Jak vybrat digestoř?
Pokud je vaření vaší vášní, potřebujete kvalitní odsavač par a pachů. Digestoře existují v mnoha provedeních, které se hodí do každé kuchyně. Užijte si svá oblíbená jídla bez intenzivního pachu a vlhkosti v celé kuchyni. Poradíme, jak vybrat správnou digestoř pro váš domov.
Základní tipy pro výběr odsavače par
- Před samotným nákupem se zaměřte na velikost kuchyně a umístění varné desky. Podle toho vyberete správný typ digestoře.
- Můžete digestoř v kuchyni připojit k odtahu mimo dům nebo odsávaný vzduch vyvést větrací šachtou? Pokud ne, vyberte si recirkulační (bezodtahovou) digestoř, která vyčištěný vzduch vrací zpět do místnosti.
- Speciální funkce jako automatické odsávání, odsávání s doběhem nebo dotykové ovládání vám usnadní používání i údržbu.
- Pokud máte kuchyň spojenou s obývací částí, zajímejte se o hlučnost spotřebiče.
Typy digestoří
Komínové digestoře
Digestoř nežádoucí pachy z domácnosti vyvede mimo objekt pomocí otvoru či větrací šachty. Komínové digestoře mívají velký výkon, a tak se hodí zejména pro větší kuchyně. Protože jsou na zdi instalované komínové digestoře poměrně výrazným spotřebičem, pomohou vám i s doladěním stylu vaší kuchyně.
- Velký výkon pro větší prostory
- Mnoho stylů a modelů
- Na zdi zabírají více prostoru
- Složitější instalace
Ostrůvková digestoř
Vaříte na ostrůvku uprostřed kuchyně? S odsáváním pachů při přípravě pokrmů vám pomůže ostrůvková digestoř. Připevňuje se na strop, kudy pak vede i samotné odtahové potrubí, takže může být umístěna přímo nad místem vaření. Díky vysokému výkonu ji oceníte i ve větších kuchyních.
- Velký výkon, vhodná i do větších kuchyní
- Montáž na strop neomezuje umístění
- Složitější instalace
- Vyšší cena
Podstavná digestoř
Do středních a malých kuchyní se skvěle hodí klasická podstavná digestoř, která nezabere tolik místa. Snadno ji připevníte pod skříňku nad varným místem, kde bude nenápadně plnit svoji funkci.
- Do středních a malých kuchyní
- Snadná instalace
- Přívětivá cena
- Nižší výkon
- Vyšší spotřeba energie
Vestavná digestoř
Plánujete-li úplně novou kuchyň, do které vám esteticky digestoř nezapadá, můžete ji šikovně skrýt ve dně kuchyňské skříňky. Opticky tak bude vestavná digestoř neviditelná, ale odsaje všechnu páru a pachy. Modely s předním výsuvným panelem jsou úsporné na místo – roztáhnete je jen při spuštění odsávání par, výkon je však oproti komínové a ostrůvkové digestoři nižší.
- Do středních a větších kuchyní
- Nenarušuje vzhled kuchyně
- Střední výkon
- složitější montáž
v podstatě neviditelné.
Při výběru odsavače par si dejte pozor na…
Digestoře se montují na zeď, strop či pod kuchyňskou skříňku. Při použití bezodtahové (recirkulační) funkce nemusíte řešit připojení ke komínu – vysátý vzduch pročistí přes tukový nebo uhlíkový filtr a vrátí se zpět do místnosti. Komínové digestoře připojíte odtahovým potrubím. Snažte se o co nejpřímější cestu bez zbytečných záhybů, aby odtah bezvadně fungoval. Pokud budete vést potrubí vodorovně, maximální délka by měla být 3 metry, poté účinek odsavače klesá. Digestoř umístěte do výšky 65 cm nad elektrickou varnou desku, případně 75 cm nad plynové hořáky.
digestoře mohou pachy a vlhkost z vaření buď odvádět mimo byt přímo či větrací šachtou nebo po pročištění vzduchu pomocí filtru jej vracet zpět do místnosti. Při odtahu mimo objekt musíte spotřebiči zajistit připojení potrubím, u recirkulační funkce pak je zapotřebí provádět údržbu. Ta spočívá v pravidelném čištění a výměně uhlíkových filtrů.
Před pohromou v kuchyni vás ochrání bezpečnostní pojistka, která pohlídá, že jsou do sebe všechny komponenty mixéru správně zasazené. Aby se přístroj nepoškodil, měl by mít vratnou pojistku proti přehřátí.
Výkon digestoře vybírejte s ohledem na rozměry vaší kuchyně. U výrobků se uvádí v m3 odsátého nebo přefiltrovaného vzduchu za hodinu. Optimálně by se mělo ovzduší v místnosti vyměnit až desetkrát. Vynásobte délku, šířku a výšku kuchyně v metrech a získáte její objem v m3. Následně výsledek vynásobte deseti a číslo považujte za optimální výkon při výběru digestoře.
nejčastěji se setkáte s digestořemi z nerezu, skla, hliníku, oceli, plechu a smaltu. Digestoř bude potřeba pravidelně otírat a čistit od mastnoty, proto si vyberte produkt, který má co nejméně záhybů. Pokud chcete, aby digestoř do vaší kuchyně zcela zapadla, vybírejte podobný materiál nebo barvu ladící k ostatním spotřebičům.
Speciální funkce digestoře
Usnadní rozsvícení i spuštění digestoře. Navíc se snadněji čistí na rozdíl od posuvných lišt a tlačítek.
Samo nastaví optimální výkon digestoře, aby se odsával vzduch a zároveň se neplýtvalo elektřinou.
Bude čistit vzduch v místnosti i po ukončení vaření podle vámi zvoleného času navíc. Zbavíte se tak i zbytkového pachu a vlhkosti, následně se odsavač sám vypne.
Vás upozorní, pokud nastane čas filtry vyčistit či vyměnit.
Vám zajistí silná vestavěná světla. LED osvětlení mají dlouhou životnost a velmi nízkou energetickou spotřebu.
funkcí digestoře.
Na jaké parametry se při výběru digestoře zaměřit?
Výkon digestoře určuje, kolik vzduchu zvládne přefiltrovat za určitý čas. Jako jednotka se používají m3/h. Pro optimální odsávání by měla být digestoř schopná vyměnit vzduch v místnosti alespoň 5× za hodinu. Jak si spočítat potřebnou výkonnost digestoře?
Vynásobte délku, šířku a výšku kuchyně v metrech. Získaný objem v m³ poté vynásobte 5 až 10 (průměrná výměna vzduchu za hodinu) a získáte doporučený výkon odsavače par v m³/h. Pro čtvercovou kuchyň o straně 5 metrů a výšce 3 metry tak doporučený výkon vychází na 375–750 m³/h. Čím větší kuchyň je, tím vyšší budete potřebovat výkon digestoře.
Pokud máte kuchyň spojenou nebo otevřenou do obývací části nebo jídelny, určitě věnujte pozornost tomuto parametru. S výkonem odsavače roste i hlučnost, která by vás mohla obtěžovat.
Některé recirkulační modely bývají hlasitější, hlučnost zvyšuje i špatná montáž a odtahové potrubí dotýkající se skříňky. Maximální hlučnost by neměla přesáhnout 60 dB (úroveň hlasitého hovoru či běžící myčky nádobí).
Bude čistit vzduch v místnosti i po ukončení vaření podle vámi zvoleného času navíc. Zbavíte se tak i zbytkového pachu a vlhkosti, následně se odsavač sám vypne.
Údržba digestoře
Digestoře stačí pravidelně otírat vlhkým hadříkem, případně použít odmašťovací prostředky, které neponičí nátěr spotřebiče. Při používání recirkulační funkce, která vrací vzduch vyčištěný přes uhlíkové filtry zpět do místnosti, však budete muset přístroji dopřát intenzivnější péči. Filtry dvakrát do roka vyměňte za nové.
Filtry pro recirkulační digestoř
Recirkulační funkce digestoře využívá k čištění vzduchu tukové a uhlíkové filtry. Zatímco tukové filtry z ocele lze umývat ručně, ty uhlíkové potřebují po čase vyměnit za nové.
Cena digestoře
Digestoře mnoha typů seženete v široké cenové škále. Liší se druhem, výkonem, renomé výrobce i designem.
Cena | Parametry |
---|---|
Digestoře do 5 000 Kč | vestavné, výsuvné či podstavné digestoře s výkonem do 400 m3/h |
Digestoře do 10 000 Kč | komínové či ostrůvkové digestoře s výkonem do 800 m3/h |
Digestoře nad 20 000 Kč | designové digestoře s ohromujícím výkonem a originálním designem i funkcemi |