10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat herní myš? Zaměřte se na ergonomii, citlivost i dobu odezvy

Herní myš – poměrně jednoduše vypadající počítačové příslušenství, jehož výběr ale není tak snadný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je totiž třeba uvědomit si, že myš je jakousi prodlouženou rukou hráče – to ona rozhoduje o tom, jak se mu bude při jeho počinech dařit. Aby tedy splňovala požadavky i těch nejnáročnějších hráčů a zajišťovala přesnou odezvu, musí mít odpovídající parametry. Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat herní myš a na jaké parametry se zaměřit.

Myš je jedním z nejdůležitějších počítačových doplňků každého hráče. Na rozdíl od klasického modelu kancelářské myši se ta herní liší nejrůznějšími parametry, které mají zásadní vliv na výkonnost hráče. Kromě vhodné ergonomie či barevného podsvícení je třeba vybírat také podle počtu tlačítek, možnosti programování, výkonnosti senzorů či hmotnosti.

Jak vybrat herní myš? Zaměřte se na ergonomii, citlivost i dobu odezvy

Drátová vs. bezdrátová herní myš?

To je první otázka, kterou byste si měli při výběru herní myši položit. Byť ještě do nedávna hráči upřednostňovali spíše drátové myši vzhledem k jejich vyšší rychlosti reakce, zaznamenaly i bezdrátové modely značného pokroku, takže se svým výkonem již bez problémů vyrovnají svým předchůdcům.

Drátová herní myš

Drátové herní myši představují spolehlivou klasiku – stačí je zapojit do počítače prostřednictvím USB konektoru a fungují, aniž by se vybily.

  • nižší pořizovací náklady
  • nemusí se dobíjet – zajišťují nepřetržitý výkon bez rizika vybití
  • zajišťují velmi dobrou odezvu s minimální prodlevou mezi kliknutím a vykonáním příkazu
  • kabel může být krátký nebo může překážet, případně se zadrhávat o jiná zařízení

Bezdrátová herní myš

Bezdrátové herní myši se díky neustálému vylepšování těší stále větší oblibě, a to i proto, že neomezují hráče překážejícím kabelem. S počítačem se propojují pomocí Bluetooth – a to buď napřímo, nebo přes USB přijímač.

  • bezdrátové připojení s dosahem až 10 m zajišťuje maximální pohodlí a volnost pohybu
  • odezva a výkon srovnatelný s drátovými modely
  • nutnost dobíjení baterií / výměny baterií
  • vyšší spotřeba v porovnání s běžnou kancelářskou myší
Tip pro delší výdrž: Pokud se rozhodnete pro bezdrátovou myš, nemusíte se vždy spoléhat na nabíjení pomocí baterií. Některé modely již totiž umožňují bezdrátové nabíjení pomocí speciální nabíjecí podložky. Odpadne vám tak starost s neustálým nákupem nových baterií a už se vám nestane, že byste museli přerušit hru kvůli vybité myši.

Jak vybrat velikost herní myši

Než se dostaneme k elektronickým vlastnostem, je třeba ještě zdůraznit, že velmi důležitá je ergonomie – tedy to, jak vám myš sedne do ruky. Kromě toho, že se vám bude správně zvolený tvar a velikost dobře ovládat, je důležitým faktorem také ten zdravotní – pravděpodobně budete myš použít denně, a to mnohdy i několik hodin vkuse, a špatně zvolený tvar a velikost by mohly způsobit nejen křeče, ale být i příčinou budoucích problémů, jako jsou například karpální tunely.

  • Herní myš vybírejte podle toho, zda jste pravák nebo levák – provedení pro leváky má obrácenou ergonomii. Označení levorukosti/pravorukosti najdete většinou uvedené na obalu.
  • Pro lepší držení myši volte provedení s bočním výliskem na palec.
  • Velikost myši zvolte dle velikosti vaší ruky – změřte si, kolik centimetrů měří vaše ruka od prvního záhybu zápěstí po konec prostředníčku a vyberte velikost na základě následující tabulky:
Délka ruky od zápěstí po konec prostředníku Vhodná velikost myši
Méně než 17 cm S
Rozmezí od 17 do 19 cm M
Rozmezí od 19 do 21 cm L
Více než 21 cm XL

Optická nebo laserová myš?

Dalším důležitým parametrem, který je třeba zvážit, je to, zda pořídit optickou či laserovou herní myš.

  • Optická myš, charakteristická svým červeným LED světlem, které snímá pohyb, představuje levnější variantu. Ocení ji zejména ti, kteří při gamingu potřebují především klikat a není pro ně až tak důležitá rychlost a přesnost pohybu.
Pozor! Optické myši mají zhoršenou funkčnost při používání na hladkých nebo lesklých površích. Proto je raději používejte na podložce pro myš.
  • Laserová myš je v porovnání s optickou dražší, ale zase nabízí podstatně lepší odezvu a výkon. Hrajete-li hry, které jsou závislé na pohybu, nebo nejrůznější střílečky, rozhodně zvolte tuto variantu. Navíc funguje na všech možných površích, včetně lesklých či skleněných.

Sledujte citlivost senzoru (DPI)

Velmi důležitým faktorem je citlivost senzoru/snímače. Ten snímá pohyb myši a odesílá ho do počítače. Označuje se jako DPI (z anglického dots per inch – udává, kolik bodů na palec je senzor schopen zaznamenat). Obecně platí, že čím citlivější senzor zvolíte, tím lépe bude snímat povrch a zároveň bude přesněji reagovat na pohyb ruky. A jaké rozlišení je tedy vhodné?

  • Pro nenáročné hry si vystačíte s DPI kolem 2 000.
  • Hrajete-li především strategické hry, pak byste měli vybírat myš s DPI kolem 4 000.
  • Máte-li monitor s vysokým rozlišením, je potřeba i vyšší hodnota DPI než 4 000.
TIP! U kvalitnějších herních myší je většinou možné tlačítkem nastavovat DPI krokově dle potřeby. To oceníte zejména tehdy, pokud hrajete různé typy her – na strategické hry, kdy potřebujete co nejrychlejší reakci, si pak můžete nastavit vyšší DPI, při hraní například CS:GO vám zase přijde vhod možnost snížení DPI.

Doba odezvy

Kromě samotné citlivosti senzoru je velmi důležitá také doba odezvy, označovaná také jako pooling rate. Jedná se o frekvenci, s kterou se počítač dotazuje na polohu myši, a tedy zpoždění mezi vaším pohybem a pohybem kurzoru myši.

U standardních myší připojených v USB portu je tato frekvence 125 Hz, což odpovídá zpoždění 8 ms, kvalitní herní myši však dokážou USB port přetaktovat a dobu odezvy nastavit až na 1 ms, díky čemuž jsou pohyby značně preciznější, téměř bez jakéhokoliv zpoždění – tyto myši nesou označení 1 000 Hz.

Počet tlačítek a programovatelnost závisí na typu her

Dalším parametrem, který byste měli při výběru herní myši zvážit, je počet tlačítek. U nich záleží, jaké hry preferujete.

  • Pokud patříte k příležitostným hráčům, nebo se soustředíte především na akční hry, plně vám postačí myš se základními tlačítky – více tlačítek by vám totiž mohlo při hraní v zápalu boje překážet.
  • Jsou-li však vašimi favority nikdy nekončící hry typu MMO a MMORPG, pak určitě oceníte myš doplněnou o přídavná tlačítka – těch může mít až několik desítek. Pomocí nich pak lze provádět nejrůznější úkony, přepínat různé funkce a libovolně si je naprogramovat – můžete si do nich například uložit různá kouzla, která se vám na klávesnici nevejdou.

RGB podsvícení myši ocení fajnšmekři

Nad touto otázkou už jste se možná někdy v minulosti zamysleli. Možná vás teď trochu zklameme, protože se nejedná o žádný funkční prvek. Přesto je však herní myš s podsvícením pro zapálené hráče důležitá, protože dokáže navodit tu správnou atmosféru. U současných myší se můžeme setkat se třemi typy podsvícení:

  • Jednobarevné podsvícení, které, jak už název napovídá, podsvicuje myš pouze jednou barvou. Je součástí levnějších modelů a většinou není možné jej vypnout. Vzhledem ke schopnosti svítit pouze jednou barvou je tento typ vhodný spíše pro nenáročné hráče.
  • Vícebarevné podsvícení oproti předchozímu typu uspokojí i náročnější hráče, jelikož disponuje pěti až osmi barvami, a navozuje tak již správnou atmosféru při gamingu. Navíc je možné jej vypnout.
  • Pro opravdové fajnšmekry jsou pak k dispozici i herní myši s RGB podsvícením, které přinášejí širokou paletu barev a je možné barvy také různě prolínat či přepínat. K dispozici jsou i nejrůznější efekty, včetně například blikání. V tomto případě je však potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.
Tip pro dokonalý design: Pokud si pořídíte myš s vícebarevným nebo RGB podsvícením, můžete si barvy sjednotit i s herní klávesnicí či jiným herním příslušenstvím, a vytvořit si tak dokonalé prostředí pro gaming.

I herní myš může přibrat

Poslední parametr, na který zaměříme, a který byste měli při výběru zvážit, je samotná hmotnost myši. Byť by se mohlo zdát, že není důležitá, opak je pravdou – těžší modely totiž podstatně lépe kloužou po povrchu.

Skvělým řešením jsou herní myši s nastavitelnou hmotností, u kterých můžete přidávat nebo odebírat závaží a uzpůsobovat si je přesně dle svých konkrétních potřeb.

Tip na závěr: Pokud chcete mít myš a klávesnici designově sladěné, zvolte herní set klávesnice a myši.

Nejčastěji kladené otázky při výběru herní myši

Jak připojit bezdrátovou herní myš k PC?

Herní myši mají Bluetooth připojení, díky kterému je snadno propojíte s počítačem. Stačí otevřít nastavení Bluetooth na vašem PC, zapnout myš a vyhledat ji v dostupných zařízeních. Některé modely mají malý USB konektor v balení, se kterým jsou pomocí Bluetooth spárované a po připojení do USB portu počítače se automaticky napárují.

Jak naprogramovat tlačítka myši?

K programovatelným myším si musíte do svého PC stáhnout doporučený program určený výrobcem – najdete ho v návodu k instalaci. Pomocí něj pak již snadno nastavíte funkce jednotlivých tlačítek.

Funguje PC myš i na skle a lesklých površích?

Na skle a lesklých površích lépe fungují laserové myši, avšak 100% funkčnost se zcela zajistit nedá, proto doporučujeme k herní myši vždy dokoupit i herní podložku.


Další zajímavé články:

Jak vybrat herní monitor

Jste nadšenými hráči počítačových her a chcete mít přenosný herní notebook, na kterém budete moci hrát své oblíbené PC... celý článek

Jak vybrat klávesnici k počítači

Klávesnice je nedílnou součástí každé PC sestavy, a většina z nás ji každodenně využívá při práci, relaxaci nebo hraní her... celý článek

Jak vybrat tablet

Plánujete si pořídit tablet, ale nevíte, podle čeho jej vybrat? Moderní přístroje mají řadu funkcí, různé rozměry, výdrž... celý článek