Jak topit v krbových kamnech
Krbová kamna jsou nejen skvělým zdrojem tepla, navíc v místnosti vytváří jedinečnou atmosféru a působí útulně – i proto si v našich domácnostech našly své stálé místo a jejich popularita stále roste. Jak ale správně topit v krbových kamnech tak, abyste dosáhli maximální výhřevnosti, kamna nekouřila a dobře táhla? To se dozvíte v následujícím článku. Poradíme vám také, jaké dřevo k topení používat a jak jej skladovat, aby topení bylo co nejefektivnější a nejúspornější!
Základem je správný tah komína. Přípravu proto svěřte raději odborníkovi!
Protože každá kamna mají specifické parametry (například co se výkonu týče), je třeba při instalaci kamen zvolit správnou délku komína, který musí být vyvložkovaný a vyčištěný od předchozího topení. Tyto přípravy je nejlepší nechat na odborníkovi, případně se alespoň poradit, jaké parametry má komín mít. Pokud by byl komín příliš dlouhý, nebo naopak krátký, kamna nebudou dobře táhnout a topení by se vám mohlo brzy zprotivit.
První zatopení v krbových kamnech musí být pozvolné!
Protože kamna jsou již z výroby ošetřena povrchovým lakem, je třeba přistupovat k nim při prvním zatopení šetrně. Oheň lak ještě definitivně vytvrdí, proto byste měli nejdříve zatápět zlehka a dřevo přidávat pozvolna. Je možné, že ucítíte zápach, nebo z kamen bude vycházet kouř – nemusíte se znepokojovat, jedná se o běžný jev. Stačí dostatečně větrat, a vše po chvíli odezní.
Jaké dřevo je do krbových kamen nejvhodnější?
Velmi důležitá je také volba dřeva, které budete do kamen přikládat.
Jako je smrk, borovice nebo bříza patří k nejlevnějším, ale také nejrychleji hoří a obzvláště smrk a borovice mohou krb nadměrně zanášet pryskyřicí. Navíc je jeho spotřeba poměrně vysoká, protože hoří rychle. Měkké proschlé dřevo je tedy ideální na zátop.
Jako je buk, dub, olše, nebo ovocné stromy, je podstatně dražší, avšak vydrží hořet o mnoho déle a má lepší výhřevnost. Navíc nebudete muset přikládat tak často. Ovocné dřevo navíc krásně voní. Přikládat byste tedy měli především tvrdé dřevo.
Skladování dřeva a optimální vlhkost hrají důležitou roli!
Dřevo na topení musí být řádně proschlé, doporučuje se alespoň jeden rok nechat naštípané dřevo uložené v dřevníku nebo pod plachtou. Díky tomu vyprchá vlhkost, která má na svědomí špatné hoření dřeva, tvorbu dehtu a kouře. Ke krbu si vždy přineste pouze menší množství dřeva, které v krátkém časovém úseku ztopíte – nedojde tak k jeho nadměrnému vysušování a ztrátě výhřevnosti.
→ Aktuální vlhkost dřeva můžete zjistit jednoduchým měřením za pomoci měřiče vlhkosti. Optimální vlhkost dřeva na zátop je 10 – 15 %.
Zásobu suchého dřeva byste měli mít vždy po ruce!
Přemýšlíte, jak jednoduše a esteticky skladovat dřevo u krbu? Na trhu dnes najdete celou řadu zásobníků na dřevo, které jsou praktické a navíc interiér domova ozvláštní. Stojany bývají vyrobeny z odolných a nehořlavých materiálů, nejčastěji se užívá kov nebo tvrzené žáruvzdorné sklo.
Dřevěné pelety jako moderní a efektivní topivo!
Lisované pelety vynikají vysokou výhřevností, příznivou cenou a snadnou dostupností. Dřevní zbytky se lisují pod vysokým tlakem do tvaru válečků, které jednoduše přiložíte do krbových kamen. Pelety jsou velmi vhodné například na zatápění během noci – vydrží hořet velmi dlouho. Jedná se o ekologický a efektivní způsob topení.
Jak správně topit v krbových kamnech krok za krokem?
Nyní si projdeme krok za krokem postup správného zapálení ohně v krbových kamnech, i následné přikládání tak, abyste se vyhnuli nadměrnému kouření, nedostatečnému přívodu vzduchu a dalším problémům, se kterými se při nevhodném zatápění setkáte.
- Nejdříve je třeba z ohniště odstranit veškerý popel. Vybrat jej můžete jednoduše lopatkou a košťátkem.
- Na dno krbu položte jedno polínko, kolmo na něj dvě větší polena a mezi ně vložte pevný podpalovač.
- Nakonec navrstvěte drobnější polínka z měkkého dřeva tak, aby byl mezi nimi dostatek vzduchu a ohniště je připraveno.
- Před zapálením je třeba zkontrolovat, zda je v krbu dostatečný přívod vzduchu – otevřete regulaci primárního vzduchu a externí přívod vzduchu na maximum.
- Podpalte podpalovač, zavřete dvířka a nechte oheň dostatečně rozhořet, snažte se během této doby dvířka neotvírat.
- Ve chvíli, kdy se oheň rozhoří, jej můžete regulovat pomocí průduchů a klapek. Průduchy by již neměly být otevřeny naplno, protože dřevo by hořelo zbytečně rychle.
- Pokud jsou krbová kamna vybavena teplovzdušným ventilátorem, je čas jej spustit.
Jaké zásady dodržovat během přikládání do krbových kamen?
- Přikládejte až ve chvíli, kdy je na dně krbu vrstva žhavých uhlíků.
- Před přiložením uzavřete přívod sekundárního vzduchu a otevřete hlavní přívod. Díky tomu se zvýší tah a odvod kouře do komína a oheň se více rozhoří.
- Dvířka nejdříve otevřete pouze na několik cm a počkejte, než se tlak v krbových kamnech vyrovná, až po cca 10 vteřinách otevřete dvířka naplno a přiložte. Díky tomu minimalizujete vniknutí kouře do místnosti.
- Přikládejte ideálně tvrdým proschlým dřevem, nebo peletami.
Kam s popelem z krbu? Slouží jako skvělé hnojivo i posyp na sníh!
Popel z krbu je třeba pravidelně vybírat. Skladujte jej v nehořlavých uhlácích a nádobách z kovu nebo skla a přesvědčte se, že je popel před další manipulací vždy dokonale vychladlý. Popel nemusí být pouze odpad, naopak má další využití!
- Popel oceníte na zahrádce, můžete jej zapracovat do zeminy a poslouží jako výživné hnojivo – avšak pozor, používejte pouze popel z přírodního neošetřeného dřeva.
- Popel můžete používat jako ekologický posyp na zamrzlém chodníku či schodech – neškodí přírodě ani zvířecím tlapkám.
- Popel slouží také jako leštidlo – stačí jej nabrat na vlhký hadřík a začouzené sklo krbu bude za chvíli opět jako nové!
Mohlo by se hodit ke krbovým kamnům
Nejčastěji kladené otázky při zatápění v krbových kamnech
Proč je zakouřené sklo u krbových kamen?
Zakouření vzniká často v případě, že topíte měkkým nebo mokrým dřevem, případně má komín špatný tah. Zakouřené sklo se obvykle opět vypálí plameny, případně jej můžete vyčistit popelem nebo obyčejným novinovým papírem.
Další zajímavé články z naší dílny Dům a zahrada
Jak vybrat tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo patří mezi nejefektivnější, nejúspornější a nejekologičtější způsoby vytápění...
Jak naštípat dřevo rychle a bez námahy?
Pokud chcete mít štípání dřeva co nejrychleji za sebou, jistě zvolíte hydraulické štípačky. Investice do takových štípaček je však nemalá...
Výroba udírny
Vůně uzeného masa, či chuť po domácku vyuzených sýrů či uzenin je pro řadu z nás velkým potěšením. Pokud vlastníte dům se zahradou, můžete ....
Jak vybrat trampolínu
Pořízením trampolíny uděláte radost nejen dětem, ale i svému tělu. Skákání na trampolíně uvolňuje stres a posiluje svaly! Trampolíny...