Bonega Proudový chránič s jističem Bonega 10A 1P B 30mA typ AC 23-1010B0303 PEP 6PJe
Popis
Proudový chránič s jističem 10A 1P 30mA B Bonega 23–1010B0303 PEP 6PJe typ AC jednomodulové proudové chrániče s nadproudovou ochranou RCBO (elektronicý kombinovaný přístroj) s odpínáním N (nulového vodiče)
Proudový chránič s jističem Bonega, nebo také chráničojistič a jističochránič v jedno modulové šířce klasického jističe, vhodné pro bytovou výstavbu. Proudové chrániče s nadproudovou ochranou zajišťují odpojení, spínání a ochranu elektrických obvodů proti zemním poruchovým proudům, čímž zajišťují i protipožární ochranu a současně funkci jističe a ochranu proti zkratu a tepelnému přetížení. Tento typ RCBO odpojuje i pracovní vodič. Ovládání středního pracovního nulového vodiče probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí nulového vodiče a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve nulového vodiče. Je to z důvodu vyšší bezpečnosti nulového vodiče a obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.
Jednomodulový proudový chránič s nadproudovou ochranou BONEGA P-E-P 10RCBO (jistič + proudový chránič v jednom modulu) jako první na světě dosahuje vypínací schopnosti 10 kA až do 32 A v charakteristice D. Na rozdíl od dosavadních konkurenčních přístrojů chráničojistič BONEGA PEP-6PJe skutečně dosahuje díky celosvětovým patentům vypínací schopnosti 6 kA až do 63 A jmenovitého proudu, což je při takové miniaturizaci naprosto unikátní.
Vyhodnocení reziduálního proudu je u chráničové části tohoto 1P RCBO BONEGA elektronické a přístroj odpíná i nulový vodič. Ovládání středního (pracovního) vodiče „nuláku“ probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí „N“ a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve „N“ . Je to z důvodu vyšší bezpečnosti. „N“ obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.
Přístroj dokáže pomocí patentované mechaniky upozornit na to, že k vypnutí nedošlo ručně, ale díky vzniklé poruše v obvodu (pomocí středové pozice vypínací páčky).
Parametry:
Počet pólů: 1+N
Jmenovitý proud: 10 A
Reziduální proud: 30 mA
Vypínací charakteristika jističe: B
Typ: AC
Zkratová odolnost: 6kA
Počet modulů: 1
Provedení: elektronické
Montáž: na DIN lištu nebo na povrch
- standardní typ pro běžné použití v domovních a průmyslových instalací do 63 A, charakteristiky B, C, D, AC 230/400V (nejsou selektivní)
- pro ochranu živých částí (I/n≤30mA)
- pro ochranu neživých částí (budov, strojů apod., před vznikem požáru nebo zkratu), při snížení izolační
schopnosti elektrických zařízení (I/n≥100mA a 300mA) - jsou konstruované na práci se střídavým proudem
- jsou vybaveny signalizací poruchy pomocí středové polohy páčky:
- mají možnost napojení příslušenství jako jsou signalizační kontakty, podpěťové spouště, napěťové spouště atd.
- barevná indikace zapnutého a vypnutého stavu
- jsou vybaveny testovacím tlačítkem
- jsou vyrobeny podle normy IEC 61009–1
- odpovídají vypínací schopnosti 6 000 A
- 36 měsíců záruka
|
V případě vypnutí kombinovaného přístroje BONEGA® PEP 6PJe uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy (3 = ON) do krajní spodní polohy (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.
POZOR:
Kombinovaný přístroj BONEGA® proudový chránič s nadproudovou ochranou PEP 6PJe (chráničo jistič) dokáže jako PRVNÍ NA SVĚTĚ signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem, tepelným přetížením nebo reziduálním proudem nad povolenou mez. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může vyvolat dojem vadné mechaniky.
NEJEDNÁ SE VŠAK O PORUCHU !!!
Tento stav má za úkol vizuálně upozornit uživatele, že ochranný systém musel reagovat na vnější negativní událost. V takovém případě je třeba hledat příčinu.
Obnovit činnost kombinovaného přístroje lze pak tímto postupem:
a) ovládací páčku je nutné ze středové polohy nejprve přesunout do spodní polohy (na obrázku poloha 2). Při tomto přesunutí se musí překonat malý odpor, který klade vnitřní mechanika. Dochází doslova k přesmyknutí (cvaknutí) mechanizmu. V této spodní poloze je teprve mechanika připravena k opětovnému sepnutí.
b) ze spodní polohy se po té páčka přesune do nejhornější polohy (na obrázku poloha 3). Při tomto pohybu je již kladen obvyklý odpor, který je známý při běžném zapínání přístroje. |
Tato funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokážou rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená „přestávka“ = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou.
Jak velmi zjednodušeně fungují proudové chrániče typu „B“?
Proudový chránič typu „B“ musí umět velmi rychle vyhodnocovat, jak velká složka DC se v daném obvodu vyskytuje a současně hlídat velikost reziduálního proudu. Při menších rušivých hodnotách DC musí nechat obvod „bez povšimnutí“. Jakmile se však dostane proud DC nad stanovenou hranici musí proudový chránič typu „B“ sám sebe (dokud to ještě může před svým znehybněním = zmagnetizováním zvládnout) bezpečně vypnout, a to i přes to, že současně nevznikl žádný svodový proud. Pochopitelně i obráceně musí reagovat tento proudový chránič vypnutím při překročení hranice reziduálního proudu AC, i když žádný rušivý DC proud na chránič nepůsobí.
Normou je stanovena nebezpečná hranice hodnotou 6 až 10 mA DC. To znamená, že proudový chránič typu „B“ musí umět přesně detekovat nejen svodové (reziduální) proudy AC (10, 30, 100, 300, 500 mA), ale také rušivé DC proudy a na ně musí při překročení hranice 6 až 10 mA DC reagovat spolehlivým vypnutím.