Jak vybrat grafickou kartu
Grafické karty mají zásadní vliv na grafický výkon počítače. Ovlivňují plynulost chodu počítače a proto je často vyhledávají hráči počítačových her, tvůrci videí i náročných grafik nebo vizualizací. Protože každý typ karty má určité zaměření, je třeba si nejdříve ujasnit, k jakému účelu kartu hledáte. Vybírat můžete herní grafické karty, ale i kancelářské grafické karty nebo karty pro profesionální využití. Pomůžeme vám se v nabídce i parametrech grafických karet zorientovat.
Jak se liší integrovaná a dedikovaná grafická karta?
Integrované grafické karty jsou zabudovány přímo v počítači a jsou nedílnou součástí procesoru. Oproti dedikovaným grafickým kartám, jež tvoří samostatné jednotky s chlazením, a které se připojují k počítači externě, mají však integrované karty nižší výkon. Díky tomu však nevyžadují speciální chlazení. Typ karty tedy z velké zčásti závisí na tom, jak vysoký výkon od grafické karty očekáváte!
Grafické karty vybírejte předně dle účelu využití!
Jak už jsme zmínili v úvodu, grafické karty můžeme dle jejich využití a schopností dělit do 3 základních kategorií, které vám nyní podrobněji představíme!
Kancelářská grafická karta vystačí pro běžný provoz počítače
Kancelářské grafické karty využijete v případě, že na počítači provádíte především kancelářskou práci, brouzdáte na internetu, případně pracujete v jednoduchých grafických programech nebo hrajete nenáročné hry. Tyto grafické karty se často nachází ve školních počítačích nebo v domácnostech.
- dostupná cena
- nízká spotřeba energie
- optimální výkon na provoz kancelářských programů
- nedostačující pro hraní náročnějších her
- nezvládá náročné grafické programy
Profesionální grafická karta je nepostradatelná pro grafiky i architekty
Další kategorií jsou profesionální grafické karty, u kterých se dá zjednodušeně říci, že jsou výkonnější kancelářské karty, které se nezaleknou ani náročných počítačových programů. Kdo je ocení? Všichni, jež pracují v náročnějších programech, ať už grafici, videotvůrci nebo architekti. Profesionální karty umožní hladkou práci bez nepříjemného zasekávání.
- zvládá náročné grafické programy i videoprogramy
- udrží v hladkém chodu i několik monitorů
- není vhodná pro hraní her
Herní grafická karta uspokojí náruživé hráče počítačových her
Pokud hrajete náročné počítačové hry, bez výkonné herní grafické karty se rozhodně neobejdete! Tyto grafické karty patří mezi nejvýkonnější vůbec. Čím výkonnější grafická karta bude, tím větší bude také prožitek ze hry. Moderní hry vyžadují grafické karty s vysokým výkonem, který potřebuje kvalitní chlazení. Počítejte s tím, že cena jednotlivých modelů se dle výkonu může výrazně lišit.
- vysoký výkon karty, zvládne i ty nejnáročnější hry
- propracované chlazení
- působivý vzhled
- vyšší cena
- poměrně vysoká spotřeba energie
Jaké zásadní parametry rozhodují při výběru grafické karty?
Abyste pořídili grafickou kartu, jejíž vlastnosti budou úměrné vašemu využití, projdeme si nyní stěžejní parametry karty krok za krokem. Grafická karta by měla odpovídat vašim nárokům – pokud pořídíte kartu s nízkým výkonem, nebude počítač fungovat jak má. Naopak v případě, že byste zvolili grafickou kartu s extrémně vysokým výkonem který nevyužijete, zbytečně utratíte peníze.
Grafický čip ovlivňuje výkon i cenu grafické karty
Čip tvoří základ každé grafické karty. Určuje její výkon, a tím pádem i cenu, které s výší výkonu roste. Na trhu se v drtivé většině případů setkáte s čipy 2 výrobců – AMD a NVidia. Nelze jednoznačně říci, který z těchto výrobců je lepší. Zatímco NVidia má propracovanější ovladače, AMD pořídíte za dostupnější cenu s ohledem na kvalitu výkonu.
Grafická paměť karty
Grafická paměť vás bude zajímat především u dedikovaných grafických karet. Jakou velikost paměti zvolit, aby karta pracovala jak, má?
Grafická paměť karty | Využití |
---|---|
min. 2 GB | Běžná kancelářská práce |
min. 4 GB | Hraní PC her |
nad 6 GB | Profesionální využití |
*Tabulka slouží k orientačnímu přehledu.
Spotřeba grafické karty
Při výběru dejte pozor také na spotřebu, která se značí ve Wattech. Velmi výkonné grafické karty mohou mít oproti jiným výrazně vyšší spotřebu el. energie, kterou byste mohli na účtu za elektřinu pocítit. Spotřeba se u většiny karet pohybuje kolem 400 Wattů.
Pasivní nebo aktivní chlazení?
Protože se během provozu výkonné grafické karty výrazně zahřívají, vyžadují odpovídající chlazení. Běžně se užívají 2 způsoby chlazení:
Pasivní chlazení – se užívá u méně výkonných, například kancelářských grafických karet. Tyto grafické karty nejsou vybaveny ventilátory, díky čemuž mají velmi tichý chod.
Aktivní chlazení - je nejužívanější u výkonných herních karet, které se chladí za pomoci ventilátoru. Výhodou je rychlá regulace teploty, nevýhodou vyšší hlučnost během provozu. Karty mohou disponovat 1 – 3 ventilátory.
Ty nejlepší grafické karty mohou být vybaveny efektivním chlazením s vodním blokem, setkáte se s ním však zatím spíše zřídka. U těchto modelů dochází k chlazení spoluprací ventilátoru a tekutiny.
Co ještě ovlivňuje výběr grafické karty?
Protože se během provozu výkonné grafické karty výrazně zahřívají, vyžadují odpovídající chlazení. Běžně se užívají 2 způsoby chlazení:
Hlučnost – lze říci, že čím výkonnější grafická karta je, tím je také hlučnější, protože je nutné ji efektivnější chladit. Optimální hlučnost u lepších paměťových karet je kolem 40 dB.
Šířka paměťové sběrnice – určuje, jaké množství dat je karta schopna přehrát z paměti do grafického čipu. Ty lepší modely dosahují 256 - 384 Bitů.
Frekvence jádra - prozrazuje množství operací, které zvládne karta provést během jedné vteřiny. Frekvence se udává v MHz a zjednodušeně lze říci, že čím vyšší frekvence karta dosahuje, tím je výkonnější.
Pozor na kompatibilitu grafické karty!
Nyní se zaměříme na to, co ovlivňuje kompatibilitu grafické karty s vaším počítačem. Zde je třeba věnovat výběru dostatek času. Pokud byste totiž některé údaje přehlédli, mohlo by se stát, že kartu nebude možné připojit. Co si pohlídat?
Rozměr grafické karty – si zkontrolujte jako první, jelikož rozměry grafických karet se často výrazně liší a nemusely by do počítačové skříně pasovat.
PCI rozhraní – je moderní rozhraní, které najdete u většiny současných grafických karet.
Procesor - by měl mít přibližně stejnou výkonnost, jako grafická karta. V případě, že jedno ze zařízení bude výkonnější než druhé, může docházet k nepříjemnému sekání a dalším problémům během provozu.
Konektivita a rozhraní grafické karty
Zde vás bude zajímat, jaké další zařízení lze na grafickou kartu připojit. To závisí na tom, jaké má daná karta výstupy.
- HDMI – nejvyužívanější slot, slouží pro připojení LCD monitorů nebo televizorů.
- DisplayPort (DP) – umožňuje připojení monitorů, u televizí se najde spíše zřídka.
- DVI – slouží k připojení staršího zařízení, které ještě nemá možnost připojení přes HDMI.
Jak na těžbu kryptoměn?
Grafické karty jsou nezbytnou výbavou v případě, že se chcete věnovat těžbě virtuálních měn (tzv. mining). Pro tyto účely se často zapojuje několik výkonných herních grafických karet najednou pro maximální zvýšení výkonu. Důležité je, aby všechny grafické karty měly stejný výkon, v opačném případě by nepracovaly dostatečně efektivně. Počítejte však s tím, že provoz většího množství grafických karet se projeví na spotřebě elektrické energie.
Nejčastěji kladené otázky při výběru grafické karty
Hodí se profesionální grafická karta pro hraní her?
Profesionální grafické karty pro hraní her nejsou příliš vhodné, protože jsou zaměřeny na práci v jiných programech. Tyto karty ale mimo jejich standardní využití můžete používat také pro těžbu kryptoměn.
Co je zač technologie Ray Tracing?
Ray Tracing je moderní technologie, hojně využívaná ve světě filmu. Díky schopnosti reálně simulovat lom světla dokáže bravurně pracovat se světelnými efekty, stíny i odlesky a vytvořit tak v prostředí hry realistické prostředí, které hráče ohromí.
Jaká je cena grafické karty?
Cena se u grafických karet výrazně liší, o její výši rozhoduje především výkon grafické karty. Nejlevnější modely pořídíte už za několik tisíc korun, ty nejlepší herní a profesionální grafické karty dosahují ceny i přes 20 000 Kč.