10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Krimi a detektivky

Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.

Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Bannalec Jean-Luc: Bretaňské speciality Bannalec Jean-Luc: Bretaňské speciality
Bannalec Jean-Luc: Bretaňské speciality

Devátý případ pro komisaře Dupina, milovníka tučňáků a kofeinu, rodilého Pařížana za trest přeloženého do Bretaně – na konec světa.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bannalec Jean-Luc: Bretaňské zlato Bannalec Jean-Luc: Bretaňské speciality
Bannalec Jean-Luc: Bretaňské zlato

Třetí případ komisaře Dupina. Na rozlehlé solné zahrady na poloostrově Guérande se právě snáší soumrak. Vzduch je prosycen fialkovou vůní fleur de sel, o níž místní obyvatelé tvrdí, že občas vyvolává halucinace.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bannalec Jean-Luc: Bretaňské noci Bannalec Jean-Luc: Bretaňské speciality
Bannalec Jean-Luc: Bretaňské noci

Jedenáctý případ pro komisaře Dupina, milovníka tučňáků a kofeinu, rodilého Pařížana za trest přeloženého do Bretaně – na konec světa. Rodinu inspektora Kadega zasáhne těžká rána osudu. Zemře jeho milovaná teta.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bannalec Jean-Luc: Bretaňské světlo Bannalec Jean-Luc: Bretaňské světlo
Bannalec Jean-Luc: Bretaňské světlo

Šestý případ pro komisaře Dupina, milovníka tučňáků a kofeinu, rodilého Pařížana za trest přeloženého do Bretaně – na konec světa.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bannalec Jean-Luc: Bretaňský odkaz Bannalec Jean-Luc: Bretaňské světlo
Bannalec Jean-Luc: Bretaňský odkaz

Osmý případ pro komisaře Dupina, milovníka tučňáků a kofeinu, rodilého Pařížana za trest přeloženého do Bretaně – na konec světa.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příboj Bannalec Jean-Luc: Bretaňské světlo
Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příboj

DRUHÝ PŘÍPAD KOMISAŘE DUPINA Z LETNÍ BRETANĚ. OKOŘENĚNÝ HUMOREM, VENKOVSKÝM KOLORITEM.
A MÍSTNÍMI KULINÁŘSKÝMI SPECIALITAMI.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příliv Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příliv
Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příliv

Komisař Dupin nechtěl už nikdy vyšetřovat na moři. Nicméně tento nový případ ho nutí vydat se až před poslední výběžky západního pobřeží Bretaně. Na svérázný ostrov de Sein, na němž žije víc králíků než lidí a kdysi ho obývaly mocné čarodějnice.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Barbara Cleverlyová: Soukromá válka Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příliv
Barbara Cleverlyová: Soukromá válka

Joe Sandilands přijíždí pod záštitou Interpolu do Remeše, aby zde hájil britské zájmy v neobvyklém případu.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Barbora Bernátová: Dívka v mlze Bannalec Jean-Luc: Bretaňský příliv
Barbora Bernátová: Dívka v mlze

V zapomenuté chatové osadě u Košic byla brutálně zabita mladá žena. Kapitán David Meizner a jeho kolegyně kapitánka Ema Kopecká se vydávají po jejích stopách do vesničky pod Tatrami, kde se narodila. Proč kdysi odešla do Bratislavy a co ji přimělo se vrátit?

můžete mít 28.11. - 29.11.

Barbora Bernátová: Špína Bartošová Tereza: Dceřina kletba
Barbora Bernátová: Špína

Dva týdny před vánočními prázdninami je krajina v okolí Košic v zajetí zimy a čtveřice teenagerů se vydává bruslit do kamenolomu.

můžete mít 26.11. - 27.11.

Barbora Gero: Chuť krvi Bartošová Tereza: Dceřina kletba
Barbora Gero: Chuť krvi

Historická detektívka Chuť krvi sa odohráva na jar v roku 1867 a v nej sa opäť stretávame s lekárom Leopoldom Sanitasom a jeho verným priateľom Andrejom Viestom. Tentokrát sa mladí muži zapletú do vyšetrovania brutálnej masovej vraždy horárovej rodiny.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Bartošová Tereza: Dceřina kletba Bartošová Tereza: Dceřina kletba
Bartošová Tereza: Dceřina kletba

Starý zločin si žádá nové oběti. Od autorky hitu Vodník. Poručík Tomáš Vyskočil má velký problém. Je blonďatý, rafinovaný a odhodlaný pořádně mu zavařit.

můžete mít 28.11. - 29.11.

Klasická detektivka

Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.

Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.

Historická detektivka

Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.

V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.

Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.

Drsná škola

Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.

V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …

Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.

Severská krimi

V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.

Česká detektivní tvorba

Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.

Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.

^ Zpátky nahoru