Biowin Římský hrnec 4l
Popis
Hrnec je vyrobený ze speciálního materiálu, který umožňuje přípravu jídel ve vodní páře – porézní struktura absorbuje vodu, která se během pečení odpaří. Do těchto tzv. římských hrnců se nepřidává žádný tuk ani olej. Potraviny se ale ani tak nepřipalují, zachovají si nejen přirozený vzhled a chuť, ale i převážnou část vitamínů a všech výživných látek.
V římském hrnci je možné zdravě péct různé druhy masa, drůbež, ryby, zeleninu ale třeba i chléb. Jsou velmi vhodné pro přípravu jídel při dietním stravování.
Výška hrnce je 14, délka 31 a šířka 21 centimetrů. Materiál snáší vysoké teploty. Doporučuje se mýt pod tekoucí vodou, bez dráždivích mycích prostředků, které by se mohli nasáknout do hrnce.
Nechali jsme pro vás otestovat foodblogerem:
Tento římský hrnec je tradiční hliněný výrobek bez vnitřní glazury. Proto bude tímto výrobkem lépe prostupovat pára, na jejímž principu hrnec funguje. Celkový objem hrnce činí čtyři litry, dva litry má spodní díl a stejné množství pojme díl horní. Kdo potřebuje větší, je taktéž v nabídce tohoto e-shopu. Spodní díl má na dně žebrování, horní je hladký. Jdou ale zaměnit dle připravovaného pokrmu. Při používání hrnce je nutno dodržet několik zásad. Před každým použitím je nutno oba dva díly hrnce ponořit na cca 30 minut do studené vody. Po naplnění se vkládá do studené trouby a při přípravě, hlavně v plynové troubě, se doporučuje zvyšovat teplotu postupně. Je nutností vyvarovat se náhlých teplotních změn, nepřidávat studené ingredience do horkého hrnce a naopak. Po vyjmutí z trouby se hrnec odloží na dřevěné prkénko nebo mřížku, nikoli třeba na nerezovou plochu. Je zapotřebí s ním
pracovat opatrně a vyvarovat se nárazů.
Římský hrnec je skvělým pomocníkem nejen při dietním stravování. Kromě běžných jídel připravovaných i bez tuku, se v něm dají připravovat sladká jídla, např. žemlovka nebo rýžový nákyp. V tom případě se musí spodní díl vymazat máslem nebo jiným tukem. Taktéž se hodí na pečení chleba nebo i jiných pokrmů z kynutého těsta, např. mazance nebo plněných buchet. Spodní díl je ale potřeba potřít olejem. Horní díl, třeba jen boky v tom případě, že je těsta více a tudíž nakyne více do výšky. Někdo používá i papír na pečení. Výhodou římského hrnce je, že se jídlo nepřipálí, nevysuší a zachová si svoji chuť a vůni. Ke konci pečení je možné pokrm odklopit, aby se utvořila kůřčička. Pokrm při přípravě není třeba hlídat, současně s masem se může připravovat i příloha. Je třeba jen počítat s delším časem pečení, jelikož se pokrm vkládá do studené trouby.
Po použití se hrnec umývá ručně hadříkem nebo houbičkou bez přidaného saponátu a taky bez použití drátěnky a jiných ostrých předmětů. Pokud je hrnec znečistěný více, tak ho lze nechat ponořený v čisté vodě a po uvolnění nečistot následně umýt. Musí se pak ale nechat v prostoru volně schnout, buď na mřížce nebo podložený např. dřívky, aby kolem proudil vzduch. V mé kuchyni to je nahoře kuchyňské linky. :)
Římský hrnec je skvělým pomocníkem a při dodržení několika zásad popsaných v úvodu, bude sloužit dlouho a k plné spokojenosti. M.F.