10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat domácí kino

Toužíte po kvalitním přehrávání filmů, záznamů koncertů, hudby nebo jiných multimédií v nejvyšší kvalitě? Pořiďte si domácí kino, které vykouzlí ve vašem obývacím pokoji profesionální ozvučení i filmový obraz. Co vše by mělo být součástí domácího kina, jaké parametry jsou rozhodující a čemu výběr podmínit? S tím vám rádi poradíme! Vy si tak můžete užívat kvalitní sluchový i vizuální poslech s rodinou nebo přáteli v pohodlí vašeho domova!

Jak vybrat domácí kino

Výběr domácího kina se odvíjí od vašich preferencí!

Před koupí domácího kina byste si měli nejdříve ujasnit, jaké jsou vaše priority a podmínky k projekci:

  1. Zvuk – budete spíše poslouchat hudbu nebo sledovat filmy? Od toho se odvíjí typ i počet reproduktorů a jejich rozmístění. Pokud chcete simulovat zvukové efekty z kina, je třeba pořídit takové reproduktory, které vytváří prostorový efekt
  2. .
  3. Obraz – využít můžete klasický televizor, v poslední době však roste popularita domácích projektorů, se kterými docílíte výrazně lepších barev a velikosti projekční plochy.
  4. Velikost místnosti – reproduktory i projektor je třeba vybírat s ohledem na projekční vzdálenost, aby byl efekt z domácího kina dokonalý.

Z čeho se skládá domácí kino?

Domácí kino je komplexní systém audio a video přístrojů, které jsou dohromady schopny podat kvalitní výkon a zajistit dokonalý poslechový i vizuální zážitek z projekce. Domácí kino můžete zakoupit jako hotovou sestavu, pokud však máte dostatek zkušeností, můžete si jej sestavit i sami přímo na míru z jednotlivých komponentů.

Televizor vs. projektor

U projekce filmů a dalších video záznamů se neobejdete bez kvalitního televizoru nebo projektoru a projekčního plátna. Kterému zařízení dát přednost?

Televizor

Hodí se do většiny domácností, na výběr máte z mnoha velikostí dle úhlopříčky, které byste měli uzpůsobit velikosti místnosti. Výhodou televizorů je snadná instalace i provoz, nevýhodou může být horší vykreslení barev a menší projekční plocha.

Projektor a projekční plátno

Pokud si doma chcete vytvořit opravdu kvalitní domácí kino, dejte před televizorem přednost projektoru a projekčnímu plátnu. Díky tomu docílíte toho, že se při sledování filmů budete cítit jako v opravdovém kině. Barvy na plátně jsou obvykle mnohem věrnější, než na televizi, plátno může navíc svými rozměry několikanásobně překonat klasický televizor. Doporučujeme vybírat speciální projektory pro domácí kina.


Základ domácího kina tvoří přehrávač!

Nedílnou součástí každého domácího kina je přehrávač, který propojuje všechny komponenty domácího kina. Nejčastěji se setkáte s těmito systémy:

Nejlevnější, ale v dnešní době již nepříliš populární. Jsou určeny především k přehrávání DVD a CD, některé mohou být vybaveny USB vstupem.

Podávají velmi kvalitní výkon, co se týče filmové projekce, jsou tedy nejvhodnější pro ty, kteří chtějí sledovat především Blu-ray disky a vychutnat si dokonalý obraz. Umí často přehrávat i ve 4K kvalitě.

Jedná se o přístroje, které jsou vhodné pro přehrávání filmů i hudby z flash disků, skrze online připojení nebo z externích disků. Obvykle nedisponují možností přehrávání Blu-ray disků.

TIP! Systém můžete doplnit AV receivery, které jsou schopny číst široké spektrum zvukových formátů, včetně prostorových zvuků a zároveň fungují jako výkonné zesilovače!

Počet kanálů u domácího kina

Počet kanálů u domácího kina značí počet zvukových zařízení, která se budou starat o co nejlepší zvukový prožitek. Jednotlivé typy se značí dvěma číslicemi a tečkou, z nichž první číslice značí počet reproduktorů a druhá počet subwooferů.

Typ domácího kina Sestava a využití
2.1 2 čelní reproduktory a subwoofer, ideální pro poslech hudby nebo do malých místností.
3.1 Tříkanálový soundbar a subwoofer, vhodný pro sledování filmů i poslech hudby.
4.1 Dva přední a dva zadní reproduktory a subwoofer jsou základem v případě, že si chcete užívat prostorový zvuk.
5.1 Subwoofer v kombinaci s pěti reproduktory nebo soundbarem a 2 zadními reproduktory uspokojí i náročnější uživatele. (Často najdete pod označením Dolby Digital Sound.)
7.1 Subwoofer a 7 reproduktorů vytvoří nadstandardní zážitek.

* Při výběru je třeba zohlednit nejen počet reproduktorů, ale také kvalitu provedení domácího kina.

Jaké reproduktory k domácímu kinu vybrat?

Reproduktory tvoří zásadní část každého domácího kina. Vybírat můžete z několika typů provedení, z nichž každý je vhodný pro jiné účely.

  • Malé reproduktory – jsou kompaktních rozměrů, snadno je postavíte na polici, lze je snadno přenášet.
  • Dlouhé reproduktory – Jsou protáhlé reproduktory, které jsou náročnější na prostor avšak poskytují kvalitnější zážitek.
  • Stojanové reproduktory – malé reproduktory vyvýšené do prostoru pomocí stojanu, díky tomu docílí lepšího šíření zvuku.
  • Závěsné reproduktory – můžete jednoduše zavěsit kamkoliv na zeď.
  • SoundBary – protáhlé zařízení s několika kanály vytvoří kvalitní zvuk i v malé místnosti, nedocílíte s ním však (bez dalších reproduktorů) prostorového efektu.

Při výběru domácího kina zohledněte také možnosti připojení!

U domácího kina byste rozhodně měli zohlednit také množství vstupů a výstupů, které vybrané zařízení nabízí. Od toho se totiž odvíjí možnosti využití a počet zařízení, které lze do budoucna připojit a domácí kino tak případně rozšířit.

  • HDMI – slouží především k propojení přehrávače s televizorem nebo projektorem.
  • USB – tento vstup využijete v případě, že chcete přehrávat soubory z flash disků nebo externích disků.
  • LAN – díky tomuto vstupu lze propojit domácí kino s internetem.
  • Audio vstupy – umožňují vytvoření prostorového zvuku.

Jaké funkce domácího kina oceníte?

Podpora Dolby Atmos

Dokáže vytvořit kvalitní prostorový zvuk jako v klasickém kině.

FM tuner

S jeho pomocí můžete ladit rádiové stanice.

Wifi

V zařízení lze využívat bezdrátového internetového připojení.

Bluetooth

Bezdrátově připojíte další zařízení.

Podpora 4K a 3D Ready

Schopnost přehrávat filmy ve vysokém rozlišení 4K nebo 3D, nezbytné je však mít také televizor nebo projektor s touto funkcí.

NFC

Slouží k párování s dalším zařízením, které podporuje technologii NFC.

Nejčastěji kladené otázky při výběru domácího kina

Jak sestavit domácí kino?

Domácí kino můžete koupit jako již komplexní sestavu, která je ideální pro méně náročné nebo technicky méně zdatné jedince. Pokud si však chcete sestavit vlastní domácí kino, je třeba vhodně spárovat jednotlivé komponenty.

Nejdříve je třeba se rozhodnout, zda dáte přednost klasickému televizoru, nebo projektoru s plátnem. Poté je třeba vybrat vhodný přehrávač a sadu reproduktorů, která je schopna vytvořit kvalitní prostorový zvuk.

Jaký je optimální výkon domácího kina do domácnosti?

Pro domácí využití je optimální tzv. RMS výkon okolo 100 Wattů. Dejte pozor, abyste tento výkon nezaměnili s příkonem domácího kina.

Jak správně rozmístit domácí kino?

Správné zapojení a rozmístění jednotlivých komponentů rozhodně nepodceňujte – jen tak docílíte maximálního výkonu a kvality zvuku!

Základem je instalace televizoru případně projektoru a promítacího plátna. Do jeho středu (nahoru nebo dolů) instalujte středový reproduktor. Vedle plátna či televizoru poté umístěte po stranách přední reproduktory (pozor na označení pravý/levý). Subwoofer společně s přehrávačem může stát pod projekční plochou. V případě, že máte domácí kino 7.1, zadní reproduktory umístěte ideálně za sedací soupravu.


Další zajímavé články

Jak vybrat multimediální centrum

Multimediální centrum je zařízení, na kterém si můžeme přehrát oblíbené filmy, fotky či hudbu. Zařízení umí také... celý článek

Jak vybrat mikrosystém

Mikrosystémy v dnešní době se již velmi rozšířily jejich výběr je tedy o to rozmanitější. Každý výrobce nabízí velký výběr... celý článek

Jak vybrat soundbar

Chcete si při přehrávání filmů a dalších pořadů v televizi dopřát kvalitní zvukový poslech a přitom nemáte v plánu pořizovat domácí kino... celý článek