10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Hledáte kvalitní venkovní posezení? Pořiďte si dřevěný zahradní nábytek s řadou benefitů

V minulosti bylo dřevo součástí každé zahrady. Moderní doba s sebou však nesla moderní řešení, a tak byl klasický dřevěný nábytek často nahrazován plastovým nebo kovovým. Spokojenost s těmito materiály se však zdaleka nevyrovná kvalitě dřeva, a tak se v poslední době opět dřevo hojně vrací do hry. Ceněno je zejména pro svou vysokou odolnost, dlouhou životnost a přirozený vzhled. Pokud tedy přemýšlíte, jaký zahradní nábytek pořídit na zahradu či terasu, aby byl pohodlný a sloužil dlouhá léta, zvažte návrat k přírodě a upřednostněte dřevo – i přes náročnější péči totiž nabízí celou řadu výhod.


Tou největší výhodou dřevěného zahradního nábytku je především to, že se hodí jak k selskému, tak modernímu designu terasy, altánu či zahrady. A bez pochyby vypadá na zahradě mnohem lépe než kov či plast. Podtrhuje souznění s přírodou a při správné péči vám bude sloužit dlouhá léta a stále vypadat jako nový.

Hledáte kvalitní venkovní posezení? Pořiďte si dřevěný zahradní nábytek s řadou benefitů

Hledáte kvalitní venkovní posezení? Pořiďte si dřevěný zahradní nábytek s řadou benefitů

Dřevěný zahradní nábytek – klasika, která nezklame

Zahradní nábytek z masivu je jednoduše nadčasový – jen tak z módy nevyjde. Byť se o jeho vyřazení snažily jiné materiály, nepovedlo se jim to. Počáteční vyšší investice i nutnost údržby jsou totiž kompenzovány nejen dokonalým vzhledem, ale především dlouhou životností. Takže zatímco plast po pár sezónách (a mnohdy jich ani pár nezvládne) zkřehne a popraská, dřevo drží. Oproti plastu má také výrazně vyšší nosnost a v porovnání třeba s laminem či dřevotřískou je pak dřevo také odolnější vůči povětrnostním vlivům, jako je déšť, vítr i sluneční paprsky. A opomeneme-li teď všechny designové prvky, pak je nutno vyzdvihnout ještě jednu zásadní vlastnost, a to, že dřevěný nábytek je zdravý – je to přírodní materiál, z kterého se neuvolňují žádné nežádoucí látky, a navíc neškodí životnímu prostředí. Argumentů, proč zvolit dřevěný nábytek, je tedy více než dost


Jaké dřevo vybrat pro dřevěný nábytek?

Než se pustíte do výběru dřevěného nábytku, měli byste zvážit, kde jej budete mít umístěný a jaké dřevo je tedy vhodné. Není totiž dřevo jako dřevo. Nám v České republice je nejbližší dřevo smrkové či borovicové, v nabídce výrobců zahradního nábytku však najdete i jiné dřeviny jako dub či buk, které vynikají až třikrát delší životností, či dálkami vonící exotické tvrdé dřeviny, jako je eukalyptus, teak či akácie.

  • Smrk a borovice mají měkké, lehké a dobře opracovatelné dřevo, které se hodí primárně do interiéru. Smrkový a borovicový zahradní nábytek dobře poslouží ke svým účelům, avšak mimo sezónu není vhodné, aby zůstával venku a je třeba jej uschovat. Nejčastěji se používá při výrobě zahradních lavic a stolů určených na terasu nebo do altánku.
  • Tvrdé bukové či dubové dřevo je velmi kvalitní, avšak za nábytek z něj si připlatíte. I tyto dřevěné produkty však vyžadují ošetřování a péči, přes zimu mohou zůstat venku.
  • Exotické dřeviny, jako je teak, akácie či eukalyptus, jsou výjimečné svými užitnými vlastnostmi a díky vysokému obsahu pryskyřic / olejnatých složek jsou vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům. Díky tomu je není nutné mimo sezónu zazimovávat a uklízet do interiéru, snazší je i péče o ně, ale musíte si za něj v porovnání s klasickým dřevem připlatit. Tropické dřeviny skvěle poslouží také u bazénu – například lehátko MEGGIE Rojaplast z akácie je nenáročné na údržbu, odolá i vodě a navíc jej můžete kombinovat s jinými výrobky, a tvořit si tak vlastní sety. 

Záruka kvality: Při výběru dřevěných souprav či jednotlivých kusů zahradního nábytku si ověřte, zda disponují certifikátem FSC. Ten je zárukou toho, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů, ve kterých jsou dodržovány přísné ekologické a sociální požadavky.


Kombinace, které vám zjednoduší život

Další výhodou dřevěného zahradního nábytku je to, že jej můžete snadno kombinovat – můžete tak nakupovat jednotlivé kusy nábytku a tvořit si velké zahradní sestavy dle vlastního uvážení. Například lavice a židle se stolem můžete doplnit i o zahradní houpačku, křeslo nebo lehátko. S nimi pak lze sladit i další doplňky, aby vaše zahrada dostala ucelený design a působila jednotným dojmem. 

  • Na terasu si například můžete umístit dřevěný regál s policemi Rojaplast, který ozdobíte květinami, nebo jej můžete využít pro odkládání nádobí, grilovacího náčiní, ale třeba i nářadí.
  • Zahradní nábytek lze sladit i s dřevníkem a ve stejném designu si rovnou můžete pořídit i kozu na řezání dřeva Rojaplast, na které nařežete dřevo do krbu i na posezení s přáteli u ohně.
  • Terasu pak ozvláštní dřevěné truhlíky, květináče či úložné boxy, které lze rovnou využít i jako bedýnky na sběr jablek a další úrody.


Nezapomeňte na pravidelnou údržbu

Pokud si zakoupíte dřevěný zahradní nábytek nebo dřevěné doplňky, které budete mít umístěné venku, pamatujte na to, že aby si zachovaly svůj pěkný vzhled, vypadaly stále jako nové a sloužily vám dlouhé roky, je třeba se o ně pravidelně starat. Dřevo bývá zpravidla již mořené nebo opatřené ochrannou lazurou z výroby, přesto je třeba jej čas od času opatřit novou ochrannou vrstvou pomocí laku, vosku nebo oleje – ta pak chrání nábytek před škrábanci a dalším mechanickým poškozením, před povětrnostními vlivy, vodou i dřevokaznými škůdci. Dojde-li k  poškození povrchu nábytku, stačí jej přebrousit a obnovit ochrannou vrstvou – v případě malého poškození postačí tuto opravu provést lokálně. Nábytek ze dřeva pak nikdy neošetřujte chemickými přípravky či drátěným kartáčem. Nejste-li si jisti správnou údržbou, vždy se raději informujte u odborníka, abyste dřevo zbytečně nepoškodili a nezkrátili životnost zahradního nábytku.