Čajová zahrada Gruzie OP - černý čaj, Varianta: černý čaj 500g
Popis
Gruzie a čaj
Gruzie kdysi bývala největším pěstitelem čaje v rámci celého Sovětského svazu. Po jeho rozpadu zdědila Gruzie 62 000 hektarů čajových plantáží. Po krachu gruzínského hospodářství na začátku 90. let minulého století se velké čajové závody rozpadly a většina plantáží postupně zarostla a zpustla.
V roce 2000 se gruzínská vláda rozhodla dotovat pěstitele, kteří budou rekultivovat staré čajové plantáže. Peníze však po pár letech došly a pěstitelé se tak museli poohlédnout po jiných možnostech financování. Tu našli mimo jiné v České katolické charitě, která v Gruzii působí a která se rozhodla popdpořit obnovu místních plantáží poskytováním bezúročných půjček pěstitelům. Vedle české charity pomáhá gruzínským plantážníkům například také americká rozvojová agentura USAID.
Stejně jako americká agentura se i česká pomoc zaměřuje na podporu vysoce kvalitního ručně sbíraného čaje. Přestože v dobách Sovětského svazu řídil Ilarion Pasilašvili velkou továrnu, ve které čajové lístky sbíraly speciálně upravené kombajny, zaměřuje se dnes jeho firma na ruční sběr i zpracování.
Celý článek najdete na: http://zpravy.aktualne.cz/…icle:516913/
Černý čaj jeho historie a zpracování
Černý čaj (občas také zvaný červený čaj) – přestože tyto plně fermentované čaje nejsou v Číně příliš oblíbeny, jejich hlavní druhy jsou mistrovskými díly. I levnější sorty nás příjemně překvapí pěkným vzhledem, svědčícím o dokonale provedené sklizni a zpracování čaje. Některé čaje z této skupiny se vyrábějí pouhých padesát let (např. čaj Yunnan) zatímco jiné jsou známy od 17. století. Nicméně je nutno předpokládat, že tento typ čaje je Číňanům znám přinejmenším stejně dlouho jako vícenásobně fermentované čaje typu Pu Erh, (tj. zhruba od 7. století n. l.), ale patrně jim příliš nelahodil.
Černý čaj je, jak již bylo zmíněno, fermentovaný a oolong je polo-fermentovaný. Po sklizni se listy nechají „zvadnout“, tedy částečně usušit, a to podle stylu buď na slunci, nebo ve stínu. Pokud lístky nejsou částečně vysušeny, nelze je svinout. Enzymatické procesy probíhají pravé během tohoto vadnutí. Nejlepší čaje jsou proto ty, u kterých vadnutí proběhne díky suchému počasí během několika hodin. „Deštivé čaje“, které vadnou pomaleji, nejsou tak oblíbené.
Když jsou svinuty, jsou čajové lístky rozprostřeny na vlhkém a studeném místě k fermentaci, tedy k další oxidaci. Účinky obou fází oxidace se od sebe výrazně liší. Patrně proto, že po svinutí jsou oxidaci vystaveny i další složky listů, například esenciální oleje. Právě proto nesmí být lístky určené k výrobě černého čaje či oolongu před svinutím „usmrceny“, jako je tomu v případě lístků určených pro čaj zelený.
Georgia OP
A traditional blend after an old recipe with a strong taste. This tea is also suitable for samovars (no teas from Georgia are used). Delicate, slightly smoky taste.
Georgia OP
Una miscela storica secondo la ricetta tradizionale, dal gusto forte, indicata anche per il samovar (senza tè dalla Georgia). Gusto delicato, speziato e che sa leggermente di fumo.
Georgien OP
Eine historische Blattmischung nach altem Rezept mit kräftigem Geschmack, auch für den Samowar geeignet (ohne Tee aus Georgien). Zarter, leicht rauchiger, würziger Geschmack.
Géorgie OP
Un mélange historique de feuilles d’après une ancienne recette au goût corsé, également adapté au samovar (sans thé de Géorgie). Un tendre goût légèrement fumé et épicé.