Značka
Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Knižní série
Vydavatel
Knižní edice
Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
Vídeňské policii se v Schönbrunn naskytne příšerný obraz: v zámeckém parku leží uprostřed záhonu z růží mrtvé ženské tělo ve svatebních šatech. Oběť je záhy identifikována.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Hilde Jahnová, investigativní novinářka Vídeňského posla, sedí v kavárně v devátém obvodu a sleduje prázdnou budovu firmy. Hoří nedočkavostí. Očekává totiž příchod svého informátora, se kterým si domluvila schůzku.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Debutový detektivní román od zakladatelky podcastového fenoménu Opravdové zločiny Ve spletitých pavučinách virtuálního světa se pohybuje přitažlivý muž, který vstupuje do života mladých žen.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Mrazivá nálož skutečných krimi případů. Pokračování bestselleru podle oceněného podcastu. Vydejte se do nejtemnějších koutů lidské duše s vydatnou dávkou slavných zločinů, které jsou skrz naskrz nasáklé krví!
můžete mít 28.11. - 29.11.
Další pokračování bestselleru podle oceněného podcastu. Brutální i záhadné případy opět ožívají v nervydrásající sbírce příběhů.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Zločin má i ženskou tvář – a nikdo to neví lépe než Lucie Bechynková, zločinožroutka a spoluzakladatelka oceňovaného podcastu Opravdové zločiny. Čeho všeho jsou ženy schopny? Co je k mnohdy brutálním činům vede?
můžete mít 28.11. - 29.11.
Brigid Quinnová, bývalá agentka FBI, už se šťastně usadila v Tucsonu a svou rodinu na Floridě moc často nenavštěvuje. Jenže její někdejší parťačka od policie Laura Colemanová – žena, jíž zachránila život a která zase zachránila život Brigid, nyní na Floridě žije.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Haworthská fara, únor 1846: Sestry Brontëovy – Anne, Emily a Charlotte – mají plné ruce práce se svou literární kariérou. Zatímco hledají nakladatele pro svou sbírku básní, už se každé z nich rodí v hlavě myšlenka na vlastní román.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Yorkshire, 1845 Z Chesterovy usedlosti beze stopy zmizí mladá žena. Zbyde po ní jen spousta krve a přízrak hanebných zvěstí o stavu jejího manželství. O pár mil dál přes blata tato novina zastihne trojici sester – Charlotte, Emily a Anne Brontëovy.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Nora je spisovateľka a práve sa nachádza v tvorivom procese písania knihy. Jej editor je stále nespokojný s rukopisom. Nora mu chce vyhovieť, snaží sa poprieť svoju túžbu po ňom, ale o to viac sa doňho zamiluje. Vynárajú sa tragédie, ktoré zažila.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Ještě před svým oficiálním nástupem na mallorské oddělení vražd je major Antonio Morales povolán k prvnímu případu: u paty hradeb v Palmě byla nalezena zavražděná jeptiška. Kdo by však měl důvod zabíjet zbožnou devadesátiletou stařenku?
můžete mít 28.11. - 29.11.
Po úspěšném vyřešení svého prvního případu na Mallorce se chce vyšetřovatel Toni Morales konečně pustit do nevyřešené vraždy svého nevlastního bratra. Události však nabírají rychlý spád.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Klasická detektivka
Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.
Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.
Historická detektivka
Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.
V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.
Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.
Drsná škola
Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.
V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …
Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.
Severská krimi
V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.
Česká detektivní tvorba
Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.
Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.