Objevte váš nový
obchod MALL na Allegro.
Objevte váš nový
obchod MALL na Allegro.

Choďte naboso aneb tipy, jak vybrat barefooty

Barefoot – anglický výraz, který v překladu znamená bosý. A přesně na něm je založena celá myšlenka barefoot bot. Ty představují speciální typ obuvi, kterou jedni milují a druzí ji považují za nesmysl. Ti, kteří však barefooty vyzkoušeli, už většinou nechtějí měnit – boty jsou lehké, flexibilní, poskytují dostatek prostoru pro prsty a nikde netlačí. Aby však přinášely všechny tyto benefity, je třeba vybrat je správně. Jen vhodně zvolené boty umožní pohodlnou chůzi, při které se budete cítit jako byste chodili naboso. Jak tedy barefooty správně vybrat a na co si dát pozor?

Choďte naboso aneb tipy, jak vybrat barefooty

Co je barefoot obuv?

Jak jsme zmínili výše, jedná se o obuv, která má simulovat chůzi naboso. Barefooty mají tenkou podrážku, která je po celé ploše stejně vysoká, nemají podpatek ani jinou oporu nohy. Špičky jsou široké, aby se všechny prsty rozmístily do přirozené polohy.

Výhody a nevýhody barefoot obuvi

Velkou výhodu barefootů je to, že umožňují přirozenou pozici chodidla a svobodnou chůzi. I proto jsou doporučovány některými fyzioterapeuty, kteří podtrhují výhody lepšího pohybu a větší volnosti pro chodidlo a prsty.

Oproti nim však stojí názor ortopedů, kteří se obávají volných kotníků a větších nárazů paty – i proto byste měli barefooty nosit jen tehdy, pokud nemáte extrémně ploché nohy, kladívkové prsty, vbočené palce či jiné ortopedické problémy vyžadující pevnou obuv, v níž bude noha zpevněná.

Praktický tip: Pokud si nejste vzhledem k vašim zdravotním problémům jisti, zda jsou pro vás barefoot boty vhodné či nikoliv, poraďte se s ortopedem či vaším ošetřujícím lékařem.

Na co si dát při výběru barefootů pozor?

Na trhu dnes najdete velké množství obuvi, která je mnohdy vydávána za barefooty, přitom s nimi však nemá nic, nebo jen pramálo, společného. Jak tedy rozpoznat kvalitní a opravdové barefooty, které zajistí všechny zmíněné výhody? Specifik mají hned několik:

  1. Mají nízkou hmotnost – jsou-li boty těžké nebo mají zpevněnou horní vrstvu, přes kterou ani nenahmatáte prsty, nejedná se o barefooty.
  2. Jsou extrémně ohebné – v podstatě je můžete srolovat v jakémkoliv směru, tedy podélně i příčně.
  3. Mají rovnou a tenkou podrážku – u barefoot bot neexistuje podpatek, patový tlumič neboli opatek ani podpora klenby chodidla. Podrážka je tedy na všech místech stejně široká, neexistuje u ní výškový rozdíl mezi patou a špičkou (označuje se jako zero drop) – díky tomu napodobuje chůzi naboso a zachovává přirozenou hybnost bez jakékoliv deformace chodidla. A zároveň je podrážka tenká – pohybuje se v rozmezí od 1,5 do 6 mm. Díky tomu jste schopni udržovat dokonalý kontakt s povrchem.
  4. Vynikají širokou špičkou – ta je důležitá, aby poskytovala dostatek místa pro prsty, čímž umožňuje zapojování většího množství svalů nohou oproti botám s úzkou špičkou, a zabraňuje tak jejich ochabování.

Jak vybrat barefooty?

Byť musí barefooty splňovat výše uvedené zásady, stále máte na výběr z nejrůznějších designů, materiálových provedení, velikostí či šířek.

Materiál barefoot obuvi

Jedním se zásadních parametrů, které je třeba při výběru barefootů zohlednit, je materiál. Podrážka bývá většinou vyrobena z gumy, kůže nebo kaučuku, samotná bota bývá buď celokožená, nebo je tvořena kombinací kůže, mikrovlákna, síťoviny, bavlny, kaučuku nebo jiné pryže. Výběr proto uzpůsobte tomu, na jaký materiál jste zvyklí, a ve kterém se cítíte pohodlně.

  • Pokud hledáte barefooty pro každodenní chůzi, cesty do práce i volný čas, vybírejte z kožených či kaučukových materiálů. Boty pak vypadají dobře k pracovnímu i volnočasovému outfitu a nepřekvapí vás ani deštivé počasí.
  • Pokud hledáte barefooty na sport, volte lehkou síťovinu, ve které se vám nebudou potit nohy.

Provedení podrážky

Dalším velmi důležitým parametrem je šířka podrážky. Jak už jsme zmínili výše, pohybuje se v rozmezí od 1,5 do 6 milimetrů a výběr té správné šířky je třeba přizpůsobit vašim zkušenostem a potřebám. Pokud si pořizujete svoje první barefooty a nejste na chůzi naboso zvyklí, doporučujeme vám zvolit spíše silnější provedení podrážky – chůze pro vás bude příjemnější. Až si vaše chodidla zvyknou na změnu, můžete vyzkoušet slabší variantu.

Velikost a šířka barefoot bot

U barefootů hraje opravdu velmi důležitou roli správně zvolená velikost i šířka boty – musí být dostatečně dlouhá i široká, aby nedeformovala chodidlo a umožnila mu přirozený pohyb. Na trhu najdete barefooty různých velikostí a šířek a vždy je třeba řídit se velikostními tabulkami výrobce (o tom, jak správně změřit velikost, si povíme níže).

Jak vybrat správnou velikost barefootů?

Stejně jako u každé jiné obuvi platí, že je třeba boty řádně vyzkoušet. Pokud objednáváte barefooty přes e-shop, nespoléhejte na to, že znáte velikost svých běžných bot – číslování barefootů bývá mnohdy specifické, a proto je třeba přeměřit velikost chodidla a řídit se velikostní tabulkou výrobce.

  1. Položte na podlahu papír (postačí běžný kancelářský) a postavte se na něj jednou nohou.
  2. Na nohu umístěné na papíře přeneste svou hmotnost – dojde tak k zatížení chodidla a jeho rozprostření do maximální velikosti.
  3. Nyní si pomocí tužky či fixy vyznačte čáru u paty a u palce, případně obtáhněte celou nohu.
  4. Stejně tak si zaznamenejte čáry po stranách chodidla – na nejširším místě.
  5. Tento postup zaznačení délky a šířky zopakujte i na druhé noze – velikost chodidel se může o několik milimetrů lišit, proto je třeba uzpůsobit velikost barefootu větší noze.
  6. Nyní vezměte pravítko nebo metr a změřte si na obou náčrtech šířku a délku.
  7. K zaznamenané šířce a délce je třeba připočíst ještě takzvaný nadměrek – tedy několik milimetrů navíc, které zajistí, že chodidlo bude mít v botě dostatek prostoru. U dospělého člověka se standardně připočítává k délce nadměrek osmi až deseti milimetrů (u dětí je to 12 mm). Na šířku by pak měly být boty širší o 2 až 5 mm, které je třeba taktéž připočíst k šířce vašeho chodidla.
  8. Jakmile máte finální velikosti i s připočtenými nadměrky, porovnejte je s velikostní tabulkou výrobce a zvolte si správnou velikost barefootů.
Rada na závěr, jak začít s barefooty

Pokud si pořizujete své první barefooty, připravte se na to, že bude nějakou dobu trvat, než si nohy na chůzi naboso zvyknou. Proto si nazouvejte barefoot boty nejprve na kratší vzdálenosti, při kterých ujdete jen pár stovek metrů. Vyrazte spíše do přírody, kde je měkčí terén. Pamatujte také na to, že je třeba našlapovat celou ploskou nohy – nikoliv na patu. Při pravidelném trénování chůze v barefootech se vám posílí kotníky i svaly na nohách, které byly dosud oslabeny z důvodu nošení pro chodidlo nepřirozené obuvi, a den za dnem tak bude chůze příjemnější a vaše nohy spokojenější.

Nejčastější otázky při výběru barefoot obuvi

Jak chodit v barefoot botách?

V barefoot obuvi se chodí úplně jinak než v klasické obuvi s oporou paty. Našlapujte celou ploskou nohy a běhejte přes špičky. Zprvu vás mohou bolet nohy, protože nejsou zvyklé na tento typ chůze, avšak dejte nohám čas, aby si zvykly.

Jaký je rozdíl mezi barefoot a minimalistickou obuví?

Minimalistická obuv se více podobá běžným botám než barefoot obuv. Má tedy širokou špičku stejně jako barefooty, avšak obvykle i tlustší podrážku (o 3 až 7 mm). Rozdíl mezi špičkou a patou (drop) je také větší u minimalistické obuvi, avšak ne tak masivní jako u klasické.

Co jsou to Fivefingers a Furoshiky?

Vibram Fivefingers jsou boty zaměřující se na přirozenou chůzi „naboso“. Každý prst v botě je samostatně oddělený, což napovídá i název. Vibram podrážka je tenká, ale velmi odolná. Jedná se o specifický typ boty, který je vhodný pro ty, kteří již mají zkušenost s barefoot botami a chtějí maximální pohodlí a zážitek z chůze.

Boty Furoshiki vycházejí ze staré japonské techniky balení pomocí tkaniny/šátku. Vibram Furoshiky jsou tedy boty, do kterých nohu „zabalíte“. Mimo podrážky Vibram máte tedy nohu omotanou pouze látkou.


Další zajímavé články:

Jak správně vybrat boty a zvolit vhodnou velikost?

Dobře padnoucí boty, které vydrží ve skvělé kondici po dlouhý čas, jsou snem mnoha z nás... celý článek

Jak vybrat trekové boty

Abyste si každý výlet užili na maximum, je třeba mít kvalitní a pohodlnou outdoorovou obuv, ve které se vaše nohy budou cítit jako v bavlnce... celý článek

Jak vybrat sluneční brýle

Léto bez slunečních brýlí si většina z nás neumí představit. Nejen, že chrání zrak před škodlivým UV zářením, slouží... celý článek