Jak vybrat holicí strojek
Holení patří k pravidelné péči o tělo. Při výběru holicího strojku byste tedy měli důkladně zvážit, který model z nepřeberné nabídky na trhu vybrat. Na výběr máte z jednoduchých jednorázových holítek, planžetových holicích strojků i frézkových holicích strojků. Elektrické holicí strojky nabízí řadu moderních funkcí a dobře pečují i o citlivou pokožku. My vám přiblížíme, čím se jednotlivé typy holicích strojků liší, co umí, jaké mají příslušenství, a pomůžeme vám vybrat ten nejlepší holicí strojek pro vaše potřeby!
Ruční nebo elektrický holicí strojek?
Ruční holicí strojky (holítka) patří k levnějším a jednodušším mechanismům. Holení s nimi je jednoduché a využijete je i tam, kde není přístup k elektřině. Jsou vhodné spíše pro ty, kteří se holí zřídka a nevadí jim nižší komfort a delší čas strávený při holení. Oproti tomu elektrické holicí strojky jsou velmi výkonné a holení s nimi je výrazně pohodlnější a rychlejší. Proto je ocení ti, u kterých patří holení k pravidelné rutině.
Pánský holicí strojek si poradí i s tvrdými vousy
Holicí strojky pro muže jsou vyrobeny tak, aby si zvládly poradit s tuhými vousy a zároveň byly šetrné k pokožce. Zvolit můžete jednoduchá manuální holítka nebo břitvy i propracované elektrické holicí strojky s planžetami nebo frézkami, záleží na četnosti využití a vašich potřebách.
Manuální holítka a břitvy potěší milovníky klasiky
Ruční holicí strojky pro pány jsou levné, skladné a praktické na cesty – nevyžadují připojení do elektřiny. Je však třeba počítat s pravidelnou výměnou jednorázového strojku, břitvy, nebo náhradních hlavic, čímž se může užívání ručního strojku prodražit. Tyto modely také nejsou tak šetrné, jako elektrické holicí strojky.
Planžetový holicí strojek je ideální pro kratší vousy
Planžetové holicí strojky jsou vybaveny kmitajícími noži, které si dobře poradí s kratšími, pravidelně zkracovanými vousy, jsou tedy vhodné pro časté holení. Nevýhodou těchto strojků je vyšší hlučnost, pořídíte je však za dostupnou cenu.
Hlavicový holicí strojek si poradí i s hustým plnovousem
Hlavicové holicí strojky tvoří obvykle 3 hlavice, které rotují. Jejich hlavní výhodou je skvělá přilnavost ke tváři, takže zajistí dokonalé a rovnoměrné oholení a také tichý chod. Hlavice dobře oholí i delší a hustší vousy. Tyto strojky bývají oproti předchozímu typu dražší.
Dámský holicí strojek je šetrný i k velmi jemné pokožce
Holicí strojky pro ženy mají za úkol šetrně pečovat o citlivou ženskou pokožku. Pomáhají odstranit chloupky v oblasti nohou, podpaží i v intimních partiích. Vybírat si můžete z klasických jednorázových holítek, modelů s výměnnými hlavicemi nebo elektrických holicích strojků pro ženy.
Ruční holítko vystačí pro rychlé holení
Ruční holicí strojky pro ženy patří k nejlevnějším na trhu. Je však třeba počítat s tím, že jednorázová holítka budete muset stále obměňovat, u holítek s výměnnými hlavicemi, pravidelně dokupovat nové hlavice. Zvažte tedy, zda se vám holení ručními strojky vyplatí, nebo raději zainvestujete do kvalitnějších elektrických strojků.
Depilátor efektivně odstraní chloupky na povrchu pokožky
Depilátory pomocí planžet seřezávají chloupky souběžně s pokožkou. Jejich výhodou je bezbolestný průběh holení, nevýhodou však je, že chloupky velmi rychle opět dorostou a tak je třeba tento proces pravidelně opakovat.
Epilátor odstraňuje chloupky společně s kořínky
Pokud dáváte přednost dlouhodobě hladké pokožce, pořiďte si epilátor, který odstraní chloupky do hloubky i s kořínky. Díky tomu není třeba holení provádět tak často – déle trvá, než se chloupky obnoví a jejich počet se průběžně snižuje. Počítejte však s tím, že holení epilátorem je bolestivější a nemusí být vhodné pro příliš citlivou pokožku.
IPL epilátor jako moderní a bezbolestné řešení pro dlouhodobě hladkou pokožku!
IPL epilátory jsou oblíbené pro efektivní a dlouhodobé odstranění chloupků bez bolesti! Tyto přístroje používají k odstranění chloupků intenzivní pulzní světlo. Díky tomu je pokožka dlouhodobě hladká a chloupky při pravidelném ošetření postupně ubývají. Počítejte s vyšší pořizovací cenou přístroje.
Na co se zaměřit při výběru holicího strojku?
Pokud již víte, jaký typu strojku je pro vás ten pravý, je na čase zaměřit se na další faktory, které ovlivňují kvalitu a komfort při použití holicího strojku. Které parametry nepřehlédnout?
Způsob napájení holicího strojku
Nejdříve byste si měli rozmyslet, jakému druhu napájení dáte přednost. Vybírat můžete ze čtyř variant, z nichž každá je vhodná do určitých podmínek:
- Holicí strojek na baterie – stojek je dobíjen za pomoci klasických jednorázových nebo dobíjecích baterií. Jeho výhodou je absence el. kabelu a možnost využití i při cestování v místech, kde není el. energie. (Sebou si můžete vzít náhradní baterie na výměnu).
- Akumulátorový holicí strojek – holicí strojek má zabudovaný akumulátor, který vyžaduje pravidelné dobíjení. Výhodou strojku je absence kabelu, nevýhodou poměrně dlouhý čas dobíjení v případě vybití strojku.
- Holicí strojek napájený ze sítě – strojek se dobíjí klasicky zapojením do el. zásuvky. Výhodou je možnost nepřetržitého provozu strojku, nevýhodou el. kabel, který může zavazet a nutnost mít v blízkosti el. zásuvku.
- Kombinovaný holicí strojek – má možnost dobíjení z akumulátoru i ze sítě. Díky tomu odpadají nevýhody spojené s předchozími modely strojků.
Jaká je doba provozu u holicího strojku?
Většina akumulátorových holicích strojů vydrží nepřetržitě pracovat 40 – 120 minut, poté je třeba přístroj dobít. V případě holicích strojků napájených ze sítě tento problém řešit nemusíte.
Užitečné funkce a doplňky k holicím strojkům
Výkyvná hlava
Díky ní se strojek dokonale přizpůsobí tvaru těla či tváře.
Zastřihovací nástavec
Umožňuje pouze zkrácení delších vousů.
Chladicí systém
Eliminuje podráždění pokožky průběžným chlazením.
Gelový zásobník
Aplikuje gel během holení, tuto funkci najdete u dražších modelů.
Indikátor nabíjení
Značí aktuální stav nabití.
Čisticí stanice
Po holení umístíte strojek do dokovací stanice, která jej automaticky vyčistí.
Displej
Usnadňuje nastavení strojku.
Vodotěsnost
Holit se lze i pod tekoucí vodou (funkce mokré holení).
Jaký je rozdíl mezi suchým a mokrým holením?
Zatímco suché holení je rychlé a nevyžaduje žádné další potřeby v podobě vody, gelu na holení, holicích pěn a podobně, mokré holení je výrazně šetrnější a ideální pro ty, kteří mají citlivou pokožku. Mokré holení snižuje tření a podráždění pokožky. Většina strojků pro mokré holení je voděodolná, můžete je tak používat i ve sprše.
Nejčastěji kladené otázky při výběru holicího strojku
Jak na údržbu holicího strojku?
Pokud strojek nedisponuje čisticí stanicí, je třeba jej pravidelně čistit ručně. Některé modely stačí propláchnout vodou, jiné vyžadují čištění štětečkem a promazávání nožů speciální sprejem. Pouze pravidelnou údržbou zajistíte strojku dlouhou životnost a zachováte kvalitu nožů.
Je lepší planžetový nebo frézkový holicí strojek?
Z velké míry závisí na střihu vousů a četnosti holení. Planžetové holicí strojky si lépe poradí s kratšími vousy, které se holí pravidelně, frézkové (hlavicové) strojky jsou vhodné pro občasnou údržbu delších vousů. Pro úpravu dlouhého plnovousu je vhodný kvalitní zastřihovač.
Jak dlouho se nabíjí akumulátorový holicí strojek?
V závislosti na daném modelu trvá nabití strojku přibližně 50 – 350 min. U dražších modelů s kvalitními akumulátory je doba nabíjení obvykle výrazně kratší, než u nejlevnějších modelů.