10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat skartovačku?

Nejen v kanceláři, ale i v domácnostech přicházíme neustále do kontaktu s řadou důvěrných dokumentů či jiných materiálů. Ať už se jedná o výpisy z banky, staré smlouvy, výplatní pásky, vyúčtování plynu či elektřiny, podkladů, které potřebujeme diskrétně zlikvidovat, je celá řada. Přidat se k nim mohou také staré CD a DVD disky či platební karty. I s těmi si poradí skartovačka neboli skartovací stroj. Stačí si jen vybrat správný model a můžete bezpečně skartovat vše, co bude třeba.

Kromě ochrany soukromých údajů je skartovačka také skvělým řešením likvidace a třídění odpadu. Skartované dokumenty totiž šetří místo v odpadkovém koši či sběrném kontejneru.

Jak vybrat skartovačku?

Výběr skartovačky ovlivňuje řada parametrů

Před tím, než se pustíte do výběru skartovačky, je třeba položit si několik zásadních otázek, které mají vliv na výběr správného modelu. Mezi ty nejzásadnější patří:

  • Jak často a v jakém množství budete skartovat dokumenty?
  • Potřebujete skartovat větší množství papírů najednou?
  • Musí skartované dokumenty splňovat určitý stupeň utajení?
  • Má skartovačka znehodnocovat i CD/DVD, plastové karty či secvaknuté spisy sponkami?
  • Máte na místě, kde budete skartovat, k dispozici elektřinu?

Rozdíl je v ceně

Obecně platí, že čím dražší stroj pořídíte, tím výkonnější bývá. Nechcete-li investovat do skartovačky velké částky, seženete nejlevnější modely v řádu několika set korun – u nich ale musíte počítat s tím, že jsou většinou schopny skartovat papíry max. do pěti listů najednou, neporadí si s kancelářskými sponkami a problém pro ně může být i relativně tenká plastová kartička. Oproti tomu dražší skartovačky zvládnou skartovat najednou i více než 10 listů papíru (ty nejdražší, které pořídíte v řádu desítek tisíc korun, sešrotují naráz i několik stovek papírů), jsou schopny fungovat i v náročnějším režimu a poradí si i se skartací dalších materiálů (CD a DVD disky, plastové karty, svorky).

Praktický tip pro výběr skartovačky: Není možné jednoznačně stanovit cenovou hladinu, od které už jsou skartovačky schopny skartovat i plastové karty či CD/DVD disky. Proto se vždy informujte v popisu produktu, jestliže tyto funkce vyžadujete.

Ruční skartovačka ušetří peníze

Nejčastěji se na trhu setkáte s elektrickými skartovačkami, které se připojí do zásuvky, ovládají se pomocí tlačítek a jejich provoz je plynulý a pohodlnější – zároveň jsou ale také dražší. Pokud však potřebujete skartovat na místech, kde nemáte přístup k elektrické energii, nebo chcete ušetřit, můžete si pořídit ruční skartovačku. Tu ovládáte otáčením kliky, můžete ji použít opravdu kdekoliv, třeba i na cestách, ale musíte počítat s tím, že skartace většího množství dokumentů bude náročnější.

Typ řezu ovlivňuje bezpečnost skartace

Ze zákona (vyhláška Národního bezpečnostního úřadu) platí, že různé druhy dokumentů podléhají různému stupni utajení (označované jako P1–P5), jemuž odpovídají i potřebné požadavky na samotný způsob a velikost řezu. U skartovaček je proto nutné rozlišovat podélný řez, křížový řez a mikrořez, přičemž každý z nich je určen pro jiný typ dokumentů:

Typ řezu Základní informace Stupeň utajení
Podélný řez

Řeže papír na dlouhé proužky.

Zvládne najednou pouze malé množství papíru.

Je vhodný pouze pro běžné dokumenty s nízkým stupněm utajení:

  • dokumenty obsahující běžné informace – P1 (proužek do max. šířky 12 mm)
  • dokumenty s interními informacemi – P2 (proužek do max. šířky 6 mm)
Křížový řez

Využívá dva nože pracující křížem proti sobě, které sekají papír na menší kousky (vznikají částečky papíru o velikosti od 320 do 30 mm2).

Zvládne i větší množství papíru.

Bezpečný způsob skartace vhodný pro následující dokumenty:

  • dokumenty obsahující personální údaje – P3 (částice papíru do max. velikosti 320 mm2)
  • dokumenty obsahující tajné písemnosti – P4 (částice papíru do max. velikosti 160 mm2)
  • dokumenty obsahující přísně tajné písemnosti – P5 (částice papíru do max. velikosti 30 mm2)
Mikrořez

Poskytuje nejvyšší stupeň bezpečnosti, jelikož papír nadrtí na miniaturní části, a to až do 10 mm2.

Vhodný pro dokumenty obsahující přísně tajné písemnosti – P5

Praktický tip pro výběr řezu Pro běžné skartování vám plně postačí skartovačka s podélným nebo křížovým řezem zajišťující stupeň utajení P2 nebo P3. Pro kancelářské využití volte skartovačku s křížovým řezem a stupněm utajení alespoň P3.

Rychlost skartovačky

Jedním z dalších parametrů, které byste měli při výběru skartovačky zohlednit, je samotná rychlost skartace. Ta pro vás sice možná nebude tak důležitá, pokud skartujete sem tam nějaký papír. Pokud ale plánujete používat skartovačku častěji, je vhodné se na rychlost skartace zaměřit.

  • Většina běžných skartovaček, s kterými se na trhu setkáte, nabízí skartovací rychlost kolem 2 m/min., což vám plně postačí pro domácí i běžné kancelářské využití.
  • Pokud však potřebujete skartovat velké objemy, vyberte si skartovací stroj s rychlostí alespoň 3 až 5 m/min.
Pozor na gramáž skartovaných dokumentů: Důležité je ještě upozornit, že rychlost skartace je ovlivněna gramáží papíru. Standardně výrobci uvádějí rychlost skartace pro papír s gramáží 70 g/m2, ale běžný kancelářský papír má většinou gramáž 80 g/m2. Fotopapír má dokonce standardně gramáž 210 g/m2, takže u něj se vám rychlost skartace sníží na třetinu.

Nezapomeňte na objem nádoby u skartovačky

Při výběru skartovačky je také velmi důležitý objem odpadové nádoby.

  • Nejlevnější skartovačky jsou standardně vybaveny nádobami do objemu 15 litrů, což vám plně postačí pro skartování dokumentů několikrát za měsíc.
  • Chystáte-li se skartovat dokumenty několikrát do týdne, měli byste se porozhlédnout po skartovačce s odpadovou nádobou o objemu kolem 15 až 25 litrů.
  • Nádoby nad 25 litrů se pak hodí pro každodenní skartování – musíte se ale také připravit na vyšší cenu.

Záleží i na velikosti a designu skartovačky

Nedílnou součástí výběru skartovačky by mělo být také zohlednění designu a velikosti, a to obzvláště tehdy, pokud pořizujete skartovačku na místo, kde bude viditelnou součástí vybavení interiéru. Pamatujte na to, že velké skartovačky se vám nevejdou pod stůl a budete jim muset vyhradit speciální místo.

Praktické tipy na závěr

I když jsou skartovačky poměrně jednoduchými zařízeními, je třeba být při jejich používání obezřetní.

  • Skartovačku nikdy neumisťujte přímo na zeď – při skartování vzniká teplo a je třeba, aby kolem zařízení proudil vzduch, který ji bude chladit.
  • Zvolíte-li velkou skartovačku, vyberte si provedení s kolečky – usnadníte si tak přepravu zařízení.
  • Skartovací zařízení se zpětným chodem vám usnadní manipulaci v případě zaseknutí dokumentu.
  • Pokud budete používat skartovačku často, zaměřte se i na její hlučnost.
  • Při skartování si dávejte pozor, aby se do zařízení nezachytily vaše dlouhé vlasy, náhrdelníky nebo například kravata.

Nejčastější otázky při výběru skartovačky

Jakou skartovačku pořídit do kanceláře?

Zaměřte se na skartovačky pro skartaci většího objemu citlivých dokumentů. Ideální jsou skartovačky s křížovým řezem či mikrořezem a řezem okolo 3 m/min. Vyberte také takovou, která má dostatečný objem koše pro skartované dokumenty (cca 15 až 20 l).

Co vše lze skartovat?

Záleží na typu skartovačky. Ty základní vám umožní skartovat pouze běžný kancelářský papír. Propracovanější modely zvládnou skartovat např. i platební karty, dokumenty spojené sponkou či znehodnocovat CD/DVD.

Co nedávat do skartovačky?

Do skartovačky nedávejte jiné materiály, než radí výrobce zařízení. Nepatří tam látka, ubrousky, utěrky, fólie apod.