Kontrola miminka během spánku: jak dlouho používat monitor dechu, a má vůbec smysl?
Pro každou novopečenou maminku je na prvním místě bezpečnost jejího miminka. Snaží se dělat vše pro to, aby měla své děťátko neustále pod kontrolou, ale to samozřejmě není možné 24 hodin denně. Proto jsou dnes na trhu k dostání pomůcky, které kontrolu nad bezpečností dítek usnadní. Jednou z nich, jež je vhodná především v prvních měsících života dítěte, je monitor dechu. Ten hlídá miminko během spánku a kontroluje jeho dech. Má ale opravdu smysl, a pokud ano, jak dlouho monitor dechu používat?
Monitor dechu se stává stále oblíbenějším pomocníkem novopečených rodičů. A jeho obliba je zcela oprávněná – sleduje totiž správné a bezproblémové dýchání miminka během spánku a v případě jakéhokoliv výkyvu spouští poplach, díky kterému může rodič okamžitě reagovat. Na rozdíl od běžných dětských chůviček, které reagují na pláč a probuzení děťátka, či videochůviček přenášejících zvuk i obraz, hlídá zdravý spánek miminka a snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.
Jak funguje monitor dechu, a předejde SIDS?e
Každý rok zemře v České republice na SIDS syndrom neboli syndrom náhlého úmrtí kojence více než 20 dětí. Nejčastěji se jedná o miminka ve věku dvou až čtyř měsíců, u nichž se ani po pitvě neodhalí příčina úmrtí. Jedním z účinných způsobů, jak tomuto syndromu předcházet, je právě monitor dechu.
Monitor dechu je vybaven velmi citlivými senzory, které nepřetržitě snímají pohyby miminka, jsou schopny zachytit i nepatrné zvedání dětského hrudníčku a nepřetržitě tak monitorují životní funkce. Pokud dojde ke změně frekvence dýchání či výkyvu, začne monitor dechu nejprve lehce vibrovat, což podnítí miminko k tomu, aby se znovu nadechlo. Nedojde-li k nádechu a zastaví-li se dech na více než 20 sekund či klesne dechová frekvence, spustí se poplach, jenž přivolá rodiče.
Deskový nebo plenkový monitor dechu?
Na našem trhu seženete několik druhů monitoru dechu.
- Deskový monitor dechu sestává z tenké, pevné podložky, jež se umisťuje pod matraci v postýlce, a řídicí jednotky a panelu. Jeho výhodou je snadné ovládání a to, že nijak neomezuje miminko v pohybu, může však spustit falešný poplach, když se dítě přesune mimo podložku.
- Plenkový monitor dechu se uchycuje na plenku v blízkosti pupíku, jeho výhodou je to, že jej bez problémů přenesete spolu s dítětem, proto je ideální zejména do dětského kočárku (kočárek se ale nesmí pohybovat) či kolébky. Jeho nevýhodou je to, že může miminku překážet.
- Kombinovaný monitor dechu, který v sobě spojuje deskový monitor doplněný o chůvičku a LCD monitor.
→ Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ, vždy pamatujte na to, že přístroj musí mít zdravotnickou certifikaci. Jen tak máte zaručené spolehlivé používání.
Monitor dechu musí být správně kalibrován. Kalibrace je nastavena již z výroby a je garantována na dobu dvou let. Proto si pořiďte nové zařízení, nikoliv to z druhé ruky – pár ušetřených stovek by mohlo mít neblahý dopad na život vašeho miminka, pokud by monitor dechu nefungoval správně.
Jak dlouho používat monitor dechu?
Monitory dechu nemají obvykle pevné věkové omezení:
- Jsou vhodné k použití ihned od narození.
- Standardní doporučovaná délka používání je od narození do šesti měsíců věku dítěte – jedná se o nejkritičtější období z hlediska rizika zástavy dýchání.
- Lze je používat až do jednoho roku – u dětí starších jednoho roku je již minimální riziko nedostatečně vyvinutého dechového centra v mozku, takže odpadá pravděpodobnost spánkové apnoe.
- Ve chvíli, kdy začnou být kojenci pohyblivější a začnou se snadno překulovat, ztrácí používání monitoru dechu smysl, jelikož se dítko může dostat mimo podložku a přístroj bude vydávat falešný poplach.
Tipy na závěr aneb jak zabránit syndromu SIDS
Monitor dechu je skvělou pomůckou, která vám pomůže ochránit život vašeho miminka. Abyste své dítko ochránili co nejvíce, dodržujte i následujíc tipy:
- Nenechávejte miminko spát ve vaší posteli – ukládejte jej do jeho vlastní postýlky, která je ale ve stejné místnosti, ve které spíte vy.
- Nechte jej usínat v poloze na zádech.
- Dávejte na spaní dudlík – díky němu otočí miminko obličej od matrace, takže se snižuje riziko udušení.
- V místnosti, ve které spíte, nepřetápějte a v žádném případě nekuřte.
- Vyhněte se v postýlce měkkým polštářkům a plyšovým hračkám.
- Oblečení pro kojence volte takové, aby mu v něm nebylo příliš velké teplo.
Investice do monitoru dechu se pohybuje v řádech několika tisíců (od tří tisíc korun výše), ale rozhodně se vyplatí.
Mohlo by vás zajímat:
Jak správně vyprat oblečení pro novorozence
Novorozenci a miminka v prvních měsících života mají obzvláště citlivou, hebkou pokožku, která je náchylná k podráždění... celý článek
Jak vybrat dětskou chůvičku
Abyste si mohli být jisti, že je vaše miminko v pořádku i během spánku, kdy nejste nepřetržitě v jeho blízkosti... celý článek
Jaký dudlík pro novorozence bude ten pravý?
Většina miminek se bez dudlíku, alespoň v prvních měsících života, neobejde. Tzv. šidítka umí děti uklidnit... celý článek