Jak zařídit dětský pokoj pro novorozence. Co vám nesmí chybět?

Dětský pokojíček plný hraček a zářící pestrými barvami? To není to pravé pro novorozené miminko. Poradíme vám, jak účelně zařídit dětský pokoj a představíme užitečné pomocníky, kteří vám pomohou v péči o novorozence!

Výmalba dětského pokoje

Zpočátku volte jednoduchou výmalbu dětského pokoje. Stěny by měly mít jednotnou barvu. Vhodná je výmalba pastelovými barvami. Hodí se pro holčičku i pro kluka a působí uklidňujícím dojmem. Prostředí by nemělo být rušivé. Teprve v batolecím věku můžete pokojíček oživit výraznější tapetou nebo kontrastními barvami. S obrazy a dekoracemi na stěnu ještě počkejte. Malé miminko nerozpozná, co je obraz či nástěnná dekorace, a co ne. Postavičky nebo zvířátka by ho mohly děsit.

→ Myslete na to, že po vymalování byste měli pokoj alespoň 2 týdny větrat, než v něm dítě začne spávat.

Jak zařídit dětský pokoj pro novorozence. Co vám nesmí chybět?

Zařizování začíná postýlkou

Pro miminko bude nejdůležitější částí zařízení postýlka. Aby byla bezpečná a pohodlná na obsluhu, máme pro vás několik tipů.

  1. Vybírejte postýlku s polohovatelným roštem a možností snížení přední části zábrany. Taková postýlka umožní propojení s manželskou postelí, což oceníte během nočního kojení v prvních měsících života. Později můžete postýlku přesunout do dětského pokojíčku.
  2. V pokojíčku neumisťujte postýlku poblíž radiátoru nebo pod okno.
  3. V prvních týdnech je vhodné vybavit postýlku hnízdem, miminko se cítí bezpečně.
  4. U nejmenších oceníte postýlky pro novorozence nebo dětské kolébky, které snadno přemístíte kamkoliv v domě nebo bytě.
  5. Do postýlky kupte kvalitní a prodyšnou matraci.
  6. Zakupte si dostatečný počet nepromokavých chráničů matrace.
  7. Dětské povlečení volte z bavlny, před spaním pomáhá usínáček.
INFO: Dětský pokoj můžete zařídit ještě před narozením miminka nebo v prvních měsících po narození. Pohodlně to stihnete i v době, kdy přestěhujete miminko ze společné ložnice do samostatného pokoje.

Do postýlky se bude hodit monitor dechu

Monitor dechu hlídá klidný spánek miminka. Snímá dechovou aktivitu v pravidelných intervalech a spouští alarm, pokud dítě přestane dýchat. V prvních 6 měsících u miminek není dýchání automatické, monitor dechu elimininuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.

Monitor dechu zastoupí i některá z videochůviček, které vám dají přehled o spokojeném spánku miminka i když budete v jiných částech domu.

Nezapomeňte na přebalovací pult

Přebalovací pult můžete mít umístěný v dětském pokojíčku nebo v koupelně. Podle toho, jaký způsob očisty upřednostňujete. U někoho to bude čištění vlhčenými ubrousky a umístění v dětském pokoji je praktičtější. Jinde upřednostňují umytí pod tekoucí vodou a přebalovací pult umístí v koupelně či v prostoru toalety s umyvadlem.

Přebalovací pulty můžete mít v domácnosti i dva, určitě je využijete.

Komodu oceníte na drobné oblečení nebo látkové pleny

Pro ukládání malého dětského oblečení je praktická větší šuplíková komoda. Volte modely zabezpečené proti převrácení při otevření šuplíků, madla by měla být zaoblená.

Některé modely komod pro miminka mají zaoblené hrany.

Prostorná skříň se hodí na fusaky i bundičky

Velká dětská skříň pojme všechny doplňky a oblečení. Miminko roste rychle, oblečení je nutné často obměňovat. V prvních týdnech se stává, že miminko převlékáte i několikrát denně, dostatečná zásoba čistého oblečení je nezbytná.

Při organizování a úklidu vám pomohou nejrůznější úložné boxy.

Křeslo na kojení bude hlavně pro vás

K miminku budete vstávat ve dne v noci a velkou část dne zabere kojení nebo krmení miminka. Oceníte pohodlné polohovací či rozkládací křeslo a velký kojicí polštář. Praktické jsou polštáře, které je možné kolem těla zavázat.

Co nesmí chybět v pokoji batolat

Batolata už tráví velkou část dne na zemi. Vhodný je koberec, dětská hrací deka nebo velké pěnové puzzle. Materiál by měl být příjemný a hřejivý. V batolecím věku je také nejvyšší čas vybavit schodiště zábranami, rohy stolu krytkami a pořídit zámky na komody a zásuvky. Nezapomínejte ani na vyzdobení pokoje, pořiďte do něj například jedinečné dřevěné dekorace na zeď..

Doplňky dětského pokojíku

  • Nebesa k postýlce – působí elegantně i jako moskytiéra v letním období, kdy často větráte.
  • Kolotoč nad postýlku – vhodný je kolotoč s bílým šumem, později projektor.
  • Přebalovací podložka – výborná je přebalovací podložka doplněná mantinely a omyvatelná.
  • Koš na plínky – speciálně navržené koše eliminují zápach. Mohou být v koupelně i pokoji.
  • Noční osvětlení – pokoj vybavte noční lampičkou. Miminku spánek neruší a vám pomůže.

Další zajímavé články

Jak vybrat dětskou chůvičku

Abyste si mohli být jisti, že je vaše miminko v pořádku i během spánku, kdy nejste nepřetržitě v jeho blízkosti... celý článek

Jak vybrat cestovní postýlku

Cestovní postýlku potřebujete kdykoliv, když opouštíte domov, abyste dítěti poskytli bezpečné a známé místo na spaní... celý článek

8 rad, které pomohou nastavit zdravý spánkový režim vašeho miminka

Po úspěšně překonaném dvanácti nedělí se rýsují nové výzvy... celý článek