Jak vybrat kombinovaný sporák
Kombinované sporáky mají v našich kuchyních stále své pevné místo! Nabízí praktickou kombinaci trouby i varné desky bez toho, aby je bylo nutné složitě instalovat do vestavěné kuchyně – jsou totiž samostatně stojící. Hodí se tak téměř kamkoliv, jejich instalace je jednoduchá a rychlá. Navíc umožňují pohodlné vaření na plynu a pečení v moderní elektrické troubě, což je pro mnohé z nás ideální kombinace. Pojďme se podívat, jak vybrat kombinovaný sporák, jaké jsou možnosti a co od něj požadovat.
Výhody kombinovaného sporáku
Kombinovaný sporák je vybaven plynovými plotýnkami a elektrickou troubou, k jejich připojení tedy budete potřebovat přívod elektřiny i plynovou přípojku. Proč si z bohaté nabídky vybrat právě tento typ sporáku? Zde jsou nejčastější argumenty:
- Kombinace plynu a elektřiny je praktická a efektivní.
- Nízká pořizovací cena sporáku.
- Samostatně stojící sporák lze instalovat bez ohledu na provedení kuchyňské linky.
Co zohlednit u kombinovaného sporáku?
Aby kombinovaný sporák splnil vaše představy, je třeba věnovat výběru dostatek času. Zajímat by vás měl výkon spotřebiče, který má vliv na efektivitu při vaření a spotřebu elektrické energie. Důležité je také provedení – především šířka sporáku a jeho povrchová úprava. Soustřeďte se i na provedení plynových plotýnek i elektrické trouby a jejich funkce – všechny tyto parametry mají zásadní vliv na konečný vzhled i komfort při užívání kombinovaného sporáku.Čím širší sporák, tím pohodlnější vaření
Na trhu nejčastěji narazíte na dvě šířky sporáků – 50 cm nebo 60 cm, ale pro každodenní vaření je vhodná 90cm šířka.
Jsou ideální do menších kuchyní, kde hraje maximální úspora místa důležitou roli. Dobrou zprávou je, že i tyto modely sporáků mohou disponovat dostatečně prostornou troubou pro běžnou rodinu.
Patří mezi nejvyužívanější zejména proto, že perfektně zapadnou do standardní kuchyňské linky.
Na trhu najdete také sporáky se šířkou 90 cm – ty jsou ideální v případě, že vaříte pro velkou rodinu nebo komerčně. Mají extrémně velkou troubu a 5 prostorných plotýnek.
Provedení plynových plotýnek a jejich užitečné funkce
Naprostá většina kombinovaných sporáků je vybavena 4 plynovými plotýnkami (výjimečně se setkáte se 3 nebo 5 plotýnkami). Vybírejte ideálně varné desky s odolnou, stabilní a jednoduše tvarovanou mřížkou, která usnadní údržbu. Některé modely jsou navíc vybaveny krycím víkem.
Jaké funkce by u plynové varné desky rozhodně neměly chybět?
- Bezpečnostní pojistka hořáku – protože únik plynu může být velmi nebezpečný, jsou všechny kvalitní sporáky vybaveny bezpečnostní pojistkou, která ihned zastaví přívod plynu v případě, že zhasne plamen.
- Piezo zapalování – aby bylo zapálení plotýnky co nejjednodušší, vybírejte modely, které mají piezo zapalování integrované v ovládacím tlačítku, díky tomu jednoduše zapnete plotýnku jednou rukou.
Velikost elektrické trouby u kombinovaného sporáku
U elektrické trouby hraje jednu z hlavních rolí její objem. Ten se pohybuje mezi cca 55 – 100 litry v závislosti na daném modelu sporáku. Pokud domácnost obývají 1 – 2 osoby, vystačí si s menší troubou kolem 55 litrů, v případě běžné rodiny vybírejte spíše modely o objemu 70 litrů a více.
Právě množství funkcí elektrické trouby hraje výraznou roli při výběru kombinovaného sporáku. Co všechno vám mohou kromě klasického pečení nabídnout?
Počet pečicích programů
Trouby mohou mít 5 – 11 programů pro přípravu jednotlivých druhů pokrmu, pokud vás tedy pečení baví, vyberte se modely s širší škálou možností.
Pravý horký vzduch
Společně s kruhovým topným tělesem zajišťuje rovnoměrnou cirkulaci horkého vzduchu pro rovnoměrné a efektivní pečení.
Parní funkce
Zajistí šťavnaté a dokonale propečené pokrmy.
Gril
Topná spirála v horní části trouby zaručí propečení křupavé kůrčičky.
Rozmrazování
Umožňuje efektivní rozmrazení surovin za pokojové teploty rozváděné ventilátorem.
Otočný rožeň
Pro grilování kuřat a dalších pochutin.
Funkce samočištění
Pomocí katalytických desek nebo vodní páry výrazně usnadní údržbu trouby.
Teleskopický výsuv plechu
Pro pohodlnou a bezpečnou obsluhu pokrmu během pečení.
Časovač
Jednoduše můžete nastavit délku pečení, po vypršení limitu se trouba automaticky vypne.
Výkon a spotřeba el. energie u kombinovaného sporáku
Čím vyšší je příkon sporáku, tím rychleji je spotřebič schopen se ohřát na požadovanou teplotu – práce při vaření bude tedy svižnější a pohodlnější. Ač se příkon u kombinovaných sporáků běžně pohybuje mezi 1 800 – 6 000 Watty, doporučujeme vybírat modely s příkonem alespoň 3 000 Wattů, které jsou považovány za dostatečně svižné. Pamatujte však na to, že s rostoucím příkonem roste také spotřeba energie, proto není obvykle nutné pro domácí využití vybírat ty nejsilnější modely na trhu.
→ Drtivá většina kombinovaných sporáků spadá do energetické třídy A.
Nerezový vs. bílý sporák: rozhoduje nejen vzhled, ale i náročnost údržby
Protože volně stojící kombinovaný sporák je poměrně výraznou součástí kuchyně, budete pravděpodobně řešit také jeho vzhled. Ten na první pohled výrazně ovlivňuje povrchová úprava – vybírat můžete běžně ze tří variant:
Patří mezi nejvyhledávanější pro svůj moderní vzhled, jeho výhodou je také stálobarevnost a odolnost proti korozi, nevýhodou může být náročnější údržba.
Je obvykle levnější než nerezové varianty, hodí se do tradičních kuchyní s bílými spotřebiči, u některých modelů může přední plastová ovládací deska po čase žloutnout, tyto modely jsou však poměrně nenáročné na údržbu.
Moderní provedení působí velmi elegantně, na trhu je zatím najdete v menším zastoupení, je třeba počítat s vyššími nároky na údržbu (nečistoty mohou být více vidět).
Nejčastěji kladené otázky při výběru kombinovaného sporáku
Co je to kombinovaný sporák?
Jedná se o samostatně stojící sporák s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou. V případě, že hledáte vestavné spotřebiče, vybírejte samostatné varné desky a vestavné trouby.
Je lepší elektrický nebo kombinovaný sporák?
Zde záleží na tom, jaké máte možnosti připojení. Pokud máte zavedenou plynovou přípojku zvažte pořízení kombinovaného sporáku – plynové varné desky jsou obecně při vaření efektivnější a úspornější než elektrické varné desky – nemusíte čekat, až se nahřejí.
Jak zapojit kombinovaný sporák?
Zapojení sporáku by měla provádět pouze odborně vyškolená osoba, která má zkušenosti s plynovými přípojkami. Výhodou kombinovaných sporáků je, že k připojení do elektřiny nepotřebujete speciální jistič na 380 V jako v případě elektrických sporáků, ale vystačíte si s běžnou zásuvkou na 230 V.