otevření. Odolnost trezoru je certifikována.
Jak vybrat velikost trezoru
Velikost trezoru je do jisté míry určena tím, co v trezoru chcete uchovávat.
- Pro šperky a základní cennosti jsou vhodné malé domácí trezory, které lze schovat do nábytkové skříňky.
- Dokumenty uchováte v nábytkových trezorech, které se kotví do nábytku. Nelze je přemisťovat.
- Velký počet citlivých dokumentů můžete uschovat i do archivačních skříní.
- Zbraně je třeba uchovávat v certifikovaných trezorech na zbraně (RU min 15).
Jakmile vyberete velikost trezoru, dobře se ujistěte, že s trezorem projdete přes chodby, kolem nábytku nebo k výtahu. Trezory jsou samozřejmě dodávány jako jeden kus a manipulace s nimi je poměrně obtížná.
Kam umístit trezor
Volbě samotného trezoru by měl předcházet plán umístění trezoru. Vybrat můžete volně stojící trezor, trezor zabudovaný do zdi nebo trezor zabudovaný do podlahy. Problematické bývá zejména umístění trezoru do nosné zdi, ukrytí přístupu k trezoru před návštěvníky nebývá snadné.
Jak vybrat ohnivzdorný trezor
Třídy odolnosti ohnivzdorného trezoru se testují při ohni o teplotě 1 100 °C. Jinou dobu odolávají drahé kovy, jinou externí disky a jinou dokumenty.
- Základní odolnost trezoru je označena S30P, trezor odolává ohni po 30 minut.
- Trezor s označením S12P odolává ohni 120 minut.
- Při označení S120DIS trezor ochrání po 120 minut i dokumenty.
Jak vybrat bezpečný trezor
Bezpečnost trezoru znamená, že schránka odolává mechanickému dobývání. Zároveň chrání obsah proti živelné katastrofě. Bezpečnost je určena bezpečnostní třídou určenou odporovými jednotkami RU.
- Trezory označené třídou 0 a I ochrání hotovost a šperky po 30 minut.
- Trezory ve třídě II ochrání před částečným prolomením 50 minut a před úplným prolomením 80 minut.
- Nejvyšší ochranu mají domácí a podnikové trezory označené třídou III.
Další třídy jsou určeny pro banky a finanční instituce. Naprosto nedobytný by byl trezor v třídě VII, národní banky používají trezory s ochranou VI.
Bezpečnost trezoru částečně zvyšuje i to, kam jej umístíte. Dobře schovaný trezor za nábytkem nebo v podlaze je při běžných prohlídkách nezvanými návštěvníky téměř neodhalitelný.
Jak vybrat trezor podle zámku
Cennosti v trezoru jsou chráněny jednak samotným materiálem pláště trezoru a dále speciálním zámkem. Ten může být různého typu. Zpravidla však kombinuje různé druhy zabezpečení.
Základním zabezpečením je motýlkový bezpečnostní klíč. K trezoru je klíček a trezor může otevřít jen majitel klíče.
Druhým typem zabezpečení je kódový zámek. Ten může být ovládán mechanicky nebo elektronicky. Důležité je zapamatovat si správný kód k zámku který zadáváte na trezoru.
Moderní trezory kombinují klíč a elektronický kód.
Při výběru trezoru se nebojte vyšší investice, trezor je předmětem, který bude sloužit i po několik generací.
Nejčastější otázky při výběru trezoru
Kam umístit domácí trezor?
Bezpečné umístění domácího trezoru je jeho ukotvení a zároveň ukrytí. Dobrou cestou je zabudovat trezor do zdi nebo příčky a zároveň jej překrýt, aby nebyl odhalen při procházkách interiérem. Můžete jej mít umístěný například za lehkou předsíňovou stěnu.
Jaký trezor pro hotovost?
V prodejnách se často setkáváme pouze s kovovou schránkou, takzvanou pokladničkou. Ta ovšem není bezpečná. Mnohem vhodnější jsou přenosné trezory. Větší hotovost je třeba z pokladny pravidelně odvádět a ukládat do zabudovaného trezoru.
Co je to schránka na klíče?
Mezi trezory naleznete i schránky na klíče. Nejedná se o trezor v pravém slova smyslu. Schránka pouze zpřehledňuje a organizuje ukládání klíčů, avšak naleznete i schránky opatřeny elektronickým zámkem a s ukotvením do stěny.