Jak opravit protékající záchod? Stačí pár užitečných tipů a zvládnete to sami!
Protékající voda na záchodě je častým problémem, s kterým se můžete ve své domácnosti setkat. Není však třeba zoufat – je potřeba jednat. Ve většině případů si s opravou hravě poradíte sami. Pojďme se společně podívat na to, jak opravit protékající záchod svépomocí.
Spláchli jste toaletu, ale místo toho, aby se jen naplnila nádržka, natéká voda dál a protéká záchodovou mísou? V takovém případě je třeba začít tento problém okamžitě řešit – za minutu totiž zvládne záchodem protéct až litr vody, takže kromě nepříjemného zvuku, který je s protékáním záchodu spojen, by se mohlo dostavit nemilé překvapení, až obdržíte vyúčtování za vodu.
Nejrozumnějším řešením, které můžete v dané chvíli udělat, je zastavit přívod vody, a pak se v klidu nachystat na opravu, kterou zvládnete ve většině případů sami – a to i když nejste žádný velký kutil.
Proč toaleta protéká?
Než se pustíme do samotné opravy, pojďme se nejprve podívat na to, co je vlastní příčinou toho, že záchod začne protékat. Tento problém se většinou objevuje u starších splachovacích systémů, které již používáte řadu let. Nejčastěji u nich dochází ke znečištění mechanických částí, kdy se na nich usazuje vodní kámen či slizký povlak – v takovém případě stačí tyto části omýt jarovou vodou, případně je očistit kartáčkem a opláchnout.
Druhou příčinou může být opotřebení či poškození těsnění – náhradní zakoupíte za pár korun, a po jeho výměně vám zase bude záchod fungovat jako nový.
Protékání záchodu se dá zabránit prevencí. Stačí čas od času zkontrolovat mechanické části, zda nejsou znečištěny, nebo, zejména u starších systémů, preventivně vyměnit těsnění – většinou stačí jednou za deset let.
Pokud používáte na splachování vodu ze studny, je vhodné preventivní čištění jednou za dva roky.
Jak na opravu?
Než se pustíte do opravy, nachystejte si potřebné náčiní – budete potřebovat šroubovák, hadr a čisticí prostředek, houbičku či kartáček pro umytí usazenin. Pak můžete začít:
- Do opravy se nepouštějte dříve, než uzavřete přívod vody do WC.
- Jakmile máte jistotu, že voda nebude do wc modulu natékat, spláchněte, aby se vypustila všechna voda z nádržky.
-
Nyní je třeba sejmout kryt nádržky na vodu, abyste mohli zkontrolovat stav součástí. Její demontáž je závislá na typu
toalety:
a) U klasických kombinovaných toalet většinou stačí odklopit víko.
b) U závěsných toalet s vestavěným systémem splachování je třeba zabrat za kryt splachovadla směrem nahoru a odklopit jej, u některých modelů budete muset víko odšroubovat. Pak už stačí překlopit páčky, které se ukrývají pod víkem, uvolnit splachovače, odemknout zámky a celý kryt sundat – a to včetně přepážky. - Jakmile se vám podaří sejmou kryt nádržky, vyjměte splachovadlo a plovák a očistěte je pod tekoucí vodou od nánosů nečistot a vodního kamene. Můžete použít čisticí prostředek a houbičku či měkký kartáček, skvělým pomocníkem vám ale bude například i ocet či jedlá soda.
- Zkontrolujte těsnění, zda není zteřelé či prasklé. Někdy ho stačí jen otočit, aby opět těsnilo, ale nejlepší je vyměnit jej za nové.
- Proveďte taktéž kontrolu ventilu, pokud bude opotřebený, bude nutná jeho výměna.
- Nezapomeňte důkladně vyčistit také nádržku na vodu zevnitř – alespoň do míst, kam dosáhnete.
- Jakmile očistíte veškeré nečistoty a vyměníte potřebné součásti, smontujte opět splachovací systém (v opačném pořadí, než jste jej demontovali) a otevřete přívod vody. Poté, co nateče plná nádržka, zkontrolujte, zda již voda neprotéká.
Pozor na staré toalety
Pokud máte velmi starý splachovací systém, který je ještě vyroben se šroubovacími ventily, jež jdou vymontovat pouze poté, co vyšroubujete celou nádržku, doporučujeme vám raději se do opravy svépomocí nepouštět a zavolat instalatéra. Tyto systémy jsou totiž pro laiky složité a oprava by se vám nemusela povést.