Jak namíchat beton? Jde to i doma, ale pozor na poměry materiálů!
Pokud byste si položili otázku, který materiál je nejvyužívanějším ve stavebnictví, odpověď je jasná – beton. V posledních letech se ale těší velké oblibě i mimo tento obor, například při výrobě nejrůznějších dekorací či uměleckých děl. Důvody jeho obliby jsou prosté – je velmi pevný, má vysokou mechanickou odolnost a dlouhou životnost. Navíc může být umístěn trvale pod vodou a je žáruvzdorný. Chcete-li si i vy vytvořit betonovou podezdívku, betonový základ pro bazén, betonové schody či jakýkoliv jiný betonový prvek, poradíme vám, jak si namíchat beton svépomocí, aby sloužil přesně tak, jak má.
Beton má kromě výše uvedených výhod i tu skvělou vlastnost, že působí moderním dojmem, takže se vůbec nemusíte obávat tuto efektivní surovinu využít. Při jeho přípravě je však potřeba dodržovat určité zásady, které zajistí, že výsledný beton bude splňovat všechny své vlastnosti, nebude se drolit ani praskat.
Na co si dát při míchání betonu pozor?
Než se pustíme do samotného popisu způsobu přípravy betonu a surovin, které k jeho výrobě budete potřebovat, je třeba upozornit na to, že svých výsledných vlastností dosahuje beton díky chemickým reakcím, které probíhají právě při přípravě a následném tuhnutí. Pro dosažení optimálních vlastností je tedy třeba dbát následujících pravidel:
- Beton vyrábějte při správné okolní teplotě – obecně platí, že pro správné zrání betonu nesmí být teploty ani vysoké (beton rychle tuhne), ani nízké (beton nesmí ve fázi tuhnutí zmrznout!). Do výroby betonu se proto pusťte tehdy, kdy se teploty pohybují v rozmezí od 15 do 25 °C.
- Dopřejte betonu dostatek času na zrání – už hodinu po namíchání betonu začíná proces krystalizace, tedy tuhnutí betonu, který nijak nezastavíte. Proto je třeba si betonování důkladně naplánovat a připravit vše potřebné. Po vybetonování pak také musíte počítat s tím, že trvá přibližně měsíc, než beton zcela vytvrdne. Nicméně již po týdnu by měl dosahovat přibližně 70procentní tuhosti, takže jej můžete zatížit.
- Chraňte beton před nadměrným vysoušením – pokud betonujete v létě, je třeba beton chránit před přímými slunečními paprsky, kvůli kterým by rychle vysychal. Z tohoto důvodu je vhodné zakrýt jej kartony nebo plachtami. Během horkých dní je pak třeba beton také pravidelně kropit vodou.
Co je potřeba pro domácí výrobu betonu?
Z hlediska materiálu budete potřebovat cement, písek, štěrk a vodu. Dopředu si dobře naplánujte, kolik betonu potřebujete namíchat. Jedná-li se pouze o menší množství, můžete beton připravovat ve stavebním kolečku, ve velkém vědru nebo jiné vhodné nádobě. Pokud však potřebujete větší množství (standardně více než 0,25 m3 betonu), neobejdete se bez stavební míchačky – pokud ji doma nemáte a nechce se vám kupovat, můžete si ji zapůjčit i v půjčovně.
Jaký materiál pro výrobu betonu zvolit?
V hobby marketech, stavebninách nebo i různých e-shopech si můžete zakoupit 25kg nebo 50kg pytel cementu – pro domácí využití vám plně postačí standardní portlandský cement.
Při výběru písku už záleží na tom, co máte v plánu betonovat – na základě toho pak zvolíte frakci písku, tedy to, jak veliké budou jednotlivé kamínky obsažené v písku. Frakce se značí dvěma čísly oddělenými lomítky, přičemž nižší číslo udává velikost nejmenších kamínků a vyšší číslo velikost největších kamínků (velikost je v milimetrech):
- Písek s frakcí 0/4 je vhodný pro drobné konstrukce (např. výplň do ztraceného bednění), nebo výrobu nejrůznějších dekorací.
- Písek s frakcí 0/8 využijete při masivnějších konstrukcích, například pro betonování podezdívky.
- Písek s frakcí 8/16 neboli štěrkopísek se používá pro velmi namáhané konstrukce, například příjezdové cesty.
Poměr materiálů při výrobě betonu
- Pokud zvolíte pouze kombinaci cementu, písku a vody, pak se standardně používá 1 díl cementu, 3 až 4 díly písku a 0,75 až 1 díl vody. V praxi to tedy znamená, že použijete například 1 kyblík cementu, který smícháte s 3 až 4 kyblíky písku a přidáte k tomu třičtvrtě až jeden kyblík vody.
- Rozhodnete-li se pro výrobu kvalitnějšího betonu, pak se zpravidla používá 1 díl cementu, 2 díly písku, 3 díly kameniva a 1 díl vody.
Voda musí být vždy čistá, bez zjevných nečistot (stačí užitková, není třeba pitná).
Poměry při výrobě betonu
Použití (na 25 kg cementu) | Štěrkopísek | Štěrk | Voda |
---|---|---|---|
Betonový potěr | 110 – 140 kg | - | 8 – 9 l |
Nosný beton | 30 – 35 kg | 65 – 75 kg | 9 – 12 l |
Základový beton | 35 – 40 kg | 70 – 80 kg | 9 – 12 l |
Jak správně míchat beton?
Jakmile máte vše nachystané, přichází na řadu ta nejdůležitější část, a to správné namíchání betonu.
- Budete-li míchat směs v kolečku, nebo jiné nádobě, smíchejte nejprve sypké směsi, a poté pomalu přidávejte vodu. Míchejte lopatou nebo hráběmi, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Použít můžete i elektrický míchač na barvu/lepidlo.
- Použijete-li k míchání míchačku, nalijte do ní nejprve část vody, přidejte kamenivo a cement, po promíchání přidejte písek a dle potřeby vodu a nechte míchat po dobu přibližně pět minut.
Jaká je správná konzistence betonu?
Na závěr si ještě pojďme vysvětlit, jaké má být beton konzistence. Při jeho přípravě je třeba docílit stavu, kdy se bude v míchačce snadno převalovat a při vyklopení vytvoří kužel – tak poznáte, že není moc řídký. Při přidávání vody proto buďte vždy opatrní, jelikož přebytečná voda vede nejen ke snížení životnosti betonu, ale i snížení jeho pevnosti.
Nejčastější otázky při míchání betonu
Jak namíchat beton na podlahu?
Při míchání betonu na podlahu je standardem poměr cementu a písku 1:3:4 (1 lopata cementu, 3 lopaty písku a 4 lopaty štěrku). Zvolte písek s frakcí 0/4 mm, případně štěrk 4/8 mm. Na 25 kg cementu potřebujete cca 15 l vody.
Jak namíchat beton do základů a nosný beton?
Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody.
Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.
Jak namíchat suchý beton?
Suchý beton je vhodný na betonování podlahy nebo zabetonování sloupků u plotu, zkrátka všude tam, kde se neočekává extrémní zátěž a pevnost. Na jeho výrobu je třeba cca poloviční množství vody než v případě klasického betonu.
Na poměr 1:4:2 (lopata cementu, 4 lopaty písku frakce 0,4 mm, 2 lopaty štěrku frakce 4/8 mm nebo 8/16 mm) při 25 kg cementu budete potřebovat jen 5 – 8 litrů vody. Pokud jste písek nechali venku a je mokrý, je možné, že nebude potřeba žádná voda. Vodu tedy přidávejte postupně a po troškách.