10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat čelovku

Čelovky oceníte při sportu, během práce na zahradě nebo v dílně i při vysokohorské turistice, kde jsou naprosto nepostradatelné a patří k základní výbavě, bez které se rozhodně neobejdete! V závislosti na využití čelovky je třeba důkladně vybírat mezi množstvím nabízených modelů – ty se mezi sebou liší konstrukcí, způsobem nabíjení, dosvitem, výdrží a řadou dalších faktorů, které mají významný vliv na celkový výkon svítilny. Pojďte se spolu s námi vybrat čelovku, která bude odpovídat vašim nárokům i potřebám!

Jak vybrat čelovku

Jaké otázky si položit před nákupem čelovky?

Při jakých aktivitách budu čelovku využívat?

Na trhu se čelovky často dělí do několika kategorií – narazit můžete na outdoorové čelovky, čelovky na běhání nebo čelovky pro profesionály – ať už horolezce, speleology, vědce apod. Před nákupem si tedy dobře rozmyslete, k jakým činnostem budete čelovku využívat – plánujete ji využívat při venčení psa, práci na zahradě, na běh nebo pro pohyb v extrémně náročném terénu?

Jaké mám nároky na výdrž a odolnost čelovky?

Tato otázka souvisí opět s využitím čelovky. V případě, že ji využijete k občasnému pobytu pod stanem, nebo při práci dílně, nepotřebujete tak výkonnou čelovku, jako v členitém přírodním terénu nebo při výzkumu v hlubokých jeskyních.

Kolik peněz chci do čelovky investovat

Svítilny se pohybují v řádu stokorun až tisíců, s cenou obvykle roste kvalita provedení, odolnost čelovky i její výdrž.

TIP! V případě, že vám nevadí držet svítilnu v ruce, vybírejte z klasických ručních baterek, které jsou často mnohem větší, a tudíž umí vytvořit větší rozptyl světla.

Základní parametry čelovek

Světelný tok

Světelný tok říká, jak intenzivní světlo je čelovka schopna produkovat. Značí se v lumenech. Čím vyšší je počet lumenů, tím je světlo intenzivnější.

  • Nenároční uživatelé, kteří čelovku používají pouze občas doma nebo v kempu, se spokojí s výkonem 100 – 200 lumenů.
  • Pro běžné uživatele jsou naprosto dostačující čelovky s 200 – 400 lm.
  • Pro náročné uživatele, kteří se často pohybují ve složitém přírodním terénu, o kterém potřebují mít dobrý přehled, jsou vhodné modely se světelným tokem nad 600 lm.

🠦 Je třeba si uvědomit, že s rostoucím výkonem se zvyšuje spotřeba energie – s tím může být spojená vyšší hmotnost čelovky.

Dosvit

Dosvit do určité míry souvisí se světelným tokem – značí, jak daleko světlo z čelovky dopadne. Čím výkonnější je čelovka, tím je obvykle delší také dosvit. Vybírejte opět podle využití – pokud si potřebujete posvítit ve stanu nebo v dílně, bohatě vám vystačí dosvit cca 50 metrů, jestliže se chystáte do přírody, do hor nebo na extrémní sporty, volte výkonnější modely s dosvitem i několik set metrů.

Výdrž

Světelný tok i dosvit mají velký vliv na spotřebu energie. Čím výkonnější je čelovka, tím více energie spotřebuje a rychleji se vybije. K dostání jsou modely s výdrží v širokém rozpětí 2 – 700 hodin, tyto údaje však mohou být zkreslené – záleží na tom, zda výrobci uvádí dobu svícení v maximálním, nebo naopak úsporném režimu. Tyto informace není vždy možné spolehlivě dohledat, proto se vyplatí vsadit na ověřené modely z uživatelských recenzí.

INFO: Pokud se vám čelovka v terénu vybije, můžete jednoduše vyměnit baterie, případně použít k dobití akumulátoru powerbanku.

Co dalšího zohlednit při výběru čelovky?

Způsob napájení

Čelovky můžete běžně dobíjet jednorázovými nebo nabíjecími bateriemi AA nebo AAA. Kvalitnější modely mají vlastní akumulátor s vyšší kapacitou, a tedy delší dobou svícení. Ten lze jednoduše nabíjet pomocí USB kabelu. Tyto modely obvykle nabízí také možnost dobíjení pomocí tužkových baterií (to se hodí například ve chvíli, kdy nemáte možnost akumulátor nabít).

🠦 Akumulátory jsou umístěny přímo v těle čelovky, některé modely (s výkonnějšími akumulátory) je mohou mít umístěny na temeni hlavy pro lepší vyvážení.

Odolnost proti vodě a prachu

Pokud si pořizujete čelovku na outdoorové aktivity, pravděpodobně ji budete využívat i v extrémních podmínkách – dešti, prachu, blátě apod. V takových případech byste neměli přehlédnout stupeň ochrany, který se uvádí pod pojmem IP. Ten následují dvě číslice, z nichž první značí, jak odolná je čelovka proti prachu a dalším nečistotám, druhý určuje její odolnost vůči vodě. Nejběžnější stupně ochrany u čelovek:

Stupeň IP Odolnost proti vodě
IP X4 Vyšší stupeň ochrany proti stříkající vodě.
IP X5 Nižší stupeň ochrany proti tryskající vodě.
IP X6 Vyšší stupeň ochrany před intenzivně tryskající vodou.
IP X7 Ochrana před ponořením do hloubky 1 m po dobu 30 min.
Stupeň IP Odolnost proti prachu
IP X4 Chráněno před vniknutím pevných částic o velikosti > 1 mm.
IP X5 Chráněno před velmi drobnými prachovými částicemi.
IP X6 Naprostá ochrana proti prachu.

Barva světla

Zatímco základní modely vyzařují pouze jednu (bílou) barvu světla, některé čelovky svítí také červeně nebo zeleně. Takové světlo využijete ve chvílích, kdy vám stačí tlumené osvětlení, například při večerní četbě ve stanu před spaním, nebo při povídání s přáteli.

Způsob uchycení

Nejčastěji se setkáte se dvěma druhy uchycení:

Nejrozšířenější je jednoduchý popruh podél hlavy, které se pohodlně nasazuje i snímá a nekoliduje s účesem (např. culíkem nebo vyčesaným drdolem). Tento typ je ideální pro všechny, kteří používají čelovku pro běžnou chůzi nebo například práci v dílně – zkrátka všude tam, kde často nedochází k prudkým pohybům nebo otřesům těla.

Druhým typem je kombinované uchycení, kdy je popruh kolem hlavy doplněn o další popruh napříč. Toto uchycení je ideální pro sportovce a všechny, kteří potřebují, aby jim čelovka i při prudkém pohybu spolehlivě seděla na hlavě. Jeho nevýhodou je nižší komfort při nošení.

🠦 Popruhy si lze pomocí stahovacího systému jednoduše přizpůsobit na obvod hlavy.

Nadstandardní funkce čelovky

Regulace světelného kuželu (zoom)

V případě potřeby si můžete jednoduše upravit šířku i dopad světelného kuželu – buď můžete svítit na kratší vzdálenost do širokého okolí, nebo naopak zaostřit na dálku úzkým kuželem světla.

Režimy svícení

U kvalitnějších modelů si můžete vybrat hned z několika režimů svícení – intenzivního, normálního, tlumeného a také speciálních efektů – např. vysílání signálu SOS, nebo intenzivního blikání (stroboskopu), které oslní případného nepřítele.

Možnost naklápění

Umožňuje přesnější zacílení světla natočením svítilny do stran.

Indikátor nabití akumulátoru

Snadno poznáte, v jakém stavu je akumulátor, a kdy je třeba dobíjet nebo vyměnit baterie.

Reflexní prvky

Na popruzích zlepšují vaši viditelnost za tmy, oceníte především v rušném prostředí.

Fixační magnet

Díky němu můžete v případě potřeby připnout čelovku k jakémukoliv kovovému předmětu a posvítit si přesně tam, kam potřebujete.

Dětská čelovka – nepostradatelná výbava na tábory i na výlety

Nezapomeňte čelovkou vybavit i vaše ratolesti, ocení je na letních táborech, nebo rodinných výletech a pomohou jim překonat případný strach ze tmy. K dostání jsou klasické modely i originální designy ve tvaru zvířátek, které potěší veselou společností i ty nejmenší děti!

Nejčastěji kladené otázky při výběru čelovky

Jakou čelovku pořídit na běhání?

Na běhání jsou ideální modely s kombinovaným systémem uchycení, které zajistí, že vám bude čelovka na hlavě dokonale držet a vydrží všechny otřesy. Světelný tok by měl být min. 300 lm.

Jaká čelovka je vhodná na ryby?

Vybírejte výkonnější čelovky s vyšším světelným tokem a delším dosvitem, abyste si mohli pohodlně osvětlit vodní hladinu. Ve chvílích klidu oceníte červené světlo, které šetří baterii i vaše oči.

Jak lze určit výkon čelovky?

Zaměřte se především na dva parametry – světelný tok, který určuje intenzitu svícení, a dosvit, který značí, jak daleko světlo vycházející z čelovky dopadne, tedy viditelnost do okolí.

Mohlo by vás zajímat:

Jak vybrat buzolu

Buzola s kompasem by neměla chybět ve vaší výbavě při výletech do neznáma, nebo při orientačním běhu. Přestože v současné době... celý článek

Co sbalit na dovolenou v kempu?

Rozhodli jste se strávit letní dovolenou v kempu uprostřed přírody? Chcete si naplno užít romantiku, která ke kempování ve stanu patří... celý článek

Jak vybrat samonafukovací karimatku

Karimatky patří hned po spacím pytli k základní výbavě každého, kdo alespoň občas vyráží přespat do přírody nebo do kempu... celý článek