10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

„Už tam budem?“ aneb jak zvládnout cestování s dětmi

Cestování s dětmi s sebou nese nejen spoustu skvělých zážitků, ale také nespočet obav a myšlenek na to, co vše je třeba zařídit, na co nezapomenout, a zda to vše opravdu zvládnete bez komplikací. Ať už se chystáte strávit prodloužený víkend nebo delší dovolenou v Česku či v zahraničí, vždy platí jedno zásadní pravidlo, které spočívá v důkladné přípravě předem. Co vše byste měli před cestou zvážit, na co nezapomenout a na co se připravit? Poradíme vám na následujících řádcích.


Obecně platí, že byste na cesty neměli vyrážet s potomkem mladším tří měsíců. I starší děti, zejména ty do věku tří let, nesnášejí moc dobře klimatické změny, proto byste měli volit destinace podobné našemu klimatu. Chcete-li si dovolenou opravdu užít, připravujte na ni dítko už dopředu, zkoušejte nové podněty, vydávejte se před odjezdem na trasy delší, než je u vás běžné, aby si vaše ratolest postupně zvykla a nebyl to pro ni takový šok.

„Už tam budem?“ aneb jak zvládnout cestování s dětmi

Nenechávejte nic náhodě

Pro pohodové cestování s dětmi je nezbytně důležité vše naplánovat dopředu – jste to vy, kdo zná vaše dítko nejlépe, proto jen vy sami víte, co je schopno zvládnout a co už nikoliv. 

Bezpečná destinace

Vyberte vhodnou destinaci, kterou uzpůsobte věku dítěte. Při cestování s miminky doporučujeme spíše blízké destinace, ideálně v tuzemsku, starší děti zvládnou i větší dálky, vždy by ale prim měla hrát bezpečnost. Preferujete-li tedy výlet k moři, vybírejte letoviska, která jsou snadno dostupná a bezpečná, měla by mít také písečnou pláž s pozvolným klesáním vody. Spoustu informací o jednotlivých lokalitách najdete na internetu, nebo vám poradí v cestovní kanceláři.


Pozor! Myslete také na očkování a nezbytné formality

Před cestou do zahraničí si prověřte, zda stačí, když máte svého potomka zapsaného ve vašem pase, nebo zda musí mít vlastní cestovní doklad.

Plánujete-li cestu do exotičtějších či rozvojových zemí, informujte pediatra a ověřte potřebu očkování. Při cestách do těchto zemí je vhodné zvážit očkování proti žloutence typu A či B.

Před samotným odjezdem nezapomeňte uzavřít pro všechny členy rodiny cestovní pojištění.


„Už tam budem?“ aneb jak zvládnout cestování s dětmi

Odpovídající ubytování

Ubytování si před samotnou cestou důkladně prověřte. Před rezervací hotelu či penzionu si pročtěte recenze a zjistěte, jaké služby dané ubytovací zařízení nabízí. Ideální volbou jsou větší rodinné pokoje a vybavení hotelu/penzionu v podobě dětských atrakcí (skluzavky, dětské hřiště apod.), či bazénu. Ověřte si také, zda je pokoj vybaven přistýlkou či dětskou postýlkou, nebo zda budete potřebovat cestovní postýlku. 

Vhodná strava

Rozhodujícím faktorem při výběru destinace a ubytování by měla být také strava – zjistěte si, jaké potraviny jsou pro dané místo typické a ověřte, zda ubytovací zařízení nabízí pokrmy pro děti


Jaký dopravní prostředek zvolit?

Volba dopravního prostředku je odvislá především na zvolené destinaci a také na tom, co vaše dítko zvládne.


Cestování autem

Pokud se vydáváte na kratší či středně dlouhé vzdálenosti, představuje jízda autem volbu číslo jedna. Nejste na nikom závislí, svou cestu si můžete uzpůsobit vlastním potřebám, můžete zastavit, kdykoliv to bude třeba, či naplánovat návštěvu zajímavých míst během cesty. Navíc jeden z rodičů může sedět s dítětem vzadu a krátit mu dlouhou chvíli.

Praktické tipy pro cestu autem:

  • Trasu si naplánujte dopředu, včetně možných přestávek – ideální je nastavit si vše už dopředu v navigaci, vyhnete se tak zbytečným stresům v průběhu jízdy.
  • Přestávky dělejte alespoň jednou za hodinu, zastavte na místech, kde bude mít dítko prostor proběhnout se.
  • Každé tři hodiny byste měli udělat delší přestávku, během které se všichni občerstvíte.
  • Pokud je to možné, vydejte se na cestu v době, kdy je vaše dítko zvyklé spát. Jedete-li na delší vzdálenost, je vhodné vyjet na noc.
  • Nezapomeňte před cestou zkontrolovat stav autosedačky, její správnou instalaci a funkčnost bezpečnostního pásu.

POZOR! Při cestování autem nikdy neodkládejte těžké či ostré předměty na plato za zadními sedadly – při prudkém brzdění by mohly spadnout a zranit posádku. Nestačí-li vám na vaši dovolenou prostor v kufru, pořiďte si střešní box, do které se vám vejdou veškerá zavazadla.

Cestování vlakem/autobusem

Chcete-li ušetřit a mít možnost naplno se po celou cestu věnovat svému potomkovi, pak jsou vlak či autobus vhodným řešením. Ve vlaku navíc máte možnost rezervovat si místo v kupé pro rodiny s dětmi a také využívat WC či umyvadlo, které naopak řada dálkových autobusů k dispozici nemá. Ve vlaku se také můžete projít a zabavit tak malého neposedu, což v autobuse možné není.


Praktický tip! Pokud se vydáváte na delší cestu, zvolte raději vlak, který vám dává větší svobodu. Řidič autobusu vám sice v případě nouzové situace zastaví, ale jinak budete muset udržet dítě na sedadle a také v tichosti, aby nerušilo ostatní cestující.

„Už tam budem?“ aneb jak zvládnout cestování s dětmi

Cestování letadlem

Na dlouhé trasy je letadlo skvělou, a mnohdy jedinou, volbou. I když letecké společnosti umožňují většinou cestování s dětmi již od dvou týdnů věku, nedoporučuje se létat s dětmi mladšími tří měsíců, a to z důvodu jejich vysoké citlivosti na tlakové vlny

Zároveň se musíte připravit na to, že obzvláště při vzletu a přistávání může mít dítko nepříjemné pocity a špatně je snášet (je dobré dát mu na tuto dobu lahvičku s pitím, bonbon či žvýkačku). Nezapomeňte také vyhodnotit situaci, zda váš potomek opravdu let zvládne a nebude svým pláčem rušit ostatní cestující.

„Už tam budem?“ aneb jak zvládnout cestování s dětmi

Dále je třeba myslet na to, že si s sebou na palubu můžete vzít jen omezený počet zavazadel, jakož i potravin, takže třeba nebudete mít po ruce vše, čeho si bude vaše dítko žádat.


Pozor na nevolnost Před cestou se musíte připravit na to, že vašemu dítku nemusí být při cestování dobře. Obzvláště malé děti jsou náchylné k nevolnostem, které se projevují zblednutím v obličeji, bolením bříška, motáním hlavy, neklidem, pláčem či zvracením. Nezapomeňte se proto na tyto případy připravit a mějte po ruce sáček na zvracení, navlhčený ručník na zchlazení a něco k pití. Před cestou se poraďte s pediatrem a nechte si doporučit léky na cestovní nevolnost, které by byly pro vaše dítko vhodné – ty je vždy třeba podat před samotnou cestou. Pokud se dítku udělá nevolno a je to možné, zastavte a běžte se s ním chvíli projít na čerstvém vzduchu.

Sepište si seznam

Jakmile máte jasno, kam se vydáváte a jak, je třeba začít se chystat. Abyste se vyhnuli řadě nepříjemných situací, je vhodné, pokud si s dostatečným předstihem uděláte seznam věcí, které s sebou potřebujete na dovolenou vzít. Kromě samotného oblečení a věcí každodenní potřeby byste neměli zapomenout také na následující: 

  • Náhradní oblečení na cestu i na samotný pobyt.
  • Dostatek jídla a pití na cestu plus případně trvanlivé potraviny na dobu pobytu.
  • Pravidelně používané léky a cestovní lékárnička, do které zabalte náplasti, obvazy, nůžky, dezinfekci, léky proti průjmu/zácpě, zvýšené teplotě a nevolnosti, repelenty, přípravky ke zklidnění po bodnutí hmyzem, opalovací krém a krém pro zklidnění pokožky v případě popálení od slunce, teploměr a krém na opruzeniny.
  • Vlhčené ubrousky a dostatečné množství plen.
  • Ochranu proti slunci v podobě pokrývek hlavy a slunečních brýlí.
  • Oblíbenou hračku vašeho dítka.
  • Malý polštářek a deku do auta pro pohodlné cestování a další cestovní doplňky, jako například nákrčník.
  • Cestovní postýlku, kočárek, šátky na nošení dětí či nosítka, která vám usnadní turistiku.
  • Pokud jedete na cyklovýlet, nezapomeňte na dětskou cyklosedačku.
  • Je-li vaše dítko ještě malé, oceníte také chůvičku.

Zkraťte dlouhou chvíli

Zejména při cestování autem máte nespočet možností, jak dětem zkrátit dlouhou chvíli, aby vás nečastovaly neustále se opakujícím dotazem „Už tam budem?“. Vezměte jim s sebou oblíbené hračky, hry, knížky, nebo třeba hlavolamy. Větší děti ocení tablet či MP3 přehrávač, pomocí kterého jim můžete pustit oblíbenou pohádku. Můžete také hrát různé hry společně – například slovní fotbal, počítat projíždějící auta dané barvy či popisovat to, co vidíte za oknem.

Možností, jak si zkrátit cestování, je celá řada – cesta vám tak bude rychleji utíkat a vy se brzy dočkáte vysněného cíle. Tak šťastnou cestu!


Další zajímavé články

Jak chránit děti před sluncem

Příjemné sluneční paprsky mohou způsobit nepříjemné kožní popáleniny. Především děti, které mají citlivou pokožku, byste měli před sluncem dobře chránit... celý článek

Jak vybrat cestovní postýlku

Cestovní postýlku potřebujete kdykoliv, když opouštíte domov, abyste dítěti poskytli bezpečné a známé místo na spaní... celý článek

6 zaručených tipů, jak naučit děti na in-line bruslích

Jízda na in-line bruslích je velmi zábavná a zároveň pomáhá zlepšovat i udržovat fyzickou kondici... celý článek