Značka
Cena
Štítek
Dostupnost
Zboží od
Autor
Knižní série
Vydavatel
Knižní edice
Detektivní román a detektivní povídka, lidově detektivka, je jedním z nejoblíbenějších žánrů zábavné literatury. Název pochází z latinského slova detegere = odkrývat, odhalovat. Zápletka detektivních příběhů je založena na zločinu (nejčastěji vraždě), po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv.
- Řadit podle
- Doporučujeme
- Nejnižší ceny
- Nejvyšší ceny
- Hodnocení
- Nejprodávanější
můžete mít 28.11. - 29.11.
Pátý díl ze série kriminálních románů Vraždy na Sandhamnu o kriminálním inspektorovi Thomasi Andreassonovi a právničce Noře Lindeové. Svátek letního slunovratu na Sandhamnu. Mládež bujaře slaví namačkaná na molech a přístav je plný bílých trupů lodí.
můžete mít 28.11. - 29.11.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Ve chvíli, kdy se stockholmské policistce Hanně Ahlander zhroutí osobní i profesní život, najde útočiště u své sestry ve švédském ráji lyžařského střediska Are. Ale je to jen na chvíli. Celá vesnice je otřesena náhlým zmizením místní dospívající dívky.
můžete mít 26.11. - 27.11.
Na Sandhamnu panuje zima a skučí sněhová bouře. Posledním trajektem na Štědrý den sem přijíždí vyděšená žena. Ráno je její zmrzlé tělo nalezeno ve sněhové závěji.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Na letní jachtařský tábor na malém ostrůvku, ležícím v těsné blízkosti Sandhamnu, každoročně přijíždějí stovky dětí.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Další devátý samostatný příběh této série nazvaný Ve špatné společnosti vyšetřuje kriminální inspektor Thomas Andreasson a právnička Nora Lindeová Mladá matka Mina žije v neustálém strachu.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Je to už téměř dvacet let, co Thomas Andreasson nastoupil k policii, ale poprvé začíná pochybovat o tom, jestli si vybral správně.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Kniha Ve vyšších kruzích je druhý díl série kriminálních románů Vraždy na Sandhamnu o kriminálním inspektorovi Thomasi Andreassonovi a právničce Noře Lindeové. Na Sandhamnu se ozve výstřel ze startovní pistole.
můžete mít 28.11. - 29.11.
1930: Slečna Atalanta Ashfordová zdědí po smrti svého dědečka značné jmění pod podmínkou, že bude následovat jeho příkladu a pomůže každému, kdo ji v nouzi požádá o pomoc.
můžete mít 26.11. - 27.11.
Detektivka, která se odehrává v Monte Carlu, New Yorku a na jednom z Karibských ostrovů. Mediální magnát John Spencer si najme detektiva Gery Monteira, aby sledoval jeho manželku, půvabnou Carolinu.
můžete mít 28.11. - 29.11.
Skutečné kriminální případy
můžete mít 28.11. - 29.11.
Klasická detektivka
Za zakladatele klasické detektivky je považován Edgara Allan Poe, v jeho hádankovém stylu pokračuje A. C. Doyle, jeho slavný Sherock Holmes a mnoho dalších.
Později se na žebříčcích usazuje Agatha Christie se slečnou Marplovou a později s Herculem Poirotem, vraždami z dostihového prostředí se zabýval Dick Francis.
Historická detektivka
Příběh s detektivní zápletkou, který se odehrává v minulosti. Lze ji tedy považovat za subžánr detektivního románu i historického románu. Na počátku byla silně ovlivněna tzv. "gotickým románem" a jinými mysteriózními díly. Robert van Gulik začal vydávat knihy zasazené do staré Číny, je známý především svým hlavním hrdinou soudcem Ti.
V současnosti zmiňme např. Christiana Jacqa, jehož romány jsou zasazeny do starověkého Egypta. Další skvělá autorka Ellis Petersová píše historické detektivky ze středověké Anglie.
Mezi nejoblíbenější české autory určitě patří Vlastimil Vondruška, Jan Bauer, Kateřina Tučková atd.
Drsná škola
Zrod drsné verze detektivního příběhu je spojen s časopisem Černá a se jménem recenzenta detektivek a bývalého detektiva Pinkertonova detektivního ústavu v Chicagu Dashiella Hammetta. V této souvislosti nesmíme zapomenout na Raymonda Chandlera.
V současnosti se tímto žánrem zabývá např. Graham Masterton, Michael Conelly, Michael Koryta, …
Mezi úspěšné české autory patří Martin Goffa.
Severská krimi
V posledních letech jeden z nejžádanějších žánrů. Velkou roli na oblibě hraje severská vlna krimi, jejímž průkopníkem byl Stieg Larsson. Jeho první detektivní román Muži, kteří nenávidí ženy, odstartoval přímo skandinávský boom. Na této vlně se veze mistr pera Jo Nesbo, vtipný a ironický Jussi Adler-Olsen, královna norské krimi Karin Fossumová, manželská dvojice píšící pod pseudomymem Lars Kepler a mnoho dalších.
Česká detektivní tvorba
Zakladateli a průkopníci české detektivky byli Karel Čapek a Emil Vachek. Další velmi výkonný autor Eduard Fiker psal detektivky v období druhé světové války a vydal jich více než tři desítky. Po válce tento žánr zaznamenal velký úpadek. V 60. letech přichází na detektivní literární scénu Jan Zábrana a Josef Škvorecký.
Do současné české detektivní tvorby zařaďme např. Michaelu Klevisovou, Michala Sýkoru či Nelu Rywikovou.