10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak ušetřit za energie? Připravte se na zimu!

S extrémně rostoucími cenami za energie (zejména elektřiny a plynu), je třeba zamyslet se nad tím, jak náklady snížit na minimum. Tímto problémem se nyní zabývají také firmy a domácnosti, které dříve pohodlně finančně vyšly. Řešení však může být překvapivě jednoduché – stačí změnit zavedené návyky, a udělat drobná opatření, která mohou mít na výslednou spotřebu poměrně zásadní vliv – vy si přitom zachováte komfort, na který jste zvyklí. Inspirujte se našimi tipy, které s vysokou spotřebou elektřiny a plynu zatočí!


Nastavte optimální teplotu topení

Největší položku ve výdajích za energie má obvykle na svědomí vytápění (ať už topíte na plyn nebo elektřinu), kterému se v zimních měsících nevyhnete. Můžete se jej však naučit využívat tak, aby bylo maximálně efektivní a úsporné. Jak na to?

Jak ušetřit za energie? Připravte se na zimu!

V případě, že máte doma kondenzační kotel, nezapomínejte na pravidelnou revizi, která zajistí, že bude přístroj fungovat správně. Pokud topíte elektřinou, určitě vyžívejte dvoutarifní sazbu – vysoký a nízký tarif, u kterého lze nastavit, aby se topení a další spotřebiče (např. bojler) spouštěly pouze ve chvíli, kdy je v provozu nízký tarif za výrazně výhodnější cenu. 

Místnosti nepřetápějte – není to ekonomické, ani zdraví prospěšné. Pokud snížíte teplotu v místnosti o pouhý 1°C, spotřeba ročně klesne až o 6 %, přitom vy rozdíl v zásadě nepoznáte.

TIP: Víme, že tato rada není populární, pokud ale potřebujete ušetřit opravdu hodně, snižte topení na nutné minimum a oblékněte teplé ponožky nebo se zabalte do županu. Nemusíte doma chodit nutně v tričku, když je venku okolo nuly.

Místnost Optimální teplota
Obývací pokoj 19-20 °C
Kuchyně 17-18 °C
Ložnice okolo 18 °C
Nevyužívané místnosti 10-15 °C

Dbejte také na to, aby radiátory byly odvzdušněné a elektrická topidla nezakrýval nábytek, závěsy apod. Pokud máte nainstalované podlahové topení, nezakrývejte jej koberci, jeho efekt by byl v takovém případě minimální. Termostaty nastavujte tak, aby byt nepřetápěly v době, kdy jste mimo domov.



Výdaje za elektrickou energii výrazně sníží solární panely

Pokud máte vyšší spotřebu elektrické energie, kterou již nelze snížit, zvažte pořízení solárních panelů a instalaci fotovoltaické elektrárny na střechu domu. Fotovoltaické panely se pomocí el. kabelů spojí se střídačem v kotelně nebo technické místnosti, celý systém se napojí na hlavní domovní rozvaděč a zajistí tak přísun el. energie, kterou lze používat k vytápění, ohřevu vody apod. Přebytečnou energii můžete ukládat do akumulátorové baterie nebo tepelných zásobníků. 

Instalaci solární elektrárny provádí specializované firmy. Pokud se však vaše nemovitost nachází v památkové zóně nebo CHKO, budete potřebovat povolení od stavebního úřadu. Velkou výhodou je, že v současné době je možné na vybudování fotovoltaické elektrárny čerpat dotace až ve výši přesahující 200 000 Kč

Se solárním systémem můžete ušetřit (v závislosti na provedení fotovoltaické elektrárny) až 60 % nákladů na elektrickou energii.


INFO: Je jasné, že tento rok již instalaci fotovoltaické elektrárny nestihnete, ale pokud se chcete řádně připravit na další zimu, je akorát čas začít vše potřebné zařizovat. O fotovoltaické elektrárny je velký zájem, a kvůli vnějším okolnostem je výroba solárů a instalace kompletních elektráren zdlouhavější než v předchozích letech.

Větrejte efektivně a plastová okna seřiďte na zimní režim 

I během zimních měsíců je třeba větrat, aby se v domácnosti obměnil vydýchaný vzduch za čerstvý, a minimalizovalo se riziko vzniku plísní či bakterií. V zimních měsících však není radno používat klasické větračky, skrze které se vzduch mění velmi pozvolna, avšak teplota v místnosti prudce klesá. Raději vyvětrejte rychle s okny dokořán, aby došlo k rychlé obměně vzduchu, a poté je opět uzavřete. Ideální je větrat po ránu před odchodem z domova. 

Nezapomeňte také seřídit plastová okna na zimní režim – zatímco v letním období je lepší, když okna netěsní naplno, aby vzduch mohl lépe cirkulovat, na zimu se vyplatí je utěsnit dokonale – výrazně se tak sníží tepelné ztráty. Obvykle stačí utáhnout kování okna pomocí imbusového klíče tak, aby lépe doléhalo k těsnění. 

Minimalizujte všechny tepelné ztráty

Zaměřte se na místa, kterými teplo z budovy uniká. Častou příčinou jsou stará, špatně těsnící dřevěná okna, vstupní dveře, nebo nezaizolovaný strop. S pomocí těsnění a izolace můžete tyto tepelné ztráty efektivně a levně stáhnout na minimum. Okna a dveře stačí opatřit pryžovým těsněním, strop můžete vyložit izolační vatou nebo polystyrenem (například obložením stropu sklepa nebo dílny, nad kterými se nachází obytné místnosti).


Perte prádlo na nižší teplotu 

Zaměřit se můžete také na spotřebu elektřiny u elektrických spotřebičů. Velkými odběrateli jsou například chladnička, mraznička nebo pračka. Pokud je to možné, vyměňte tyto přístroje za novější modely s úspornější energetickou třídou – jejich roční spotřeba se tak může snížit v řádek stovek až tisíců korun, takže investice se brzy vrátí. 

Prádlo není třeba prát na vysoké teploty – pokud se nejedná o dětské pleny nebo bílé utěrky, není třeba prádlo prát na 90 °C, kdy spotřeba energie výrazně roste. Většinu středně znečištěného prádla stačí prát na 40°C při nižších otáčkách. Oděvy, které chcete pouze osvěžit a zbavit zápachu, perte na 30°C a zvolte krátký program. Zkuste znečištěné prádlo systematicky třídit, abyste pračku nepouštěli poloprázdnou. Díky šetrnému praní vydrží vlákna déle ve formě a oblečení tak bude stále jako nové.

Jak ušetřit za energie? Připravte se na zimu!

TIP: Nevíte, jak vybrat spotřebič s co nejnižší spotřebou? Nepřehlédněte nové energetické štítky u lednic, praček a myček nádobí, které vám napoví, jakou spotřebu daný přístroj má!

Upravte nastavení ohřevu vody 

Při ohřevu vody v bojleru využívejte nízkého tarifu elektřiny, který běží několik hodin denně i v noci. Spočítejte si, jaké množství teplé vody v domácnosti spotřebujete, a dle toho nastavte optimální teplotu (ideálně na 50-60 °C) – není třeba stále dokola ohřívat vodu, kterou nevyužijete. Pokud odjíždíte na více dní mimo domov, bojler ztlumte na minimum. 

Vypněte z pohotovostního režimu spotřebiče, které nevyužíváte!

V každé moderní domácnosti se nachází obrovské množství elektrospotřebičů. Ač je řada z nich vypnutá, je možné, že využívá pohotovostního režimu, který stále odebírá elektrickou energii, ač v nízkém objemu. Pokud tyto spotřebiče nevyužíváte, vypněte je úplně a zapněte je pouze ve chvíli, kdy je opravdu potřebujete. To samé platí u nabíječek notebooků, telefonů a dalších zařízení. Pokud jsou zapojeny v zásuvce, odebírají energii i ve chvíli, kdy spotřebič nenabíjí.  


Jak ušetřit za energie? Připravte se na zimu!

Postupně modernizujte domácnost – nakupujte chytré spotřebiče 

V rámci toho, co vám rodinný rozpočet dovolí, průběžně nahrazujte staré spotřebiče, které dosluhují, novými – nejlépe SMART spotřebiči, jež pracují efektivně za minimální spotřeby energie. 

Levným, avšak velmi účinným řešením, které má výrazný dopad na snížení nákladů za elektrickou energii, jsou LED žárovky. Jestliže máte v domě osvětlení s klasickými halogenovými žárovkami nebo zářivkami, vyměňte je právě za LED žárovky – ty jsou až o 90 % úspornější, a navíc dosahují opravdu dlouhé životnosti.

INFO: Jednoduše šetřit můžete také při vaření. Nevařte suroviny v otevřeném hrnci, ale používejte poklice – ušetříte tak energii, protože pokrm se uvaří rychleji! U elektrických sporáků využijte zbytkového tepla. Pamatujte na to, že při vaření a pečení se kuchyně přirozeně ohřeje, můžete tedy bez obav ztlumit topení.

Další zajímavé články

Jak vybrat mrazák

Před nákupem mrazničky je vždy nutné si určit priority co od mrazáku očekáváte. Základními kritérii pro... celý článek

Jak vybrat myčku nádobí

Myčky nádobí v dnešní době patří mezi standard v moderním kuchyních, a to z několika důvodů. Pro většinu mytí... celý článek

Jak vybrat chladničku

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořizujete. Jde o poměrně vysokou a dlouhodobou... celý článek