10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak na sběr dešťové vody? Zajistěte si zásoby na zalévání i praní!

Poslední roky trápí nejen zahrádkáře během léta velké sucho. Zavlažování záhonů z vodovodního řadu je finančně nákladné a mnohdy jej místní úřady zakážou právě pro nedostatek vody. Efektivním způsobem, jak si zajistit dostatečnou zásobu vody nejen pro zavlažování zahrady, ale i další využití v domácnosti (na splachování toalety či praní), je záchyt dešťové vody a její uskladnění pro pozdější použití. Možností sběru dešťové vody je celá řada, pojďme se na ně tedy podrobněji podívat.


Akumulace dešťové vody je možná nad povrchem i pod povrchem. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody, které si objasníme společně s možnostmi využití na následujících řádcích.

Jak na sběr dešťové vody? Zajistěte si zásoby na zalévání i praní!

Sběr dešťové vody z okapů

Nejjednodušším způsobem sběru dešťové vody je její záchyt pomocí okapů. Střešní okapové žlaby zachytí při dešti vodu stékající ze střechy a svedou ji do okapových svodů, odkud se zachytává do sudů či jiných sběrných nádob.

  • rychlé a snadné řešení sběru vody
  • bez nutnosti terénních úprav na pozemku
  • levná varianta akumulace vody
  • omezený objem sběrných nádob (sudy/barely standardně o objemu 100–500 l, případně nádrže s kapacitou do 1 m3)
  • viditelně umístěné nádrže na vodu na pozemku

Jímání do sudů pomocí klapek či sběračů

Dešťovou vodu je možné zachytávat nad povrchem do sudů přímo z okapů – voda ale stříká všude kolem. Značně elegantnějším a praktičtějším řešením je proto využití klapek nebo sběračů.


Princip fungování Výhody Nevýhody
Sběr vody pomocí klapek
  • Klapka se instaluje do stávajícího okapového svodu, těsně nad úroveň horního okraje sběrné nádoby.
  • Výklopná odbočka se při dešti vyklopí ven ze svodové roury, ta se uzavře a voda je vedena do sudu či jiné nádoby.
  • Jakmile je nádoba naplněna, je třeba vrátit klapku do svislé polohy – dešťová voda pak odtéká svodovou rourou.
  • instalace do stávajících svodů
  • dlouhá životnost
  • vysoká stabilita
  • různé materiálové i barevné provedení
  • nutno regulovat přívod vody do sběrné nádoby ručně (vyklopení pro přívod vody, návrat do svislé polohy v případě plného sudu)
Sběr vody pomocí sběračů
  • Dvouplášťový sběrač dešťové vody se instaluje stejně jako klapka, avšak využívá toho, že voda teče ve svodové rouře podél stěn.
  • Na tuto stěnu se umístí sběrač, který vytvoří zdvojenou stěnu uvnitř okapové roury. Na svém dně, které slouží jako odtok, má šroubení, ke kterému se připojí hadice, jež se zavede do sběrné nádoby.
  • Při naplnění sběrné nádoby na požadovanou úroveň (ta je dána výškou vtoku hadice a výškou hrany sběrače) se voda dostává přepadem svodovou rourou dál.
  • snadná instalace
  • možnost instalace na stávající okap
  • automatické fungování bez nutnosti ruční regulace
  • různé materiálové i barevné provedení
  • nutno dodržet správnou výšku umístění a dostatečný prostor (je-li umístěn nízko či na malém prostoru, má malou účinnost a odvede malé množství vody)
Jak na sběr dešťové vody? Zajistěte si zásoby na zalévání i praní!

Kam umístit sběrnou nádobu na dešťovou vodu?

Při sběru dešťové vody do nadzemních sběrných nádob je důležité, aby tyto nádoby byly umístěny na správném místě.

  • Vždy musí být umístěny na pevném a stabilním podloží – ideální je betonový základ, případně podpůrná konstrukce.
  • Sběrná nádoba by neměla být umístěna na přímém slunci – voda se v ní pak přehřívá a rychleji kazí. Nemáte-li možnost postavit ji do stínu, zastiňte ji aspoň stínicí textilií.
  • Volit byste měli místo odkloněné od domu, aby v případě přetečení nedošlo k podmáčení budovy.
  • Zvolíte-li pro záchyt vody otevřený sud či barel, měli byste jej vždy zakrýt víkem – minimalizujete odpařování vody v horkých letních dnech, zabráníte znečištění v podobě padajících listů apod., ale také množení komárů a dalšího hmyzu. Místo víka můžete jako ochranu před nečistotami využít i nylonovou síťku.
  • Chcete-li umístit více sběrných nádob vedle sebe, propojte je trubkou ve tvaru obráceného písmene U, která následně slouží jako vyrovnávací a přepouštěcí prvek

Jak dostat vodu ze sběrné nádoby?

Pro nejsnazší vypuštění vody je vhodné zvolit sud opatřený kohoutkem, díky kterému dostanete vodu ze sudu jednoduše a bez námahy. Rychlejším způsobem je pak nabírání vody ze sudů pomocí konve. Nechcete-li se namáhat a zalévat těžkými konvemi, můžete si do sběrné nádoby pořídit sudové čerpadlo a sací hadici a k vývodu připojit zahradní hadici, pomocí které budete zalévat. 


Tip na výběr sudu:

Nejčastěji se na trhu setkáte s plastovými a plechovými/kovovými sudy. Z hlediska údržby vám doporučujeme upřednostnit plastovou variantu, která je lehká a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Kovové/plechové sudy podléhají časem korozi a vyžadují alespoň jednou za rok až dva přetření ochranným nátěrem. Nejtrvanlivější, avšak nejdražší variantu představují sudy z nerezu nebo pozinku, které vydrží spoustu let bez nutnosti jakékoliv údržby.

Jak na sběr dešťové vody? Zajistěte si zásoby na zalévání i praní!

Sběr vody pod povrchem je ideální pro velké objemy

Další možností sběru dešťové vody je její akumulace pod povrchem. Jedná se o velmi účinné řešení, jelikož do podzemní nádrže můžete zachytit veškerou vodu z okapových žlabů i strouh na pozemku, a zároveň si objem nádrže můžete přizpůsobit vašim požadavkům. Voda je ze všech míst na vašem pozemku sváděna do lapače, který je napojen do nádrže. Ta však musí být umístěna v nezámrzné hloubce, tedy alespoň pod 80cm vrstvou zeminy. Vzhledem k velkým objemům zachycené dešťovky můžete tuto vodu využívat nejen pro zalévaní zahrady, ale například i pro splachování toalety či praní.


Výhody Nevýhody
  • vysoká kapacita nádrže s možností velké akumulace dešťové vody
  • vysoce efektivní způsob sběru vody, který je schopen zachytit až 100 % dešťové vody na pozemku
  • nádrž je ukryta pod zemí, takže se zbavíte nevzhledných sběrných nádob kolem domu
  • možno využívat vodu nejen na zalévání, ale i jako užitkovou vodu v domácnosti
  • velmi pracné zabudování nádrže s nutností náročných terénních úprav a vykopání jámy (zabudování se provádí především u novostaveb či před finálními úpravami pozemku)
  • nutnost pořízení ponorného čerpadla k čerpání vody z nádrže
  • finanční náročnost
  • nutnost zakrýt vpusti, které mohou být nebezpečné pro drobné zvířectvo
Jak na sběr dešťové vody? Zajistěte si zásoby na zalévání i praní!

Jakou podzemní nádrž zvolit?

Pokud se rozhodnete pro sběr vody pod povrchem, můžete si vybrat prefabrikovanou nádrž, nebo si vytvořit vlastní jímku dle požadovaného objemu.

  • V nabídce jednotlivých výrobců nejčastěji narazíte na prefabrikované plastové jímky, které jsou lehké a zvládnete je většinou umístit bez nutnosti použití speciální zvedací techniky.
  • Chcete-li vsadit raději na betonové provedení, pak si můžete objednat monolitickou betonovou jímku, která připomíná septik. Musíte počítat s vysokou hmotností, proto se neobejdete bez speciální přepravy na místo určení a jeřábu, který ji usadí na místo určení.
  • Pokud si chcete vyrobit nádrž sami dle vlastních představ, můžete si ji vybetonovat, nebo vytvořit z betonových skruží, které usadíte na betonovou desku s otvorem pro sací koš čerpadla (jedná se o podobný postup jako při budování studny).

Pozor na správné umístění

Kromě samotného provedení podzemní nádrže nezapomeňte zohlednit také umístění nádrže. Ta by se měla nacházet vždy na nejnižším místě na pozemku, aby do ní voda stékala automaticky, bez nutnosti přečerpávání. Kontrolní otvor jímky by pak měl vždy být v rovině s plochou trávníku – nebude nikde překážet, a navíc si usnadníte sečení trávy.


Velikost podzemní nádrže záleží na vašich potřebách

Častou otázkou při výběru podzemní nádrže na sběr dešťové vody je její kapacita. Hlavním rozlišovacím parametrem je to, zda budete využívat akumulovanou vodu pouze na zalévání zahrady, nebo ji chcete využívat i na splachování v domácnosti či pro praní prádla. Dalším důležitým faktorem je i rozloha střechy – zde obecně platí, že pokud budete využívat vodu pouze k zalévání zahrady a máte střechu o rozloze max. 100 m2, vystačí vám nádrž s objemem 3 tisíce litrů.

Návod na výpočet spotřeby vody pro využití v domácnosti

Domácí spotřebu vypočítáte tak, že vynásobíte průměrnou spotřebu vody na člověka 105 litrů počtem obyvatel žijících v domě. Toto číslo následně vynásobte 0,5, což je koeficient využitelnosti srážkové vody, a následně ještě násobte číslem 20, což je zase koeficient množství využitelné srážkové vody.

Jak na sběr dešťové vody? Zajistěte si zásoby na zalévání i praní!


Je třeba vodu v nádrži čistit?

Dešťová voda je určena pouze pro užitkové využití, nikoliv k pití. Na zalévání zahrady je ideální, protože neobsahuje chlor, oceníte ji i při praní prádla, jelikož je měkká a netvoří vodní kámen. Skvěle poslouží i ke splachování WC. Na zavlažování zahrady vám postačí v podobě, ve které ji načerpáte, pro domácí využití se však neobejdete bez filtrace dešťové vody. I samotná nádrž by měla být vždy osazena nátokovým filtrem, který zachytí největší nečistoty (není-li tento filtr přítomen, teče do nádrže i lupení ze stromů, mech ze střech apod., což následně způsobuje hnilobný proces a zápach). I přes filtr se však mohou do nádrže dostat pyly, prach či další drobnější nečistoty, proto je vhodné alespoň jednou za rok nádrž vyčistit. Vždy je třeba zkontrolovat a vyčistit všechny součásti, ať už jde o filtrační koše, čerpadlo, příslušenství k nádrži i samotnou filtrační šachtu. Jen tak udržíte dešťovou vodu v požadované kvalitě.



Další zajímavé články

Nenáročné květiny na zahradu? Vsaďte na trvalky!

Rozkvetlá zahrada je balzámem pro duši. Pokud byste si také rádi užívali posezení mezi pestrobarevnými květy... celý článek

Co pěstovat ve stínu? Vyzkoušejte osvědčené tipy a radujte se z úrody

Rozkvetlá zahrada či terasa, nebo vlastnoručně vypěstované ovoce a zelenina jsou... celý článek

Jak pěstovat zázvor doma, na balkoně nebo ve skleníku?

Zázvor je známý pro své antibakteriální účinky, výraznou a specifickou chuť i originální tvar kořenových oddenků... celý článek