Jak naučit psa chodit na vodítku
Chůze na vodítku je jeden z prvních úkonů, který byste měli své štěňátko naučit. Díky tomu budou vaše procházky pohodové a vychutnáte si je vy i váš pejsek. Poradíme vám, jak štěně na vodítko přivyknout a jak jej motivovat tak, aby se chození na vodítku učilo s radostí. Pokud máte staršího psa, který tahá na vodítku, nezoufejte! I jeho můžete díky trpělivosti a důslednosti naučit správně chodit na vodítku. Tak se pojďme pustit do výcviku – postupujte důsledně a hlavně s úsměvem!
Začněte trénovat již od útlého věku štěněte!
Štěňátka jsou, ostatně jako malé děti, v první fázi života nejtvárnější – rychle a snadno se učí novým věcem. Proto byste měli s výcvikem začít co nejdříve. Jak postupovat?
Vyberte pro štěně vhodný obojek i vodítko
Nejdříve seznamte štěně s obojkem, nebo postrojem. Pamatujte na to, že obojek ani postroj by pejska neměl nikde táhnout, mezi obojek a krk psa byste měli pohodně vložit 2 prsty. Sílu obojku vybírejte s ohledem na plemeno psa – u velkých plemen vybírejte silnější obojky, které se nebudou psovi zařezávat do krku.
Vyhněte se kovovým, stahovacím, elektrickým a ostnatým obojkům, které jsou pro psa bolestivé a nevhodným používáním mu mohou způsobit zdravotní komplikace. Naopak vhodné jsou textilní nebo kožené obojky s kvalitní odolnou sponou, jejichž obvod lze během růstu psa průběžně zvětšovat. Pejskovi dávejte obojek zpočátku pouze na chvíli a snažte se jej rozptýlit hrou. V případě, že si obojku nevšímá a nesnaží se jej sundat, můžete jej odměnit pamlskem.
Co se týče vodítka, vyhněte na pro začátek samonavíjecím vodítkům, která nejsou na trénink příliš vhodná. Raději volte kratší textilní nebo kožené výcvikové vodítko, do kterého se vy ani váš parťák nezamotáte.
Základem úspěchu je trpělivé opakování a důsledné dodržování pravidel!
Pokud jste již štěňátko přivykli na přítomnost obojku nebo postroje a vodítka, je čas začít se samotným tréninkem chůze na vodítku. Pro začátek zmíníme pár jednoduchých, ale důležitých zásad, které byste měli za každých okolností dodržovat:
Vodítko by neměl pes napínat – naučí se tak tahat.
Vodítko by mělo být během chůze mírně prověšené.
Nenechte štěně vodítko okusovat.
Pes následuje vás, ne naopak.
Příkazy dávejte psovi klidným a důrazným hlasem.
V případě, že pes splní daný úkol, pochvalte jej pamlskem, hlasem nebo pohlazením.
Nezapomeňte během výcviku na pauzy, které pejska rozptýlí.
Připněte štěně na vodítko a vydejte se na malou procházku. Pokud vás následuje, odměňte jej. Snažte se během chůze udržet jeho pozornost. Pokud vodítko napne, zastavte se a počkejte, až jej opět uvolní a vrátí se směrem k vám. Rozhodně jeho tlak nenásledujte - takovém případě byste jej naučili, že taháním dosáhne svého cíle. Stále platí, že vodítko musí být mírně prověšené. Psa motivujte pozitivně, ať už hlasem, pohlazením nebo pamlskem, pokud budete od začátku přistupovat k výcviku negativně, nebo hrubou silou, psa tím demotivujete a náprava může být těžká a zdlouhavá. Vždy je důležité úkon s pejskem dokončit a ukončit ve správnou chvíli - tedy když je plní správně. Poté jej odměňte a dejte mu pauzu na rozptýlení a zpracování nových informací.
Tímto způsobem štěňátku ukážete, že tahání na vodítku nemá smysl, naopak pokud vás bude následovat a nebude vodítko napínat, dostane odměnu.
Jak naučit chodit na vodítku dospělého psa?
Pokud jste si pořídili již dospělého psa, například z útulku nebo jste jej adoptovali z nevhodných podmínek, je dosti možné, že bude pejsek na vodítku tahat. Tento nešvar se naučil nedůslednou výchovou v předchozích letech, nemusíte se však bát – se správným přístupem a dodržováním pravidel pejska správné chůzi na vodítku jednoduše naučíte.
Opět platí, že kdykoliv pes zatáhne, je třeba, abyste se zastavili – rozhodně jej nenásledujte. Naopak počkejte, dokud pes tah nepovolí a nevydá se směrem k vám. V tu chvíli jej náležitě odměňte a pochvalte. Tento princip je třeba opakovat do doby, než pochopí, že taháním na vodítku ničeho nedosáhne. Opět přistupujte k výcviku pozitivně, avšak důsledně a ve svém povelu buďte přesvědčiví.
Co dělat, aby pes na vodítku netahal? Pomoci může i výcviková ohlávka.
V případě, že vlastníte velké plemeno psa, kterého máte problém na klasickém obojku nebo postroji ovládat a pes má sklony na vodítku tahat, můžete si pomoci halti ohlávkou. Tu nasadíte psovi na hlavu a s obojkem zajistíte bezpečnostní spojkou. Tyto ohlávky fungují na podmiňovacím reflexu – pokud pes táhne, ohlávka mu stočí hlavu směrem k vám – získáte tak snáze jeho pozornost. Tyto ohlávky jsou vhodné také pro agresivní psy, kteří na ulici vyjíždí po ostatních psech, pomohou vám tento problém postupně odbourat tím, že odvede pozornost od cizího psa na sebe.
Pozor! Vybírejte pouze kvalitní, vyztužené ohlávky, které se psovi nebudou zařezávat do kůže. Předtím, než začnete výcvikovou ohlávku užívat, pečlivě si nastudujte způsob výcviku s ohlávkou, abyste psovi neublížili nebo problém ještě neprohloubili. Pamatujte také na to, že – ve chvíli, kdy se pes naučí správné chůzi na vodítku, přestaňte ji používat a nahraďte ji klasickým obojkem nebo postrojem (přecházet z ohlávky na obojek můžete pozvolna).
Při výcviku oceníte praktické pamlskovníky!
Chutná odměna je pro každého psa dobrou motivací. Abyste pamlsky na procházkách a při výcviku nemuseli nosit po kapsách, pořiďte si jednoduché textilní pamlskovníky, které připnete kolem pasu. Do některých můžete pohodlně uložit také sáčky na psí exkrementy – budete je tak mít vždy po ruce!
Nejčastěji kladené otázky při výcviku psa na vodítku
1️⃣ Proč při výcviku nepoužívat samonavíjecí vodítko?
Hlavním důvodem, proč nepoužívat k nácviku chůze na vodítku flexi vodítka, je ten, že samonavíjecí vodítko je ze své podstaty stále napnuté – nemáte tak možnost naučit chodit psa na prověšeném vodítku tak, aby netahal.