Jak vybrat bodovky
Bodovky představují vkusný, funkční a zároveň nenápadný způsob osvětlení, který můžete využít nejen k centrálnímu osvětlení prostor, ale i nasvícení jen určitých částí nebo předmětů ve vaší domácnosti. Není proto divu, že se bodová svítidla těší velké oblibě, a to i přes náročnější stavební zásahy, než jaké by byly třeba u závěsných lustrů. Aby vás však toto minimalistické vnitřní osvětlení odměnilo požadovanou světelnou scenérií, je třeba vybrat jej správně. Pojďme se podívat na to, jak vybrat bodové osvětlení s ohledem na nejrůznější požadavky.
Bodová světla jsou oblíbená zejména pro svou variabilitu – hodí se nejen do obývacích místností, ale i do kuchyně, koupelny či chodby. Oproti klasickým lustrům nesnižují strop a místnost opticky zvětšují. Na trhu najdete celou řadu bodových světel, která se liší nejen svými funkcemi a zamýšleným použitím, ale i designem – byť je zažitý fakt, že bodovky jsou všechny stejné, opak je pravdou, na výběr máte z různých tvarů, které jsou mnohdy doplněny i působivým kováním či jsou dostupné v různém barevném provedení.
Pro a proti bodových světel
Stejně jako snad úplně vše, tak i bodovky mají jak svá pozitiva, tak i negativa. V následujících řádcích vám proto přinášíme základní a rozhodující přehled těch nejdůležitějších pro a proti, která byste měli před pořízením bodových světel zvážit.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
|
|
Typy bodových světel
Než se pustíte do výběru bodovek, je třeba si ujasnit, jaký typ vlastně chcete a potřebujete. Na výběr máte z následujících možností:
Jak už sám název napovídá, podhledová bodová světla se instalují do podhledů, a to nejčastěji sádrokartonových (v žádném případě je nenainstalujete do betonového či panelového stropu). Jedná se asi o nejznámější typ bodových světel – tedy ony malé žárovky umístěné ve stropě, které skvěle osvěcují a opticky zvětšují prostor, nezabírají žádné místo a hodí se tak i do místností s nízkým stropem. Většinou je najdete jako pevně instalované, takzvané bodovky s pevným tělem – nedá se s nimi tedy hýbat, světlo svítí pouze jedním směrem, a proto je velmi důležité zvolit správnou vzdálenost, aby došlo k přirozenému rozložení světla bez vzniku kontrastů.
→ Jejich alternativou jsou takzvané směrové bodovky, které umožňují natočení a osvícení konkrétního prostoru, což oceníte například v kuchyni u jídelního stolu nebo pracovní plochy kuchyňské linky.
Nemáte-li k dispozici sádrokartonový podhled, nechce se vám do něj investovat, a zároveň netoužíte po závěsných svítidlech, vyzkoušejte stropní bodovky. Ty najdete v provedení jednobodových i vícebodových svítidel v nejrůznějších designových provedeních a zároveň díky otočné hlavici máte možnost i úhlového směrování světla. Hodí se především do obývacích místností, kde si zakládáte na útulnosti a moderním pojetí.
Vícebodová svítidla bývají často umístěna na podlouhlé či čtvercovité liště, u které nemusíte zůstávat jen u klasického designu, ale můžete si zvolit i velmi působivé černé nebo mosazné provedení. Jsou skvělou náhradou lustrů se zachováním minimalistického designu a efektivního osvětlení.
Pro intimnější a útulnější atmosféru, nebo pro osvětlení schodiště jsou ideální nástěnná bodová světla, která jsou dostupná v široké škále provedení a designů a dají se pohodlně umístit na stěnu. Můžete si vybrat i z různých rozsahů nastavení otáčení, přičemž některými typy lze otáčet až o 360 stupňů.
Bodovky vybírejte dle místností
Jak už jsme zmínili výše, bodovky můžete využít v různých místnostech a pro různé účely – můžete jimi nahradit klasické lustry, stojací lampy, lampičky, nebo je využít pro osvícení vitrín v obývacím pokoji. Každé využití ale vyžaduje nejen jiný typ bodových světel, ale i jiné parametry.
- Pokud zvolíte bodová světla jako hlavní zdroj osvětlení, je třeba vybrat taková, která mají intenzitu osvětlení alespoň 300 lx. Velmi důležité je také jejich rozmístění – měla by být umístěna s rozptylem světla pod úhlem 60 stupňů a ve vzdálenosti 150 cm od sebe. Myslete také na to, že musí být umístěna alespoň 1 metr od rohů – jen tak osvětlí i tmavá zákoutí a nebudou vytvářet nežádoucí stíny.
→ Pro dosažení maximálně efektivního osvětlení můžete stropní bodová světla kombinovat s nástěnnými bodovkami.
- Při osvětlení pouze konkrétního úseku, například jídelního stolu či vitríny s dekoracemi zvolte bodovky s intenzitou alespoň 200 lx a s osvětlovacím úhlem 40 stupňů.
- Potřebujete-li osvětlit místa, která vyžadují maximálně jasné světlo bez nežádoucího stínění, jako je například pracovní deska kuchyňské linky či pracovní stůl, měli byste vybrat takové bodovky, u kterých jde variabilně nastavit směrový sklon paprsku. Jejich intenzita by měla být alespoň 500 lx a světelný paprsek by měl být vyzařován pod úhlem 40 °.
- Chcete-li dát vyniknout uměleckým dílům, například jednotlivým obrazům nebo dekoracím, postačí vám jedna až tři bodovky umístěné přímo nad daným předmětem, a to s intenzitou mezi 50 až 100 luxy.
- Pro osvětlení koupelny je třeba dávat pozor na to, aby měly bodovky ochranu proti vniknutí vody, a to z důvodu vysoké vlhkosti a stříkající vody. Zároveň platí, že bodové světlo musí být vzdáleno minimálně 60 cm od hrany vany či sprchového koutu a u umyvadla by mělo být umístěno ve výšce alespoň 180 cm od podlahy.
Další zajímavé články
Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Ať už zařizujete pokoj pro novorozence, čerstvého školáka nebo studenta, neobejdete se bez osvětlení... celý článek
Jak vybrat aroma difuzér a jak používat vůni k léčení či odpočinku
Aroma difuzér navodí příjemnou atmosféru, zbaví prostor virů a pomůže s dýcháním. Je krásným doplňkem do interiéru... celý článek
Vylaďte interiér svého domova do podzimních barev!
S příchodem podzimu stále více trávíme dny v teple domova. Nechte se inspirovat kouzlením přírody a oživte interiér... celý článek