Jak se zbavit spadaného listí? Podívejte se, jak si urychlit práci, a ještě vypomoct přírodě!
Listí, které hraje všemi barvami, vypadá krásně na fotografiích v zámeckém parku. Doma na zahradě ale může znamenat bolavá záda po namáhavé práci. Přinášíme vám několik tipů, jak uklidit spadané listí i jak se vypořádat s hromadou šustivé nádhery v souladu s přírodou.
Jak uklidit napadané listí
Pro napadané listí platí základní pravidlo. Nenechávejte úklid na poslední chvíli a napadané listí uklízejte průběžně. Pokud budete ukládat listí do kompostu, je průběžné uklízení listí dobrou cestou, jak v kompostu podpořit tlení.
Pro úklid malých ploch vám poslouží běžné hrábě, zároveň s nimi mírně provzdušníte trávník. Listí se dobře sklízí hráběmi na listí, takzvanými švédskými hráběmi, které mají jemnější drápky. Švédské hrábě jsou vějířovitého tvaru a snadno se s nimi manipuluje, protože je možné je různě rozevírat. Hrábě nejsou při úklidu hlučné, jsou šetrné k přírodě a práce s nimi podporuje fyzickou kondici.
Větší plochy uklízejte raději s použitím techniky. Čeká vás minimální námaha a úklid provedete za zlomek času. Úklid listí se nejlépe provádí s fukarem a vysavačem na listí. Fukar pomůže listy nahrnout na hromadu s minimální námahou. Následně listy uklidíte hráběmi nebo vysavačem na listí. K vysávání listí je možné použít i průmyslový vysavač.
Některé přístroje spojují obě zmíněné funkce. Nejprve listy nafoukají na hromadu a při přepnutí funkce vysávání, listy snadno odstraníte. Vysavač listí stlačí do odpadového vaku a minimalizuje jeho objem.
→ Pozor na to, abyste spolu s listím nevysáli i drobné živočichy.
Hnojte zahradu sekačkou
Celé listy není možné nechat na trávníku, ale můžete je nasekat na drobné kousky. Trávníku poskytnou dostatek živin zejména v jarním období. Od sekačky odpojte sběrný koš, nastavte vysokou výšku sekání a posekejte trávník běžným způsobem. Rozmělněné listy zůstanou na trávníku.
Těžkou práci přenechte zahradnímu traktoru
Naprosto bez námahy uklidíte listí se speciálním zahradním traktorem. Ten zahradu poseká a zároveň odstraní spadané listí. S funkcí mulčování můžete listy rychle proměnit na cenné hnojivo. Pro odstranění spadaného listí nastavte co nejvyšší výšku sečení. Tím se vyhnete zkracování trávníku a budete se věnovat pouze odstranění spadaného listí. Pokud byste nechali listí na trávníku bez jeho zpracování, budete mít na jaře v trávě žlutá, nebo dokonce plesnivá místa.
Od listí nečistěte jen trávník
Napadané listí neleží jen na trávníku a záhoncích. Velkou škodu může napáchat v okapech. Pečlivě prohlédněte střechu a před zimou vyčistěte veškeré okapy okolo domu.
Jak využít napadané listí
S rozšířením biopopelnic je odstranění spadaného listí poměrně snadné. Vyhodíte jej do určené popelnice, odpad je dále zpracován na kompost. Kvalitní kompost si můžete z napadaného listí vyrobit i sami v domácích podmínkách pomocí kompostéru. Nevýhodou biopopelnic je malý objem, na velkou zahradu kapacitně nestačí.
→ Listí není možné házet do běžné popelnice na komunální odpad.
Využití listí v kompostu
Listí je v kompostéru zdrojem uhlíku, proto je vhodné listí prostřídat se zelenou vrstvou (zbytky ovoce či zeleniny). Listí v kompostu je také možné míchat s posekanou trávou. Pozor na to, abyste nekompostovali listy napadané nějakou chorobou nebo škůdci. Určitě nekompostujte listy ze stromů, na kterých jste prováděli postřik.
Ke kompostování můžete využít kompostovací kontejnery se snadnou obsluhou. Výhodou je, že ze spodní strany je přístupný hotový kompost a nahoře můžete přidávat další vrstvu.
Listí chrání rostliny
Spadané listí můžete použít jako ochranu kořenů pro nejrůznější rostliny, keře a stromy. Zabrání rychlému promrzání půdy a rostlinka přečká do jarních měsíců. Listí ochrání trvalky, dvouletky i neopadavé dřeviny. V jarních měsících už z listí bude kvalitní hnojivo, které podpoří rostliny v růstu po ukončení vegetačního klidu.Vyrobte si listovku
Listovka je speciální druh kompostované hlíny. Nejkvalitnější vzniká z bukových listů, ale pro listovku jsou vhodné i listy břízy, habru, lísky. Pozor na ořešáky, listy topolu nebo jírovce.
Vybrané listy dejte na jednu hromadu a proveďte zatížení (pletivo, netkaná textilie, fólie s otvory). Listovka začne tlít, občas je vhodné ji pokropit vodou. Tímto způsobem trvá výroba listovky asi 1,5 roku.
Hnojivo pro trávník
Listy mohou být dobrým hnojivem pro trávník. Je ale nutné jejich nadrcení v zahradním drtiči. Použít můžete i sekačku vybavenou mulčovačem. Nadrcené listy je možné použít nejen pro hnojení trávníku, ale i pro hnojení pokojových rostlin.
Zatápění listím
Listí můžete nechat proschnout a po menších částech jej používat na podpal v krbových kamnech. Používejte jen malou část, listí nepříjemně kouří.
→ Dříve se listí pálilo i na zahradách, dnes má každá obec svá pravidla pro pálení listí i zbytků ze zahrady, proto se informujte na obecním úřadě.
Další zajímavé články z naší dílny Dům a zahrada
Založte si kompost a přeměňte bioodpad na hnojivo!
Odumřelé rostliny ze zahrádky, zbytky úrody nebo organický odpad z kuchyně jsou ideálním materiálem pro kompostování... celý článek
Založte si kompost a přeměňte bioodpad na hnojivo!
Odumřelé rostliny ze zahrádky, zbytky úrody nebo organický odpad z kuchyně jsou ideálním materiálem pro kompostování... celý článek
Jak vybrat zahradní sekačku?
Pohon, způsob sekání, šířka záběru nebo kvalita konstrukce – při výběru zahradní sekačky musíte sledovat... celý článek