Čím krmit kotě? Vsaďte na kvalitní krmivo a dodržujte tyto zásady!
Jestliže si chcete svůj život obohatit o malé vrnící klubíčko, pak vězte, že aby dobře prospívalo, potřebuje specifickou výživu. Koťata sice rostou poměrně rychle, ale jejich trávicí soustava se vyvíjí pomalu, proto je třeba dopřát jim vyváženou stravu, která jim dodá dostatek živin, vitamínů, minerálů, proteinů a tuků pro správný vývoj. Jak krmit koťata a čím, aby prospívala? Dozvíte se na následujících řádcích.
Kotě byste si neměli domů pořizovat dříve, než dovrší věku 12 týdnů – do té doby potřebuje být u své matky a být kojené. Pokud byste jej odebrali dříve, mohlo by se do budoucna potýkat se závažnými žaludečními i jinými potížemi. V případě, že o matku přišlo, je třeba nahradit mu od prvního dne mateřské mléko za mléko speciálně určené pro koťata – kupované kravské či jiné mléko je pro kotě špatně stravitelné kvůli obsahu laktózy a mohlo by mu způsobit zažívací potíže v podobě průjmu či zvracení.
Základní zásady výživy kotěte
Chcete-li mít doma zdravé kotě, které bude prospívat, měli byste si být vědomi těchto faktů a zásad:
- Trávicí soustava i imunitní systém kotěte se vyvíjí pomalu a jsou zcela odlišné od dospělé kočky – kotě má proto specifické potřeby výživy a nemůže mu být podáváno stejné krmivo, které dostávají dospělí jedinci.
- Strava kotěte musí být vyvážená – měla by obsahovat dostatek vitamínů, minerálů, živočišných bílkovin, tuků i sacharidů (obzvláště důležité jsou polynenasycené mastné kyseliny, vitamín A a taurin).
- Koťata mají velmi malý žaludek, proto musí mít krmnou dávku rozdělenou do několika menších porcí denně.
- Podávaná strava by měla být vždy o pokojové teplotě do maximálně 40 °C – konzervu můžete ohřát ve vodní lázni, granule přelít teplým vývarem nebo vodou.
- Podávejte kotěti krmení v pravidelnou dobu a na stejném místě – pořiďte mu jeho vlastní misku pro kočky. Misku nikdy neumisťujte v těsné blízkosti kočičí toalety – kotě nebude přijímat potravu v místě, kde se vyprazdňuje.
- Po celý den umožněte kotěti přístup k pitné vodě – mističku na vodu by mělo mít vždy na stejném místě a neměla by být těsně u misky s krmivem, aby nedošlo ke znečištění vody krmivem. Během prvních několika dní života s vaším koťátkem je vhodné rozmístit mističky s vodou na více místech.
- Na rozdíl od psa kočky vědí, kdy mají dost a spíše rády „uzobávají“, než aby snědly celou porci najednou. Proto jim můžete nechat nasypané granule v misce po celý den.
- Pokud se u kotěte projeví alergické reakce či jiné problémy při příjmu krmiva, můžete přejít na veterinární diety – ty ale vždy nasazujte až po poradě s veterinářem!
- Nekrmte kotě zbytky od vašeho oběda či jinými lidskými pokrmy. Pokud mu chcete přilepšit (byť to není rozhodně nutné, pokud dostává vyváženou stravu), sáhněte po speciálních pamlscích pro kočky. V žádném případě nedávejte koťatům potraviny obsahující cukr!
Čím krmit osiřelé kotě?
Hledejte mléko pro koťata, kravské by mu mohlo ublížit! Minimálně první čtyři týdny života kotěte je nesmírně důležité, aby dostávalo mateřské mléko. Pokud o matku přišlo, musí dostávat náhradu v podobě speciálního mléka pro koťata, které koupíte v chovatelských potřebách nebo u veterináře. Od ukončeného čtvrtého týdne je možné začít s přikrmováním.
Krmivo pro koťata od 1. až po 3. měsíc
Jakmile kotě začíná pátý týden svého života, je vhodné začít podávat příkrmy – ideálně ve formě kvalitních kapsiček či konzerv pro koťata, které mají jemnou texturu. Tyto příkrmy podávejte v malém množství. Během šestého až osmého týdne života kotěte by mělo docházet k jeho postupnému odstavování od mateřského mléka (nebude-li odstavování postupné, může dojít k zažívacím potížím). Po plném odstavení podávejte kotěti malé dávky stravy 5× až 6× denně.
Krmení během 4. až 6. měsíce
V tomto období byste měli ještě stále zachovávat častější krmení, a to alespoň 4× denně. Začlenit můžete i granule, které namáčejte ve vodě nebo ve vývaru. Kotěti ponechávejte k dispozici také suché granule pro případ hladu během jednotlivého krmení – důležité je však pohlídat, aby konzumace nepřekročila denní dávku kalorií.
Krmení během 7. až 12. měsíce
Jakmile kotě dosáhne věku sedmi měsíců, postačí, když jej budete krmit 3× denně, a to stále krmivem pro koťata. Dospělosti dosahují koťata po dokončení 12. měsíce věku – na začátku 13. měsíce už tedy můžete začít podávat krmivo pro dospělé kočky, které již neobsahuje tak velké množství bílkovin a tuků jako krmení pro koťata.
Jak vybrat správné krmení pro kotě?
Zásadní je složení! Abyste měli jistotu, že svému koťátku dopřáváte to nejlepší, vždy se dívejte na složení krmiva, které mu pořizujete. Vždy platí, že krmivo musí obsahovat vysoký podíl bílkovin a nízký podíl uhlohydrátů (uhlohydráty by neměly překročit více než 10 % obsahu). Bílkoviny obsažené v krmivu by měly být živočišného původu, jelikož výživová hodnota bílkovin z vedlejších produktů, jako jsou kůže, vnitřnosti či vaječné skořápky, je podstatně nižší. V krmivu pro koťata by se neměly vyskytovat složky rostlinné původu, jako je obilí či sója (v levnějších krmivech jsou však běžnou součástí). Více informací k výběru krmiva najdete v našem podrobném průvodci Jak vybrat krmivo pro kočku.
Kotě potřebuje vhodné prostředí, nespokojenost se projevuje odmítáním stravy
Na závěr je třeba ještě zmínit, že nejen koťata, ale i dospělé kočky bývají velmi citlivé a potřebují při krmení klid. Proto jim krmivo podávejte na klidném (vždy stejném!) místě, z kterého mají dobrou únikovou cestu. Misky držte daleko od kočičí toalety i pelíšku, nedávejte vedle sebe misku s jídlem a misku s vodou a nevystavujte kotě při příjmu potravy nezvyklým zvukům, změnám osvětlení či nadměrnému hluku.
Další zajímavé články
Interaktivní hračky, které bude vaše kočka milovat
Sebevědomého tvora, který si nenechá do ničeho mluvit je třeba náležitě zabavit... celý článek
Jak vybrat krmivo pro kočky
Pro svou kočku jistě hledáte kvalitní stravu. Pomůžeme vám zorientovat se v široké nabídce, abyste vybrali to nejlepší... celý článek