Jak zabezpečit byt před malými dětmi, abyste předešli úrazům?

Jakmile miminka přerostou v neposedná batolata, je čas mít se na pozoru! Ráda šplhají po nábytku, strkají prstíky do zásuvek a rozverně pobíhají kolem ostrých rohů vybavení bytu nebo zkoumají teplotu kamen! Abyste však nemuseli žít v permanentním strachu, že si dítě ublíží, poradíme vám, jaké vychytávky v podobě dětských zábran do bytu pořídit, abyste zbytečným zraněním efektivně předcházeli.

Jak zabezpečit byt před malými dětmi, abyste předešli úrazům?

Pojistky na skříňky

Děti jsou v období, kdy se začnou batolit po bytě, velmi zvědavé, z mnoha věcí však ještě nemají rozum. Proto je třeba myslet dopředu a zabránit jim, aby se dostaly k uloženým věcem, které by je mohly ohrozit. Jedná se například o nože a jiné ostré předměty, léky a chemické přípravky, které by mohly pozřít a ohrozit tak své zdraví.

Pokud nemáte skříňky opatřeny zámky, můžete si pořídit jednoduché dětské pojistky na skříňky a šuplíky, které znemožní dětem přístup do skříňky a zároveň nehrozí, že si do dvířek přivřou prsty. Tyto pojistky můžete použít také na okna, která by si děti mohly samy otevřít.

Pojistky jsou obvykle vyrobeny z plastu a pracují na jednoduchých mechanismech, které však nejsou malé děti schopny překonat, proto jsou bezpečné a zároveň pro rodiče pohodlné na obsluhování.

Jak zakrýt rohy nábytku

K trénování prvních krůčků u dětí patří také časté pády. O to více jich je, když děti začnou po bytě běhat. Proto byste se měli snažit minimalizovat riziko poranění. Vhodné jsou například podlahy s koberci, které tolik nekloužou. Pokud máte kusové koberce, nezapomeňte je podlepit protiskluzovou podložkou, aby držely na místě.

Další nebezpečí představují ostré hrany na nábytku, do kterých se děti mohou při pádu udeřit hlavou. Často vznikají úrazy o hrany jídelních stolů, proto se vyplatí rohy opatřit gumovými chrániči, které na stůl jednoduše nasadíte.

Zároveň dbejte na dostatečnou fixaci nábytku do stěn, pád knihovny nebo komody, po které se bude batole snažit vylézt, může mít fatální následky.

Záslepky do zásuvek jsou nezbytností

Jednou z věcí, která malé děti nepochybně fascinuje, a rády jí důkladně prozkoumávají prstíky, je elektrická zásuvka, která je často v dosahu dítěte, protože se nachází u země. Jelikož je pod napětím elektrického proudu, může být pro dětí velice nebezpečná, stejně tak jako elektrické kabely. Proto každou zásuvku opatřete plastovou záslepkou, kterou můžete jednoduše pomocí klíčku vytáhnout v případě, že zásuvku potřebujete využívat.

Záslepky jsou běžné k dostání v cenově výhodných setech. Elektrické kabely uložte do krycích lišt tak, aby k nim děti neměly přístup.

Zábrany na schodiště

Pokud se obáváte, že by vaše dítko mohlo v nestřežené chvíli vylézt na schody, ze kterých by mohlo spadnout, není nic snazšího, než prostor zatarasit. Stejně tak, pokud mu chcete zamezit přístup do místnosti nebo některé její části, kde by mohlo přijít k úrazu (např. dílna nebo technická místnost). Pro tyto účely jsou zde bezpečnostní zábrany, které se dělí na dva typy – vrtané zábrany, které se instalují napevno, a nevrtané neboli rozporové zábrany, díky kterým nemusíte vrtat do nábytku, dveřních obložek ani stěn, a přesto spolehlivě drží na místě.

Zábrany využijete také v případě, že máte doma krbová kamna, o která by se děti mohly popálit. Nemusíte se vzdát romantického vytápění do doby, než dítko odroste, jednoduše zábranou kamna ohradíte, a dětem tak přístup jednoduše znemožníte.

Abyste ochránili malé děti před pádem z dětské postele, můžete dokoupit měkké postelové zábrany, které pád znemožní. Jak dítě odroste, lze je jednoduše demontovat. U některých dětských postýlek jsou dřevěné zábrany již přirozenou součástí.

Mějte na paměti, že hlavní roli hraje vždy zodpovědný dohled

Přestože byt opatříte potřebnými bezpečnostními doplňky, které výrazně sníží riziko poranění dětí v domácnosti, neznamená to, že můžete malé děti nechat delší dobu bez dohledu. Zároveň platí, že před některými věcmi, které mohou představovat potencionální nebezpečí, je můžete ochránit pouze vy sami. Jaké zásady se vyplatí dodržovat, abyste předcházeli nepříjemnostem?

  • Pozor na horkou varnou desku u sporáku, doporučujeme stavět hrnce na zadní plotýnky, aby je děti nemohly strhnout. Při nepoužívání varné desky zapněte dětskou pojistku.
  • Hrnky a sklenice s horkými nápoji nestavte na kraje stolů, nepoužívejte dlouhé ubrusy, které by děti mohly stáhnout i s nádobím.
  • Jedovaté rostliny umístěte mimo dosah dětí.
  • Snažte se dětem maximálně věnovat, vysvětlujte a v případě, že nehrozí zásadní nebezpečí, dejte jim prostor, ať se poučí sami.
INFO: Nejen na cesty se mohou hodit dětské ohrádky, které děti udrží na místě v případě, že se nacházíte v neznámém prostředí. Zároveň jim poskytují pohodlný a bezpečný prostor na hraní.

Další zajímavé články

Jak zařídit dětský pokoj pro novorozence. Co vám nesmí chybět?

Dětský pokojíček plný hraček a zářící pestrými barvami? To není to pravé pro novorozené miminko... celý článek

Jak správně vyprat oblečení pro novorozence

Novorozenci a miminka v prvních měsících života mají obzvláště citlivou, hebkou pokožku, která je náchylná k podráždění... celý článek

Jak chránit děti před sluncem

Příjemné sluneční paprsky mohou způsobit nepříjemné kožní popáleniny. Především děti, které mají citlivou pokožku, byste měli před sluncem dobře chránit... celý článek