10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat krbovou vložku

Uzavřený krb vnáší do prostoru nejen romantickou atmosféru klidu a pohody, ale také teplo, které je navíc, na rozdíl od otevřeného krbu, schopen rozvádět i do dalších místností – může se tak stát hlavním topidlem celého domu. Abyste vybrali do svého domova vhodnou krbovou vložku, je třeba nejdříve určit požadovaný výkon a další technické parametry. S těmi vás v následujícím článku detailně seznámíme!

Jak vybrat krbovou vložku

Jaké výhody má krbová vložka oproti klasickým krbovým kamnům?

Pokud se rozhodnete pro tradiční vytápění domova pomocí dřeva, máte dvě možnosti – zvolit krbovou vložku nebo krbová kamna. Krbová vložka má oproti kamnům několik výhod, které mohou vaše rozhodování usnadnit:

  • Topení v krbové vložce je bezpečnější než v kamnech nebo v otevřeném krbu.
  • Pomocí rozvodů lze teplo efektivně rozvádět do celého domu.
  • Krbové vložky jsou výrazně úspornější, co se týče spotřeby palivového dřeva.
  • Jedná se o čistý způsob vytápění s minimem prachu a kouře.
  • Pro úplnost je třeba dodat, že krbová vložka je na rozdíl od krbových kamen výrazně náročnější na instalaci a počítat musíte také s vyšší pořizovací cenou.

Jednoplášťová vs. dvouplášťová krbová vložka

Krbové vložky můžeme dělit na 2 základní typy dle provedení:

  • Jednoplášťová krbová vložka – je levnější a méně náročná na provoz – nepotřebuje ventilátor, a tedy ani připojení do el. sítě. Navíc dokáže skrze sklo předat do místnosti větší objem tepla a je bezhlučná. Počítat však musíte s vyšším zakouřením i prašností.
  • Dvouplášťová krbová vložka – je technicky složitější – teplo je předáváno skrze dvouplášťové sklo, a je nutné jej rozhánět ventilátorem, aby nedošlo k přehřátí vložky. Díky tomu se však teplo do místnosti dostane rychleji a lze jej také výrazně lépe regulovat pomocí termostatu.

Krbová vložka s výměníkem rozvede teplo i do dalších místností

Pokud plánujete krbovou vložku využívat jako hlavní a stabilní zdroj topení v domě, vybírejte z modelů s výměníkem, který rozvod tepla zajišťuje. Setkat se můžete se dvěma typy výměníků:

  • Teplovodní výměník – ohřívá vodu, kterou poté rozvádí za pomoci čerpadla do otopeného systému v domě.
  • Teplovzdušný výměník – jeho principem je přirozená cirkulace teplého vzduchu, který je za pomoci ventilátoru rozháněn do dalších místností. Nevýhodou může být hlučnost.

U krbové vložky je při výběru zásadní výkon

Abyste vytápěli dům nebo byt efektivně, je naprosto stěžejní zvolit odpovídající výkon krbové vložky. Ten se může pohybovat běžně mezi 5 – 40 kW. Jak tedy zjistit, jaký výkon bude pro váš dům optimální? Nejlepší je, nechat si jej spočítat odborníkem, který vezme v potaz zateplení domu, tepelné ztráty a další parametry, které mají na výkon krbové vložky vliv.

Abyste však měli alespoň základní představu o potřebném výkonu, stačí vědět, že v případě kvalitně zatepleného domu budete potřebovat 1 kW na 40 m³, pokud máte dům s průměrnou kvalitou zateplení, počítejte s 1 kW na 30 m³, v případě prostor se špatným zateplením se dostanete až na hodnotu 1 kW na 20 m³.

→ Objem vašeho prostoru lze spočítat jednoduše znásobením délky, šířky i výšky všech dotyčných místností.

→ Při výběru krbové vložky se zaměřte také na účinnost spalování, která u těch nejlepších modelů dosahuje až 90 % – jedná se tak o nejefektivnější způsob spalování s menší spotřebou paliva.

Způsob otevírání krbové vložky je důležitý pro vaše pohodlí

Vybírat si můžete z několika způsobů otevírání krbové vložky, z nichž každý má své výhody i nevýhody.

  • Přední otevírání je nejběžnější, dvířka otevíráte dopředu či do strany a z místnosti také přikládáte. Jeho nevýhodou je zvýšená prašnost v místnosti a nutnost zajistit prostor pro uskladnění topiva.
  • Zadní otevírání umožní přikládat pohodlně z technické místnosti nebo chodby, v obývacím pokoji tak není třeba skladovat dřevo a nevzniká žádný nepořádek.
  • Výsuvné otevírání potěší ty, kteří chtějí krbovou vložku využívat současně jako otevřený krb, dvířka lze jednoduše zasunout, přikládá se stejně jako u předního otevírání přímo z místnosti, kde se nachází krbová vložka.

Čím lze v krbové vložce topit?

Topit můžete klasicky dřevem, lisovanými briketami, případně hnědým uhlím. Co se týče dřeva, užívejte dobře proschlé (min. dva roky) a ideálně tvrdé dřevo (buk, dub, olše apod.), které má nízkou smolnatost (na rozdíl od smrku nebo borovice).

TIP! Pokud toužíte po tom, mít v místnosti romantický krb, avšak nemáte možnost zapojení krbové vložky nebo kamen, sáhněte po elektrických krbových kamnech, jejichž instalace je jednoduchá a vykouzlí v prostoru útulnou atmosféru.

Nejčastěji kladené otázky při výběru krbové vložky

Jak instalovat krbovou vložku?

Krbovou vložku je třeba nejdříve připojit na připravený komín, jež musí splňovat veškeré předpisy a mít potřebné revize. Krbová vložka musí stát na nehořlavém povrchu. Poté lze začít s obezdívkou, používá se opět bezpečnostní nehořlavý materiál, který odolává vysokým teplotám. Nakonec se provádí povrchová úprava v podobě omítky a finálního nátěru. Pokud si na instalaci netroufáte, svěřte ji raději odborníkům.

Je krbová vložka náročná na údržbu?

Zde velmi záleží na četnosti užívání a typu paliva, kterým chcete topit. Zatímco kvalitní tvrdé a suché dřevo zanáší vložku minimálně, hnědé uhlí může poměrně rychle znečistit sklo. Nutné je pravidelně vymetat a vynášet popel a ukládat jej do nehořlavého uhláku.

Jaké příslušenství pořídit ke krbové vložce?

Určitě využijete vysavač na popel, se kterým bude údržba krbové vložky výrazně snazší a nezpůsobí víření popela v obytném prostoru. U krbu by vám nemělo chybět ani krbové nářadí v podobě smetáčku, lopatky a pohrabáče. Pro ukládání a nošení topiva se hodí koše na dřevo.


Další zajímavé články

Jak vybrat tepelný zářič

I za chladnějších letních večerů, nebo během jara či podzimu si můžete dopřát příjemné posezení na čerstvém vzduchu... celý článek

Jak vybrat přímotop

Přímotopy jsou skvělým doplňkovým zdrojem tepla – využijete je v domácnosti, kde doplňují centrální vytápění, na chatách... celý článek

Ceny energií rostou. Topit dřevem se vyplatí čím dál více

Topení dřevem má celou řadu výhod. Je to levný a obnovitelný zdroj energie, v interiéru vykouzlí nádhernou harmonickou... celý článek