Jak pečovat o trávník
Péče o trávník rozhodně nezačíná hnojením a nekončí sekáním. Hustý zelený koberec na zahradě potřebuje pravidelnou výživu, sekání, provzdušňování i zavlažování. Máme pro vás stručného průvodce, který vás provede péčí o trávník od jara do zimy.
Co budete k péči o trávník potřebovat?
Sekačku
Pravidelným sečením podpoříte odnožování trávníku, dosáhnete dostatečného zárůstu a kvalitního vzhledu travnaté plochy. Četnost sekání závisí na druhu, funkci trávníku, počasí i typu podnebí. První sečení po výsevu provádějte až při výšce trávníku 6 až 8 cm, kdy by mělo dojít ke snížení na 5 až 6 cm.
Při každém sekání byste měli snížit výšku trávníku maximálně o 1/3 výšky. Ideální je výše mezi 3 cm až 5 cm, plochy ve stínu sekejte vždy na 5 cm.
Vertikutátor
Vertikutace je ideální způsob, jak se zbavit mechu v trávníku a odstranit nahromaděné odumřelé části rostlin, zbytky posekané trávy a plevele.
Za pomoci vertikutačních nožů se přeseknou travní výběžky. Tím se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se omladí. Dalším důležitým účinkem vertikutace je omezení růstu plevele a provzdušnění povrchu půdy, který pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch.
Hnojivo
Trávník hnojte od dubna až do října. Vybírejte vždy speciální hnojiva pro trávník s dlouhodobým účinkem. Obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku, jako je dusík, fosfor, draslík a hořčík. Jejich vzájemný poměr je navíc speciálně upraven pro potřeby optimálního vyživení.
Různé formy a obsahy živin pak umožňují konkrétně reagovat na různá specifika dané části trávníku. Na rozdíl od průmyslových hnojiv nezpůsobují nárazový růst trávníku a nespálí ho při nechtěném předávkování hnojiva.
Zavlažovací systém
Důležité je zahradu zavlažovat, zavlažovat a zase zavlažovat. Pro správný a zdravý růst trávník potřebuje velké množství vody, zvláště v letních měsících.
Chcete-li mít i v období sucha svěží, hustý a aktivní trávník, sáhněte po umělém zavlažování. Postará se o správný a pravidelný přísun vláhy, aniž byste na to museli pořád myslet.
Kalendář péče o trávník
Jaro
- Sledujte počasí. Jakmile se ustálí a nehrozí teplotní výkyvy, můžete se pustit do práce na trávníku.
- V případě, že na vašem trávníku ještě leží vrstva sněhu, nechte ho v klidu a nezatěžujte ho ani chozením, předejdete tak napadení trávníku houbovými chorobami.
- Vertikutujte při jarním oteplení a za sucha. Po dešti je vhodné vyčkat asi 2 dny
- Posekejte trávník na výšku 3 až 4 cm
- Nastavte nože vertikutátoru. Měly by se půdy pouze dotýkat, doporučená hloubka vertikutace je 2 až 3 mm
Příliš hluboké provzdušnění poškodí kořenový systém i rostliny. Motor včetně nožů jsou navíc vystaveny nadměrnému zatížení a silně se pak opotřebovávají. Seřízení provádějte vždy bez chodu motoru a ideálně na rovné ploše, jako je beton nebo dlažba. To, že trávník po provzdušnění vypadá poničený, je zcela normální. Pokud se vám ale na zahradě objeví po odstranění plevelu větší holé plochy, dosejte je travnou směsí.
Nejlepší způsob, jak hnojit trávník, je rovnoměrně rozložit granulované hnojivo po trávní ploše. Trávě tak poskytnete živiny ve správném poměru, a především na delší dobu. Hnojiva s dlouhodobým účinkem působí 70 nebo až 100 dní. A díky delšímu vstřebávání téměř nezatěžují životní prostředí vymýváním živin do spodních vod. Pro nanesení hnojiva je vhodný aplikační vozík nebo rozmetadlo, které zajistí rovnoměrné dávkování hnojiva.
Máte kyselou půdu?Pořiďte si testovací pH proužky. Ve sklenici smíchejte hrst zeminy s destilovanou vodou a na 30 sekund do ní pH papírek ponořte. Pokud má půda pH nižší než 5,5 doporučuje se vápnění trávníku. Vápno zvyšuje zásaditost půdy a omezuje růst nežádoucího mechu.
Jakmile na trávníku narazíte na plevel, neotálejte. Mladé rostliny se totiž likvidují snáze než ty s hlubokým kořenovým systémem. Na jednoleté druhy plevele vám postačí pravidelně sekat trávník, zbavit se víceletých rostlin bývá ale složitější.
Pomohou vám selektivní herbicidy, které ničí jen dvouděložné druhy rostlin. Ideální je postřik provést za suchého počasí. Takto ošetřenou trávu pak ideálně dva týdny nesekejte a rozhodně ji nedávejte ani zvířatům na krmení. Pokud nechcete používat chemické herbicidy, vezměte si k ruce mechanický vytrhávač plevele.
Léto
Od června do srpna je důležité zahradu zavlažovat, zavlažovat a zase zavlažovat.
Ať už sáhnete po zahradní hadici, nebo umělém zavlažování, důležité je trávník zalévat v době, kdy na něj nesvítí plné slunce. Kapky vody totiž působí jako lupa a trávník si můžete spálit.
Ideální je zalévat za rozbřesku, když je půda vychladlá. Pokud nejste ranní ptáče, zavlažujte alespoň v podvečer při západu slunce.
Čím vyšší však trávník necháte, tím méně je stresován horkem a suchem v letním období. Během období bez dešťů tak doporučujeme sekání výrazně omezit. Vyšší trávník si optimálně drží vlhkost, lépe řídí svůj vodní režim a tím nedochází k jeho žloutnutí.
Podzim
Na podzim je nejdůležitější trávník správně připravit na zimu. Prvním z vašich úkolů je vertikutace. Odstraníte travní plsť a váš trávník se opět z plných plic nadýchne. Zamezíte tím také usídlení plísní a houbových chorob v trávníku a na jaře pak následnému výskytu plesnivých a prázdných míst v trávníku.
Ideálně na přelomu října a listopadu by měl být trávník naposledy posečen. Trávu však nechte krapet vyšší než při letním sekání, nízko posečený trávník snadno vymrzne.
Po provzdušnění aplikujte speciální podzimní hnojivo a dodejte trávníku potřebnou výživu na zimní období. Pokud máte málo nebo příliš kyselou půdu, přijde na řadu ještě vápnění trávníku. To vylepší strukturu zeminy, sníží náchylnost trávníku k chorobám a zlepší jakost humusu v půdě. Dejte však pozor na velmi silné dávky, které vám zeminu převápní, na jaře byste pak mohli mít místo trávníku pampeliškové pole.
Zima
Prosinec, respektive jeho začátek, je poslední příležitostí, kdy můžete pohnojit váš trávník, pokud jste to na podzim nestihli. Doporučujeme travní hnojivo s vyšším obsahem draslíku.
Až napadne sníh, neshrabávejte ho stále na jedno místo trávníku. Zbytečně ho tak zatěžujete, sněhová pokrývka navíc působí jako izolant a vytváří tak přátelské prostředí pro různé sněžné plísně a houby. Ať už je trávník zmrzlý či rozmrzlý, snažte se po něm chodit co nejméně, na jaře se vám královsky odvděčí.
Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada
Zbavte se plevele a vypěstujte si dokonalý trávník!
Rádi byste měli na zahradě hustý a sytě zelený trávník, ale na řadách míst jsou vydusané nebo žluté fleky, trávník... celý článek
Jak a proč vertikutovat trávník
Krásná zahrada začíná u krásného trávníku. Pohled na hustý, hebký a měkký travní koberec potěší každého... celý článek
Jak vybrat křovinořez
Profesionálové i kutilové mají jasno. Potřebují plně vybavenou dílnu. Ostatní by měli mít doma alespoň pár... celý článek