Jak uklidnit psa, aby se nestresoval? Pomohou hry, pamlsky i hudba!
Naši chlupatí parťáci jsou zvyklí žít po našem boku, ne vždy je pro ně však dění v městě nebo na vesnici příjemné – někteří psi jsou velice citliví na hlasité zvuky, a tak je odpalování ohňostrojů v období Silvestra a Vánoc nebo silná letní bouřka s hromy mohou velmi stresovat. Jak jim v takovou chvíli pomoci? V případě panického strachu jsou obvykle účinné pouze uspávací léky od veterináře, někdy však stačí zvíře uklidnit správným přístupem a prostředím, ve kterém se budou cítit bezpečně. Nechte se inspirovat našimi tipy, a pomozte svému pejskovi náročné chvíle přečkat bez zbytečného stresu!
Jak poznat, že je pes ve stresu?
Zde jsou nejčastější příznaky, podle kterých poznáte, že pes prochází stresovou situací a má strach:
- Vyhledává bezpečná místa v domě (pod postelí, na toaletě, v rohu místnosti apod.)
- Štěká, kňučí, nebo se třese.
- Intenzivně a nelogicky pobíhá po domě nebo zahradě.
- Odmítá stravu i pamlsky.
- Má zrychlený dech a vyplazený jazyk.
Při silném stresu uleví veterinární přípravky v podobě léků a gelů
Jestliže máte doma pejska, kterého ohňostroje nebo jiné intenzivní zvuky stresují dlouhodobě natolik, že jej nelze uklidnit běžnými metodami, je třeba se předem připravit a navštívit veterinární ordinaci, kde vám poskytnou vhodné přípravky v podobě prášků nebo gelů, které psovi podáte obvykle několik hodin předtím, než očekáváte příchod stresové situace. Léky mají sedativní účinky – psa utlumí a postupně uspí. Díky tomu přečká tyto chvíle bez stresu, který při delším trvání zatěžuje jeho organismus (zejména u nemocných nebo starších psů).
Je však třeba uvědomit si, že tyto přípravky mohou na každého psa působit individuálně – i z toho důvodu je velmi důležitá konzultace s veterinářem, který psa i jeho zdravotní stav dobře zná a naordinuje vhodný druh přípravku i odpovídající dávku, případně doporučí jiný postup. Volit obvykle můžete z klasických, nebo přírodních preparátů, které jsou šetrnější k psímu organismu.
🡪 Ověřte si, že přípravek psa zklidní nejen fyzicky, ale i psychicky. Pokud bude pes stále rozrušený, ale léky mu nedovolí možnost pohybu, hrozí i srdeční selhání ze stresu.
Je také třeba počítat s tím, že je nezbytné, abyste minimálně po dobu uspávání i probouzení byli v blízkosti psa a hlídali jej – může působit utlumeně a dezorientovaně a hrozí nebezpečí, že si ublíží. Uspání sedativními léky doporučujeme volit až jako poslední řešení v případě, že jiné techniky na uklidnění a uspání psa nezabírají.
Jak uspat nebo zklidnit psa? Vyzkoušejte tyto ověřené tipy!
Předtím, než se uchýlíte k veterinárním medikamentům, doporučujeme vyzkoušet i jiné metody, které psa mohou ve stresových situacích uklidnit a nepřinášejí žádnou zátěž pro jeho organismus. Co pomáhá?Připravte vhodný prostor, ve kterém se pes bude cítit bezpečně
Ve chvíli, kdy se pes stresuje (například zvuky ohňostrojů nebo bouřky), je třeba pro něj najít úkryt, kde se bude cítit bezpečně. Pokud máte psa na zahradě, rozhodně jej tam v takové situaci nenechávejte – hrozí, že přeskočí plot a uteče nebo se při neřízeném pohybu zraní.
Snažte se v domě najít vhodný prostor, kam psa v takovou chvíli umístit. Ideální jsou místnosti ve středu domu, které nemají okna, skrze která by doléhal zvuk z venku. Psa zklidní také tma a jeho pelíšek, do kterého se může uložit. Pokud do prostoru stále doléhají zvuky, jež jsou zdrojem strachu, zkuste je přehlušit televizí nebo rádiem. Snažte se být klidní a nepřenášet na psa svou případnou nervozitu. Chovejte se jako obvykle.
Vyzkoušejte relaxační hudbu pro psy
Pozitivní účinky mají speciální relaxační skladby pro psy, které psí vědomí uklidňují a zároveň přehluší nežádoucí zvuky, kterých se pes bojí. Často jsou dostupné na internetu, tudíž je můžete pejskovi pustit například během bouřky nebo silvestrovské noci. Obvykle jej klidné tóny postupně ukonejší ke spánku.
Zabavte ho hrou a motivujte pamlsky
Pokud pejska hlasité zvuky znejistí, avšak nepodléhá ihned panickému strachu, pokuste se ho rozptýlit. Vyberte jeho oblíbenou hračku ke hře, nebo si zahrajte interaktivní psí hlavolam, který mu zaměstná hlavu a odmění jej pamlsky. Pes se bude soustředit na hru a zapomene na dění kolem.
Aplikujte přírodní medikamenty a zklidňující látky, které psa uvolní
V posledních letech je na trhu k dostání také řada přírodních bylinných medikamentů a olejů, které mají na psy zklidňující účinky, uvolňují je a vytvářejí pocit štěstí. Většina z nich je volně prodejná a nepředstavuje pro pejsky žádné nebezpečí. Aplikují se obvykle vetřením do psí srsti. Tyto přípravky jsou vhodné také pro pejsky, které stresuje jízda autem, návštěva veteriny apod.
Další zajímavé články
Jak naučit chodit psa u nohy? Chce to správnou motivaci!
Pořízení pejska je vždy důvodem k radosti. Aby byla radost dvojnásobná... celý článek
Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?
Přírůstek do rodiny v podobě čtyřnohého miláčka s sebou nese nejen spoustu... celý článek
Přemýšlíte, jaké plemeno psa pořídit? Volte dle svého životního stylu!
Rozhodli jste se udělat životní rozhodnutí a přivítat v rodině nového člena ... celý článek